Reklama

Niedziela Lubelska

Odnowiona świątynia

Staraniem ks. Zbigniewa Stasińskiego i wiernych z parafii pw. św. Stanisława w Biskupicach został odnowiony zabytkowy kościół. Dzieło pobłogosławił abp Stanisław Budzik

Parafia w Biskupicach należy do najstarszych w naszej archidiecezji, a jej powstanie datowane jest według różnych źródeł na 1444 lub 1453 r. Jej fundatorem był kard. Zbigniew Oleśnicki. Pierwszy kościół został tu przeniesiony z Piotrawina, z czym łączy się wezwanie parafii – św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Drewniana świątynia uległa zniszczeniu podczas pożaru. Obecna, wzniesiona w latach 1712-27 z fundacji Remigiusza Piaseckiego, została konsekrowana w 1781 r. Po zniszczeniach, jakich na przestrzeni dziejów dokonały pożary i wojny, zabytkowy kościół wymagał wielu remontów. Te, staraniem kolejnych proboszczów i wiernych, przyczyniły się do zachowania piękna późnobarokowego kościoła aż do czasów obecnych.

W niedzielę Chrztu Pańskiego 12 stycznia abp Stanisław Budzik pobłogosławił odnowione wnętrze kościoła. Ostatni remont świątyni trwał wiele lat i stał się podstawową troską proboszcza ks. Zbigniewa Stasińskiego. W roku jego przybycia do Biskupic – 2001, została położona nowa posadzka marmurowa. Trzy lata później abp Józef Życiński dokonał poświęcenia nowego marmurowego ołtarza. W kolejnych latach zainstalowano ogrzewanie kościoła, a w 2011 r. wykonano remont elewacji zewnętrznej kościoła. W maju 2012 r. abp Stanisław Budzik odwiedził parafię i dokonał poświęcenia wszystkich prac remontowych. Po niespełna dwóch latach Metropolita Lubelskich ponownie nawiedził Biskupice, by pobłogosławić kolejne prace renowacyjne – odnowione w 2013 r. wnętrze świątyni.

Reklama

– Praca nad przywracaniem piękna domu Bożego jest wyrazem naszej wiary i oddania Bogu – mówił przewodniczący Rady Duszpasterskiej, prosząc abp. Stanisława Budzika o pobłogosławienie ostatnich prac związanych z malowaniem kościoła. – Jak Maryja ofiarowała swojego Syna Bogu, tak i my pragniemy przedstawić Mu nasze prace związane z remontem świątyni – podkreślał Ksiądz Proboszcz. Uroczysta Msza św. stała się okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym zabytkowy kościół jaśnieje nowym blaskiem. Szczególne słowa podziękowania zostały skierowane do wójta Jerzego Szpakowskiego, który dostrzegł potrzeby parafii i potrafił im zaradzić. – Cieszymy się, że odnowiona świątynia pozostanie znakiem wiary i wdzięczności wobec naszych przodków dla tych, którzy po nas będą w niej oddawać cześć Bogu – podkreślał ks. Z. Stasiński. Prosząc o modlitwę w intencji fundatorów dzieła i za całą parafią, Ksiądz Proboszcz mówił do Księdza Arcybiskupa: – Błogosław naszej pracy, naszym rodzinnym i kapłańskim obowiązkom, abyśmy, zmagając się z pokusami świata, pozostali wierni Chrystusowi.

Abp Stanisław Budzik, dziękując za troskę o dom Boży, podkreślał, że wierni są żywymi kamieniami Bożej budowli. Jako umiłowane dzieci Boże, przez swoją wiarę i postawę, mają być znakiem chwały Boga na ziemi. Kierując uwagę zgromadzonych nad rzekę Jordan, gdzie z rąk Jana Chrzciciela Pan Jezus przyjął chrzest, Pasterz podkreślał, że dzień przyjęcia chrztu św. powinien być najważniejszym dniem w życiu człowieka. – W tym dniu narodziliśmy się dla Boga, do życia wiecznego i zostaliśmy włączeni do społeczności Kościoła. Wówczas nad nami, jak nad Jezusem, rozstąpiło się niebo i usłyszeliśmy głos Boga: jesteś moją umiłowaną córką, jesteś moim umiłowanym synem. Dobrze, że uroczyście obchodzimy niedzielę Chrztu Pańskiego, która przypomina nam o godności dziecka Bożego – mówił Ksiądz Arcybiskup w nawiązaniu do liturgii. – Rozpoczynając dzieło zbawienia, Jezus stanął wśród tych, których miał zbawić. Przyszedł dzielić nasz los, żyć naszym życiem, nosić nasze cierpienia i umrzeć naszą śmiercią. Dotykając dna Jordanu, rzeki ludzkich grzechów, Jezus pokazał, że Bóg zstępuje na dno ludzkiej nędzy, choroby i cierpienia, by nad każdym człowiekiem otwarło się niebo – podkreślał Pasterz.

Uroczysta Msza św. stała się też okazją do wyrażenia wdzięczności za kapłański jubileusz ks. Zbigniewa Stasińskiego. – Od 30 lat Ksiądz Proboszcz jest Chrystusowym kapłanem, od 13 lat w waszej wspólnocie parafialnej głosi Słowo Boże, sprawuje sakramenty, jak dobry pasterz prowadzi do zbawienia i wskazuje wartości, na których warto oprzeć życie. Wspierajcie go nadal modlitwą i pracą w tym, co będzie podejmował dla dobra waszej wspólnoty parafialnej – mówił do zgromadzonych abp Stanisław Budzik.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To jest wyzwanie!

Niedziela małopolska 30/2015, str. 7-8

[ TEMATY ]

świątynia

O. Tomasz Przybył

Bryła świątyni wyróżnia się w Golkowicach, a iluminacja krzyża sprawia, że w nocy kościół jest widoczny z daleka

Bryła świątyni wyróżnia się
w Golkowicach, a iluminacja
krzyża sprawia, że w nocy
kościół jest widoczny z daleka

Do Golkowic jadę autobusem nr 135, łączącym Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach z podkrakowską wioską, gdzie znajduje się kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej. Po drodze mijam Swoszowice, Wróblowice. Oglądam zadbane osiedla jednorodzinnych domków z wypielęgnowanymi ogrodami

Na końcowym przystanku spotykam starszą kobietę. – Gdzie znajduje się kościół? – dopytuję. – Droga panią zaprowadzi – zapewnia zagadnięta i, uśmiechając się życzliwie, wskazuje ulicę wiodącą pod górę. Idąc we wskazanym kierunku, przyglądam się wiosce, w skład której wchodzą: Sosnowiec, Pastwiska, Podlesie, Środek, Gąsiory, Pasternik, Lasowice. Gdy dochodzę pod górkę, z daleka widzę strzelistą wieżę nowego kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję