Reklama

Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Kolędy dla obecnych i nieobecnych

Po raz dwudziesty w stolicy polskiej kolędy – Będzinie wybrzmiały bliskie naszym sercom najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Największy amatorski przegląd muzyczny w Polsce – Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie obchodził w tym roku porcelanowy jubileusz. Po raz dwudziesty bożonarodzeniowe pieśni oraz radość i nadzieja z nich płynące połączyły Polaków

Niedziela Ogólnopolska 5/2014, str. 52

Agnieszka Lorek

Festiwal tradycyjnie zakończył koncert galowy, który w niedzielę 19 stycznia br. odbył się w świątyni Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na będzińskim osiedlu Syberka. Publiczność miała co podziwiać i oklaskiwać – nie tylko najciekawsze aranżacje bożonarodzeniowych pieśni, ale także zrealizowaną z dużym scenicznym rozmachem oprawę artystyczną festiwalu. A wykonawcy zapewnili najlepsze wykonania polskich kolęd i pastorałek – zarówno tradycyjnych, jak i ożywionych nową aranżacją czy też powstałych specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Święta przedłużone w sercach

Koncert poprzedziły trzydniowe przesłuchania finałowe, w których wzięło udział 132 najlepszych wykonawców, wyłonionych spośród 1750 zgłoszonych do eliminacji, jakie w grudniu prowadzone były w całej Polsce, a także na Ukrainie i Białorusi. Wypełniony po brzegi festiwalową publicznością kościół to świadectwo przywiązania do polskiej tradycji kolędowej, która pozwala przedłużyć w sercach święta Bożego Narodzenia. Laureatów tegorocznej edycji wybrało jury pod przewodnictwem dr. Michała Sławeckiego (UKSW i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), wspieranego przez prof. Martę Kierską-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) oraz ks. dr. Pawła Sobierajskiego (wykładowcę Akademii Muzycznej w Katowicach). Grand Prix XX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie otrzymał Chór „Kraj Rodzinny” z Domu Polskiego w Baranowiczach na Białorusi. Jury przyznało także wiele innych cennych nagród i wyróżnień.

Edycja jubileuszowa

Reklama

Reżyserii jubileuszowej gali podjął się Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia. Oprócz wysłuchania najpiękniejszych kolęd widzowie zostali zabrani w podróż do przeszłości. Kolejne odcinki filmowe w ciekawy sposób przypomniały 20-letnią historię festiwalu. Reżyser, wykorzystując bogaty zbiór materiałów archiwalnych, przypomniał twórców, dobroczyńców oraz wiele osób i miejsc związanych z festiwalem w ciągu całego 20-lecia. Widowisko w reżyserii Dariusza Wiktorowicza było reminiscencją dotychczasowych festiwali. W czasie XX Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie wystąpiło ok. 1500 wykonawców. Najmłodsza uczestniczka miała zaledwie sześć lat. Przed publicznością kolędy śpiewali zarówno soliści, duety, jak i chóry, a także zespoły. Poza najlepszymi zespołami bieżącej edycji wśród wykonawców znaleźli się także laureaci poprzednich festiwali, a wśród nich śpiewający na scenach całej Europy bas Piotr Lempa, który przyjechał na festiwal specjalnie z Londynu.

Podczas koncertu galowego nie zabrakło refleksyjnych chwil, które wywołały wspomnienia i łzy wzruszenia. „Kolęda dla nieobecnych” została dedykowana pamięci tych, którzy odeszli, a którzy tworzyli piękną historię festiwalu. Wśród nich był pierwszy pasterz diecezji sosnowieckiej, na której terenie leży Będzin – bp Adam Śmigielski SDB, a także Jacenty Jędrusik – aktor chorzowskiego Teatru Rozrywki, reżyser i konferansjer wielu koncertów galowych.

Jubileusz skłonił organizatorów do rozszerzenia formuły. W przededniu przesłuchań finałowych, w dniach 13-14 stycznia na Akademii Muzycznej w Katowicach zorganizowane zostało ogólnopolskie sympozjum „Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej”. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. prof. dr hab. Kazimierz Szymonik, wiceprezes Związku Kompozytorów Polskich dr hab. Katarzyna Dadak-Kozicka oraz ks. dr Paweł Sobierajski.

Na kulturalnej mapie kraju

Reklama

– W ciągu 20 lat nasz festiwal wpisał się w kulturalną mapę Polski, pokazując, że warto promować tradycję i piękno. Zdobyliśmy zastęp nie tylko wykonawców, którzy cenią ten przegląd, ale także wolontariuszy, bezinteresownie pracujących na rzecz tej imprezy artystycznej i jej gości. Na te dwadzieścia lat składa się ciężka praca i ogromna życzliwość setek osób – podkreśla pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu ks. Piotr Pilśniak.

Z kolei Wioletta Adamczyk, która od początku prowadzi festiwalowe biuro, zaznacza: – Kiedy przed dwudziestoma laty organizowaliśmy pierwszy festiwal w najstarszej będzińskiej świątyni – kościele Świętej Trójcy, zgłosiło się 116 uczestników, co i tak było sporym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w czwartej chętnych do startu było 628 wykonawców. Od dziewiątej edycji liczba solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich edycjach waha się między 1700 a 1800. Łącznie uczestników wszystkich dwudziestu edycji było 21190. Czyni nas to jednym z większych festiwali w Europie.

Festiwal o charakterze międzynarodowym i międzynarodowej renomie łączy tradycje, zwyczaje oraz ludzi, którzy pragną umocnić wiarę, rozbudzić nadzieję i czynnie realizować miłość, a tak ogromne zainteresowanie i udział w nim na przestrzeni 20 lat pokazuje, jak bardzo Polacy cenią sobie chrześcijańskie i narodowe tradycje.

2014-01-29 07:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję