Reklama

Niedziela Małopolska

Być kolędnikiem misyjnym

Niedziela małopolska 5/2014, str. 3

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Archiwum Wydziału Misyjnego

Od kilkunastu lat w archidiecezji krakowskiej organizowane jest dzieło Kolędników Misyjnych. W celu przygotowania dzieci do kolędowania, Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie, we współpracy z katechetami i animatorami, wydaje misyjne materiały formacyjne: „Iskierkę Kolędnika Misyjnego”, plakaty, pamiątki w postaci gwiazdek bądź rybek do rozdawania ludziom w odwiedzanych domach. Kolędowanie inspirowane jest hasłem roku liturgicznego. Historia kolędowania dzieci z archidiecezji krakowskiej zapisana jest w licznych świadectwach i fotografiach. Przedstawiamy je w corocznym zeszycie formacyjnym oraz na stronie internetowej wydziału misyjnego.

Reklama

Tegoroczne kolędowanie odbywało się z myślą o dzieciach w Demokratycznej Republice Konga i Republice Konga oraz dzieciach, wśród których pracują misjonarze z naszej archidiecezji (Tanzania, Sudan, Brazylia, Peru i Ukraina). Kolędnicy Misyjni swoją modlitwą i ofiarą oraz głoszeniem Dobrej Nowiny o Narodzeniu Jezusa zaangażowali się w pomoc dzieciom z krajów misyjnych.

Co roku organizujemy Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. Na zaproszenie ks. proboszcza Pawła Sukiennika 18 stycznia odbyło się ono w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici. Wzięło w nim udział prawie półtora tysiąca dzieci! W centrum spotkania była Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca oraz licznych kapłanów, którzy przyjechali wraz z grupami dzieci z całej archidiecezji, od Zakopanego aż do Chrzanowa, łącznie z 52 miejscowości! Prezentacje o Indiach „Słoniem na misje”, quiz o bł. Janie Pawle II, zabawa karnawałowa oraz kociołek misyjny wypełniły sobotnie spotkanie. Ciekawe nagrody zostały przyznane grupom, które wygrały w konkursie „papieskim”. Pierwsze miejsce zdobyło Koło Misyjne z parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach, drugie przyznano kolędnikom z miejscowości Szaflary-Bór, a trzecie – krakowskiej parafii Matki Bożej Ostrobramskiej. Wyróżnienia przyznano dzieciom reprezentującym Juszczyn, Kalwarię Zebrzydowską, Babice i Budzów.

Chcemy gorąco podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak dużego wydarzenia! Pragniemy, aby mali misjonarze, dzięki pomocy duszpasterzy, katechetów, animatorów i rodziców, swoje apostolskie zadanie mogli realizować we wszystkich parafiach archidiecezji krakowskiej.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość Bożego Narodzenia i pomoc dzieciom

Niedziela lubelska 3/2018, str. I

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Paweł Wysoki

10 stycznia kolędnicy misyjni z Łęcznej odwiedzili abp. Stanisława Budzika

10 stycznia kolędnicy misyjni z Łęcznej odwiedzili abp. Stanisława Budzika

Po domach naszej archidiecezji wędrują Kolędnicy Misyjni, którzy głoszą radość Bożego Narodzenia i spieszą z pomocą dzieciom w Syrii i Libanie, cierpiącym z powodu wojny

Idea niesienia pomocy bliźnim przez małych misjonarzy z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci znana jest w wielu parafiach. W parafii św. Barbary w Łęcznej Kolędnicy Misyjni wędrują od domu do domu z sercem na dłoni już od niemal 20 lat. – W odpowiedzi na propozycję PDMD zaczęliśmy kolędować 19 lat temu. Wówczas do rodzin naszej parafii wyruszyły 2 grupy kolędników – mówi odpowiedzialna za akcję s. Dorota Ostrowska, Franciszkanka Misjonarka Maryi. – W tym roku kolędnicy stanowili już pokaźną grupę ponad 170 dzieci, które odwiedziły co najmniej 800 rodzin – cieszy się zakonnica. Jak podkreśla, kolędnicy są już tradycją w parafii; wiele rodzin czeka na nich i chętnie włącza się w pomoc. Trzon grupy stanowią „Dzieci Maryi”, które równocześnie należą do PDMD. Mali misjonarze zarażają swoją radością i chęcią niesienia pomocy kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II, którzy z roku na rok coraz liczniej włączają się akcję. – Każda grupa kolędnicza ma swoich opiekunów i animatorów; są to rodzice bądź starsza młodzież. Przed wyruszeniem w teren osoby te odpowiadają za przygotowanie grupy, prowadzą próby i spotkania. Szczególnie cenna jest pomoc rodziców, którzy dbają o stroje małych kolędników, opanowanie tekstów i znajomość kolęd – wyjaśnia s. Dorota.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję