Reklama

Zgłoszenia do Konkursu Biblijnego

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” po raz 18. organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Wypracowana przez lata formuła, mająca na celu nie tylko sprawdzenie znajomości poszczególnych ksiąg, ale również formację biblijną uczestników, przyciąga każdego roku 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Uczynić pierwszy krok

Pierwsze eliminacje przeprowadzane są w zgłoszonych do konkursu szkołach. Ich rejestracja odbywa się przez stronę internetową: www.okwb.pl (zakładka: zgłoszenie). W bieżącym roku szkolnym termin przystąpienia do konkursu upływa 3 marca 2014 r., natomiast 18 marca 2014 r. odbędzie się etap szkolny konkursu. Zadaniem uczestników na tym poziomie jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 45 pytań testowych.

Otworzyć Pismo Święte

Reklama

Zakres wiedzy, którą będą musieli wykazać się młodzi w tym roku, stanowią 1. i 2. Księga Królewska oraz Ewangelia wg św. Marka. Dobór tych akurat treści nie jest przypadkowy. Ks. dr Mirosław Jasiński, przedstawiciel komisji konkursowej z ramienia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wyjaśnia, że tematyka tej edycji doskonale nawiązuje do roku duszpasterskiego w polskim Kościele, który przeżywamy pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Wśród pytań konkursowych uczestnicy mogą spodziewać się także tych dotyczących wstępów do ksiąg, przypisów i komentarzy oraz słowniczka pojęć, które zawiera Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu – najnowszy przekład z języków oryginalnych (Edycja Świętego Pawła, 2009).

Zmierzyć się z samym sobą

Kolejnym etapem biblijnych zmagań są eliminacje diecezjalne. Zostały one zaplanowane w całym kraju na 9 kwietnia 2014 r. Zgodnie z regulaminem, może się do nich dostać troje zwycięzców z każdej szkoły. Ogólnopolski finał konkursu odbędzie się w dniach 2 i 3 czerwca 2014 r. w Niepokalanowie.

Obok konkursowych zmagań organizatorzy troszczą się także o duchowy wymiar tego wydarzenia. Uczestnicy biorą udział w nabożeństwie Bożego Słowa, Mszy św. i spotkaniach z ludźmi, dla których Pismo Święte jest rzeczywistą Księgą Życia.

Reklama

Na laureatów konkursu czekają cenne nagrody, wśród nich zagraniczne pielgrzymki, upominki rzeczowe oraz indeksy na uczelnie wyższe w Polsce na wybrane kierunki studiów, m.in.: dziennikarstwo, pedagogikę, filozofię, historię, teologię, kulturoznawstwo i inne.

Patronat honorowy nad konkursem obejmuje abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz coraz szersze grono ordynariuszy poszczególnych diecezji kraju.

To nie jest zwykły konkurs

W tym konkursie warto wziąć udział nie tylko po to, by sprawdzić swoje możliwości i stać się najlepszym w danej edycji. Najważniejsze jest spotkanie ze Słowem, które rzeczywiście jest żywe i skuteczne, zdolne przemieniać nas, a przez to również rzeczywistość, w której żyjemy. Młodzi spotykający się z tą inicjatywą mogą doświadczyć tego wielokrotnie, m.in. korzystając z propozycji udziału w dodatkowych wydarzeniach, realizowanych wokół konkursu i samej Biblii w poszczególnych diecezjach. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od siedmiu lat funduje dla zwycięzców etapów diecezjalnych i ich opiekunów dwudniowy pobyt na Spotkaniach Młodych z Biblią, organizowanych na Jasnej Górze i w Olsztynie k. Częstochowy. Odbywają się one zawsze w okolicy daty 13 maja, związanej z cudownym ocaleniem życia bł. Jana Pawła II. To nie jest zwykły konkurs, zwycięzcą w nim jest tak naprawdę każdy, kto sięgnął po Boże słowo i przyjął je z wiarą.

2014-01-29 07:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję