Reklama

Z Polski

Warszawa

Gender oczami specjalistów

W tym samym czasie, kiedy w Sejmie trwała debata na temat gender, w Sekretariacie Episkopatu zgromadzili się naukowcy, lekarze, socjologowie i prawnicy, by dyskutować nad istotą i rolą tej ideologii. Jak podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, w tej dyskusji nie chodzi o obronę Kościoła, ale o obronę człowieka i społeczeństwa. – Wieloaspektowość perspektywy gender bowiem, obok słusznych postulatów równouprawnienia płci, niesie ze sobą również wiele tez kontrowersyjnych, często kwestionowanych w środowiskach naukowych – mówił bp Polak. Natomiast ks. dr Leszek Woroniecki SAC dowodził, że – wsłuchując się w głosy zwolenników gender studies – można odnieść wrażenie, że problem, jaki stawia temat gender, jest właściwy jedynie dla Polski, a tak naprawdę dla polskiego Kościoła. Nic bardziej mylnego. – Gender jest przedmiotem ożywionej dyskusji w wielu europejskich krajach, i reakcji często dużo ostrzejszych niż w Polsce.

Prelegenci dyskutowali również o stosunku Kościoła do kobiet. Jak mówiła Alina Petrowa-Wasilewicz z KAI, Kościół jest instytucją, która na przestrzeni wieków zrobiła najwięcej dla godności kobiet. – To kobiety wpływały na podejmowanie najważniejszych decyzji w Kościele, np. św. Katarzyna ze Sieny przekonała papieża Grzegorza XI do powrotu z Awinionu do Rzymu. Kobiety inicjowały reformy w kościele, np. św. Klara u boku św. Franciszka, św. Teresa z Ávili zreformowała Karmel, a w Polsce matka Magdalena Mortęska – klasztory benedyktyńskie. Wreszcie kobiety odczytywały pioniersko znaki czasu – w Polsce w XIX wieku. Eleonora Motylowska założyła zgromadzenie dla służących, a sługa Boża matka Róża Godecka jako pierwsza na świecie – dla robotnic.

Reklama

W debacie wzięli udział również m.in.: prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Małgorzata Fuszara, s. Małgorzata Chmielewska.

(mk)

Komisja Duszpasterstwa KEP

Apel o włączenie się w uczestnictwo w Wielkiej Nowennie Fatimskiej

W Warszawie w dniach 20-21 stycznia 2014 r. obradowała Komisja Duszpasterstwa KEP. Spotkanie poświęcone było omówieniu programu duszpasterskiego na rok 2014/2015, którego hasło brzmi: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na 2014/2015 rok, którego realizacja rozpocznie się od pierwszej niedzieli Adwentu 2014 – jak podkreślano podczas obrad – ma być czasem uświadamiania potrzeby duszpasterskiego nawrócenia zarówno samych kapłanów, jak i – poprzez nich – wspólnot wiernych świeckich. Na posiedzeniu poruszono m.in. sprawy Wielkiej Nowenny Fatimskiej i Pierwszych Sobót Miesiąca. – Włączenie się w uczestnictwo w Wielkiej Nowennie Fatimskiej przed 100. rocznicą objawień fatimskich w 2017 r. powinno stać się jednym z elementów ogólnopolskiego programu duszpasterskiego na najbliższe lata – zasugerował ks. dr Krzysztof Czapla SAC z Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem. Nowenna rozpoczęła się 13 maja 2009 r., a zakończy 13 maja 2017 r. Ks. Czapla podkreślał, że wołanie o włączenie się w Nowennę jest zarazem wołaniem o pokutę i nawrócenie. Do Nowenny – choć rozpoczęła się już kilka lat temu – włączyć się można w dowolnym czasie i może to uczynić każdy, kto chce się modlić i pracować dla Maryi.

Cudzysłów

Macie być psami, może jedynymi, którym została jeszcze odrobina miłości do człowieka pokaleczonego i poranionego! Wasz język musi im służyć, gdy ludzie wielcy i wspaniali, ucztujący w pałacach, już nie widzą człowieka poranionego, wyrzuconego na ulicę, wciąż bitego i kopanego!
Stefan Kardynał Wyszyński
Z kazania do pisarzy na Jasnej Górze, 4 maja 1958 r.

Krótko

Abp Józef Michalik nie będzie miał procesu. Sąd Rejonowy we Wrocławiu umorzył postępowanie wobec Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Akt oskarżenia wniosła działaczka feministyczna za wypowiedź z kazania wygłoszonego 16 października 2013 r. we Wrocławiu. Abp Michalik potępił wtedy zło, jakim są wszelkie nadużycia dorosłych wobec dzieci. Zwrócił uwagę na cierpienia dzieci z powodu braku miłości rozwodzących się rodziców oraz na niebezpieczeństwa ze strony szerzącej się ideologii gender.

Sąd Najwyższy uznał, że prof. Ryszard Legutko będzie musiał przeprosić w prasie byłych już licealistów z Wrocławia za nazwanie ich „rozwydrzonymi smarkaczami”. Była to reakcja prof. Legutki w związku z tym, że licealiści domagali się usunięcia symboli religijnych ze szkoły.

W sondażu wyborczym TNS Polska aż 10 punktów proc. przewagi ma PiS nad PO. Do Sejmu weszłyby: PiS z wynikiem 32 proc., PO – 22 proc. oraz SLD z 10 proc. głosów. Poniżej progu wyborczego uplasowałyby się m.in.: PSL (4 proc.), Twój Ruch (3 proc.) oraz Solidarna Polska (1 proc.).

Opozycja nie zdołała odwołać ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Wniosek złożył PiS.

Nagrodę Grammy uzyskał polski pianista. Muzycznym Noblem nagrodzono album nagrany przez pianistę Włodka Pawlika, amerykańskiego trębacza Randy Breckera i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

W Internecie przybywa treści prezentujących wykorzystywanie seksualne dzieci. W 2013 r. odnotowano 1235 przypadków pornografii dziecięcej, czyli o blisko 30 proc. więcej niż w 2012 r. i o 40 proc. więcej niż w 2011 r.

Zima znowu zaskoczyła kolej. Część pociągów miała wielkie opóźnienia, które minister Bieńkowska tłumaczyła charakterystycznym dla naszego kraju klimatem.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-01-29 07:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję