Reklama

Niedziela Kielecka

Przygotowujemy się na przyjęcie daru

KARARZYNA DOBROWOLSKA: – Przygotowania do ŚDM z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 roku rozpoczęły się formalnie już w ubiegłym roku. Uczestniczył już Ksiądz w pierwszym spotkaniu duszpasterzy młodzieży, organizowanym przez sekretariat ŚDM w Krakowie. Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed Kościołem kieleckim w kontekście przygotowań do tego wydarzenia?

KS. SŁAWOMIR SAREK: – Musimy wyjść od pierwszego i najważniejszego zadania, czyli uświadomienia młodym potrzeby podjęcia przygotowania duchowego, które warunkuje dobre przeżycie ŚDM. Wiąże się to z zawiązywaniem małych grup w parafiach, we wspólnotach, w szkołach, które będą się formowały w oparciu o konkretny program duszpasterski. To jest czas bardzo potrzebny, ponieważ przygotowujemy się nie tylko do tego, by coś dać z siebie, ale także na przyjęcie daru, którym będą spotkania z tymi młodymi świata, wspólna modlitwa, przeżywanie Światowych Dni Młodzieży w pełnym ich wymiarze. Pojawia się pytanie, jak dziś przekonać gimnazjalistę, licealistę, studenta do takiego wzmożonego wysiłku duchowego? Co zrobić, by podjął to wyzwanie? Z pewnością jest to rola duszpasterzy w parafiach, odpowiedniej informacji, promocji tego wydarzenia przez Kościół, które już rozpoczęliśmy.

– Jak wielu uczestników możemy się spodziewać na terenie naszej diecezji?

– Na uczestników przygotowuje się każda diecezja w Polsce. ŚDM w Krakowie mogą przyciągnąć nawet 2 miliony osób. Kielce położone na drodze do Warszawy i blisko Krakowa z pewnością będą atrakcyjną lokalizacją dla uczestników. Szacujemy wstępnie, że naszą diecezję może odwiedzić od pięciu do sześciu tysięcy młodych, dlatego ważną kwestią jest zaangażowanie parafii kieleckich i podkieleckich, które będą ich gościły. Wymaga to współpracy z proboszczami tych parafii i oczywiście z parafianami, z rodzinami, które przyjmą gości. Gościnność, serdeczność i otwartość nas wszystkich na tych młodych, którzy odwiedzą naszą diecezję, jest podstawą budowania prawdziwych więzów w Kościele. Warto dodać, że taka wizyta jest dużą szansą na promocję dla całego regionu świętokrzyskiego, stąd liczymy także na współpracę z władzami samorządowymi, władzami miasta Kielc i województwa.

Reklama

– Koszty organizacji ŚDM są bardzo duże. Diecezja Rio de Janeiro do tej pory spłaca długi. Aby mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu młodzi z całego świata, trzeba nierzadko im pomóc finansowo.

– ŚDM w Krakowie muszą być postrzegane jako dzieło całego Kościoła w Polsce, a nie jedynie garstki duszpasterzy i młodych. Powinniśmy być gotowi do ofiarności. My jesteśmy na miejscu, jednak są tysiące młodych, dla których pielgrzymka do Polski – ojczyzny już świętego Jana Pawła II do Krakowa z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – jest marzeniem życia. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne i organizacyjne wymagające dużych nakładów finansowych, by godnie móc wszystkich przyjąć. Myślę, że solidarność z tymi młodymi z całego świata to jest kwestia naszej wspólnej odpowiedzialności za Kościół.

– Co możemy powiedzieć dziś o formacji? Na jakich problemach i zagadnieniach koncentruje się program duszpasterski, który stał się podstawą katechez formacyjnych dla młodych całego świata.

– Kraków jest nazwany w programie Campus Misericordie – Pole Miłosierdzia. Dlatego w centrum tych przygotowań jest Chrystus Miłosierny z sanktuarium w Łagiewnikach. Każda diecezja wybrała sobie własne motto ukazujące pewien aspekt Bożego Miłosierdzia. Nasza diecezja wybrała motto „Emmanuel”, ponieważ tutaj Bóg najwcześniej na ziemiach polskich objawił się „jako Bóg z nami” poprzez chrzest, jaki przyjęli Słowianie w obrządku wschodnim, w Państwie Wiślan.
Formacja ma trzystopniową formułę: kerygmat, liturgię, diakonię. Są cotygodniowe spotkania ze Słowem i Czat ze Słowem, podczas którego młodzi zaproszeni są do medytacji niedzielnej Ewangelii w oparciu o komentarz wideo młodych, zamieszczony w internecie. Są również spotkania w małej grupie, na których uczestnicy rozważają katechezy w oparciu o trzy błogosławieństwa „błogosławieni ubodzy w duchu”, „…czystego serca”, „…miłosierni”. Trzeci aspekt przygotowań opiera się na cyklicznych spotkaniach w większej grupie młodych na wspólnej modlitwie na Mszy św. W Polsce dodatkowym aspektem przygotowań jest jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, który przypada na 2016 rok. Powstają już pierwsze małe grupy i zachęcamy do ich zawiązywania. Przypomnijmy, że mogą one powstawać przy parafiach, szkołach, wspólnotach. Mogą zakładać je duszpasterze, katecheci albo sami młodzi. Ważne, aby były one zgłaszane do duszpasterza miejsca.

– Za nami ŚDM w Brazylii. Polacy doświadczyli ogromnej gościnności i otwartości ze strony gospodarzy, a czym mogą się podzielić młodzi w Polsce?

– Wszystko oparte jest na inicjatywie młodych. Oni są tutaj najważniejsi – ich pomysły, wszelkie projekty. Nikt w tej roli nie może za nich wystąpić, duszpasterze mają rolę pomocniczą. Inaczej byłoby to całkowite rozminięcie się z ideą ŚDM. Kościołowi potrzebny jest ich entuzjazm, inicjatywa, otwartość na pracę i działanie. W oparciu o tę uformowaną młodzież będziemy tworzyć trzon wolontariatu ŚDM. Będzie przecież cały program obchodów ŚDM w diecezji, rożnych wydarzeń o charakterze duchowym i kulturalnym. Młodzi w Polsce mają ogromny potencjał, mówimy tutaj o grupie w przedziale wiekowym od 16 do 36 lat – zatem są w niej w większości już ludzie dorośli, samodzielni, z różnymi talentami, predyspozycjami, z dużym doświadczeniem, którzy mogą służyć Kościołowi i wierzymy w ich zaangażowanie.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film "Wierni do końca"

Problematykę Światowych Dni Młodzieży-Rio 2013 „Idąc na cały świat, głoście Ewangelię” możemy przeżyć w łączności z ich uczestnikami oglądając w internecie film "Wierni do końca".

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję