Reklama

Kolędy na głos i orkiestrę

Zgodnie z wieloletnią tradycją spotkań w auli „Niedzieli”, także w tym roku redakcja zorganizowała dla czytelników i przyjaciół spotkanie kolędowe. „Koncert kolęd na głos i orkiestrę” odbył się w częstochowskiej siedzibie redakcji 20 stycznia 2014 r. – Wybraliśmy taki tytuł koncertu, ponieważ chór traktujemy jako jeden pięknie brzmiący głos, a nie kilkanaście różnych głosów – powiedział prowadzący spotkanie Marian Florek. Wystąpili: Chór oraz Zespół Instrumentalny Instytutu Muzyki Akademii Jana Długosza w Częstochowie. W dwuczęściowym koncercie zaprezentowano bogaty repertuar kolęd, zarówno w ujęciu klasycznym, tradycyjnym, jak i bardziej nowoczesnym, w nieco bardziej rozrywkowej aranżacji.

– Kolędy mają taką siłę i moc, że zawsze przyciągają słuchaczy, także dzisiaj spotkaliśmy się tutaj, pomimo zimnej pogody i deszczu, aby posłuchać, pośpiewać i po prostu pobyć razem – mówił dr hab. Maciej Zagórski, dyrektor Instytutu Muzyki AJD. Dodał, że zróżnicowany program koncertu jest odbiciem sposobu pracy dydaktycznej Instytutu. Dzięki temu, że grupy studenckie są tutaj niewielkie, pedagodzy mają możliwość indywidualnego dotarcia do każdego studenta, odkrycia i rozwijania jego talentu, a jednocześnie do wszechstronnego przygotowania do zawodu muzyka i pedagoga. Dlatego w programie studiów są ujęte m.in. gra na instrumencie, dyrygowanie chórem, prowadzenie zespołu, aranżacja muzyczna, wiedza teoretyczna i historyczna o muzyce, a także wstęp do kompozycji.

Reklama

Chór Kameralny pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego oraz Zespół Instrumentalny pod kierownictwem Lesława Podolskiego są wizytówkami Instytutu Muzyki AJD. Chór Kameralny odbywał podróże koncertowe do Czech i na Ukrainę, zdobywał również laury na krajowych konkursach chóralnych, m.in. w Łodzi i Myślenicach. Co roku bierze udział w Koncertach Pedagogów Instytutu Muzyki AJD, organizowanych w częstochowskiej Filharmonii. Wykonywał m.in. „Requiem” Mozarta, „Messa di Gloria” Pucciniego oraz „Angelus” i „Exodus” Kilara. Prowadzący chór Przemysław Jeziorowski znany jest bywalcom imprez organizowanych w auli „Niedzieli”, ponieważ występował tutaj z innym zespołem, który prowadzi – z Kwartetem Jasnogórskim „Cantus”. Przemysław Jeziorowski, który jest pracownikiem Instytutu Muzyki AJD od 1988 r., prowadzi także chór „Canto Cantare” Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.

Na koncert dla czytelników „Niedzieli” chór wybrał ze swojego bogatego repertuaru kolędy w opracowaniu Jerzego Kurczewskiego, Andrzeja Świdra, Andrzeja Nikodemowicza oraz kolędy starofrancuskie.

Kierownikiem Zespołu Instrumentalnego, który wystąpił w drugiej części koncertu, jest Lesław Podolski – długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny w katedrze dyrygowania Instytutu Muzyki AJD w Częstochowie. Zespołem, który ma w swoim dorobku już dwie płyty CD, kieruje od 2009 r. Na redakcyjne spotkanie zespół przygotował kolędy i bożonarodzeniowe piosenki w nowoczesnej aranżacji.

Młodym wykonawcom podziękował po zakończeniu koncertu gospodarz miejsca – ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. – Cieszymy się wami i gratulujemy uczelni pięknej i uzdolnionej młodzieży – powiedział ks. Skubiś. Przypomniał również, że imprezy organizowane w auli „Niedzieli” są transmitowane za pośrednictwem telewizji internetowej i mają stałych widzów w kraju i za granicą. Oprócz bezpośredniej transmisji na żywo możliwe jest również zobaczenie nagrań imprez zrealizowanych przez Studio Telewizyjne „Niedzieli” na stronie www.niedziela.pl. Ponieważ tegoroczny program imprez organizowanych w redakcyjnej auli zapowiada się bogato i interesująco, czytelników z Częstochowy i regionu zapraszamy do osobistego uczestniczenia w nich, natomiast czytelników z miejsc bardziej oddalonych – za pośrednictwem Internetu.

2014-01-29 07:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję