Reklama

Niedziela Małopolska

Potrzebna placówka

To na terenie makowskiej gminy jedyna placówka oświatowa, gdzie zadania edukacyjne związane są z programową formacją chrześcijańską uczniów. Katolicka Szkoła Podstawowa w Makowie Dolnym istnieje od 2012 r., co zawdzięcza wspólnym staraniom dyrektor Ewy Bekas, nauczycieli i lokalnej społeczności

Ich postawa to odpowiedź na decyzję Rady Miejskiej Makowa Podhalańskiego o likwidacji Szkoły Podstawowej w Makowie Dolnym, co zostało uzasadnione małą ilością uczniów. Starania społeczności szkolnej, w tym Rady Rodziców z jej przewodniczącą Joanną Sałapatek, o utworzenie szkoły katolickiej w miejsce zlikwidowanej placówki samorządowej spotkały się z przychylną decyzją Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie. Pozyskano też zgodę Metropolity Archidiecezji Krakowskiej kard. Stanisława Dziwisza.

Atuty

– Powstanie szkoły katolickiej spotkało się z dużym zadowoleniem społeczności lokalnej, bowiem uchroniło to dzieci od dowożenia ich do odległych od miejsca zamieszkania szkół – podkreśla dyr. Ewa Bekas. – Ponadto nauczyciele, którzy z tą szkołą od lat są związani, mogą tu kontynuować swoją pracę. Satysfakcję daje fakt, że szkoła ma charakter katolicki, co odpowiada przekonaniom religijnym naszej społeczności. To nakłada na nas dodatkowe zadania. Musimy bowiem dbać w swych działaniach wychowawczych o właściwą formację uczniów, zgodną z doktryną Kościoła katolickiego. Dyrektor mówi, że te powinności szkoła przyjmuje z pełną świadomością i odpowiedzialnością.

Reklama

W Katolickiej Szkole w Makowie Dolnym 80 uczniów (40 w oddziałach przedszkolnych i 40 w klasach I – VI) jest uczona i wychowywna przez 15 nauczycieli. W zakresie programu nauczania szkoła realizuje tematykę poszczególnych przedmiotów według wzorców MEN dla szkół publicznych, w tym prowadzone w każdej klasie 2 godziny religii tygodniowo.

Formacja

Jak informuje Dyrektor placówki, w ciągu roku szkolnego realizowany jest program wychowawczy zapewniający formację katolicką uczniów, a ukierunkowany hasłami zaproponowanymi przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie. W tym roku szkolnym hasłami są: „Nie lękaj się własnej słabości” i „W ramionach miłosiernego Ojca”.

Tematyka ta jest realizowana w ramach lekcji wychowawczych, a także w trakcie uroczystości, imprez, wycieczek szkolnych. Każdy dzień zajęć lekcyjnych społeczność szkolna rozpoczyna wspólną modlitwą. Katolickie symbole znajduję się również we wszystkich pomieszczeniach szkoły. – W bieżącym roku szkolnym cele i zadania realizowaliśmy, organizując m.in. „Noc z Janem Pawłem II”, oglądanie filmów o bł. Papieżu, naukę pieśni i modlitw religijnych związanych przeważnie z kalendarzem roku liturgicznego – informuje Ewa Bekas. – W maju zorganizowaliśmy Koncert Pieśni Maryjnych, a w okresie świąt Bożego Narodzenia wystawiliśmy jasełka. To wydarzenie połączyliśmy z loterią fantową, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazaliśmy na leczenie czteromiesięcznego Julianka. Nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami uczestniczą w spotkaniach noworocznych z Księdzem Kardynałem, prezentując jasełka i śpiewając kolędy. Pani Dyrektor dodaje, że w program katolickiego wychowania wpisują się także wycieczki m.in. do sanktuariów maryjnych.

Reklama

Ważną rolę w kształtowaniu wiary uczniów spełniają rekolekcje oraz modlitwa różańcowa. Formacja dotyczy również nauczycieli, którzy są zobowiązani do udziału w proponowanych i z myślą o nich przygotowywanych szkoleniach. Ich tematyka obejmuje pogłębienie wiedzy z zakresu nauki Kościoła katolickiego. Poruszane są m.in. takie zagadnienia jak obrona życia, zasady życia małżeńskiego, rodzina katolicka. Mówi się także o zagrożeniach wypływających ze współczesnych, wrogich nauczaniu Kościoła ideologii, jak np. gender. Natomiast w okresie wakacji nauczyciele uczestniczą w tygodniowych rekolekcjach formacyjnych.

Potrzeby

Również prenumerowana przez szkołę prasa oraz wyposażona w katolickie wydawnictwa biblioteka szkolna uwzględniają potrzeby edukacyjne uczniów. – Jestem zadowolona z pracy w tej szkole. Walory katolickiego i moralnego wychowania dzieci służą dobrym relacjom między uczniami i nauczycielami, co korzystnie wpływa na realizację naszych zadań dydaktyczno – wychowawczych – zwierza się p. Bernadeta, nauczycielka jęz. polskiego. – Cieszymy się, że jesteśmy uczniami szkoły katolickiej, w której dobrze się czujemy. Nauczyciele nas lubią, a my ich także – wyznają z uśmiechem uczniowie z kl. I: Patrycja, Milena, Oliwia i Jakub.

Szkoła uwzględnia psychofizyczne potrzeby uczniów w zakresie zabawy, rekreacji, ekspresji. Służą temu m.in. kółka przedmiotowe, zajęcia rekreacyjne, SKS i możliwość rywalizacji w różnorodnych konkursach. Estetyka szkoły, gustowne dekoracje, świetnie wyposażone klasy, bez nadmiernego zatłoczenia to dodatkowe atuty tej cennej i potrzebnej placówki oświatowej.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję