Reklama

Niedziela Legnicka

Kongres Rad Parafialnych

„Parafialne planowanie duszpasterskie” – pod takim tytułem odbył się kolejny Kongres Rad Parafialnych. W sobotę 25 stycznia do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy i do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II przybyli przedstawiciele rad parafialnych, działających w całej diecezji

Niedziela legnicka 5/2014, str. 1

[ TEMATY ]

kongres

Ks. Waldemar Wesołowski

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, który wygłosił również homilię. Wprowadzając wszystkich zebranych w tematykę kongresu przypomniał, że Kościół jest wspólnotą powołaną przez Chrystusa. Przez chrzest św. wszyscy stajemy się odpowiedzialni za tę wspólnotę. – Bóg sam wybiera świadków do głoszenia swojej Ewangelii i wyznacza im zadania. Przykładem szczególnym jest św. Paweł, którego nawrócenie wspominamy. On zapalony żarem Bożej miłości poszedł, aby głosić Ewangelię poganom. Wyrazem rozumienia tajemnicy Kościoła przez niego są listy apostolskie, w których zawiera również naukę o sakramentach – mówił Biskup legnicki.

Prawda o Kościele

W dalszej części homilii Pasterz Kościoła legnickiego wskazał, że nieustannie musimy odkrywać prawdę o Kościele. Pomaga nam w tym Pismo Święte, nauczanie Soboru Watykańskiego II i papieży. Ta prawda zawsze musi być odczytywana w jedności z Ojcem Świętym i biskupem diecezjalnym. Każde działanie jakichkolwiek grup musi prowadzić do umacniania jedności Kościoła, a nie rozbijania tej jedności. Bp Stefan Cichy przestrzegał przed postawami niektórych grup czy osób, które, myśląc o sobie, stawiają się poza wspólnotą czy ponad wspólnotą Kościoła, zrywają jedność z papieżem i swoim biskupem. – Dlatego nam wszystkim potrzeba stałego nawrócenia. Abyśmy zawsze naszym życiem dawali dobre świadectwo o Chrystusie. Pamiętajmy, że nasze wspólnoty są częścią Kościoła Chrystusowego – zakończył bp Cichy.

Planowanie duszpasterskie

Reklama

Po wspólnej modlitwie rozpoczęła się druga część – kongresowa. Była ona poświęcona parafialnemu planowaniu duszpasterskiemu. Gościem specjalnym był ks. prof. Mieczysław Polak z Poznania, specjalista teologii pastoralnej. W swoim wystąpieniu mówił o sposobach, celach i etapach planowania pracy duszpasterskiej we wspólnotach parafialnych. Do tego dzieła powołani są przede wszystkim duszpasterze, ale także wybrane osoby świeckie, które stanowią trzon rad duszpasterskich w parafiach. Prelegent zauważył, że coraz częściej w polskim Kościele rady duszpasterskie zajmują się nie tylko sprawami materialnymi czy ekonomicznymi parafii, ale także życiem duszpasterskim. Rady te stanowią wielką pomoc i wsparcie dla duszpasterzy. Są też znakiem wzięcia współodpowiedzialności przez osoby świeckie za lokalny Kościół.

Ks. Polak zaznaczył, że w planowaniu duszpasterskim trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania: jak odnawiać w parafii tożsamość chrześcijańską oraz jak budować wspólnotę i odpowiedzialność za nią. Konieczne jest przy tym rozpoznawanie i odczytywanie znaków czasu, naśladowanie Chrystusa oraz wsłuchiwanie się w Tradycję Kościoła. – Każde planowanie duszpasterskie trzeba zacząć od uporządkowania wszystkich spraw, jakie dokonują się w parafii. Drugim etapem jest planowanie rozwoju i odnowy – mówił ks. Polak. Należy wziąć pod uwagę wydarzenia roku liturgicznego, życie sakramentalne wspólnoty, programy ogólnopolskie czy diecezjalne. Wszystkie inicjatywy duszpasterskie, jakie chce się podejmować, muszą mieć określony temat i cel. Dopiero wtedy można wprowadzać w życie ustalone projekty duszpasterskie. Ważne jest również dokonanie podsumowania i oceny tego, co udało się zrobić lub czego nie osiągnięto. – Przed radami duszpasterskimi stoją więc ważne zadania: wypracowanie wizji wspólnoty, analizowanie rzeczywistości parafialnej i zaprojektowanie jej rozwoju – podsumował ks. Polak.

Prezentacja programu duszpasterskiego

Kolejnym punktem kongresu była prezentacja diecezjalnego programu duszpasterskiego, której dokonał dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej ks. Bogusław Wolański. Natomiast o gigancie na glinianych nogach, czyli o ideologii gender, mówił ks. Artur Karbowiak.

Reklama

Na zakończenie kongresu uczestnicy mieli możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami pracy w zespołach rad duszpasterskich.

Materiały audio z kongresu można odsłuchać na stronie: www.legnica.fm.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo: Nie samotne wyspy, lecz miłość oblubieńcza

[ TEMATY ]

rodzina

kongres

Andrzej Tarwid

Nie ma złotej recepty na udany związek. Ale jeśli zna się naturalne różnice między kobietami a mężczyznami i wynikające z nich konsekwencje, to można ominąć wiele raf w codziennym życiu małżeńskim – mówili prelegenci na III Międzynarodowym Kongresie Rodzin na UKSW

- Żyjemy w czasach subiektywizmu. Nasza świadomość jest ulotna i skierowana na siebie. Niestety, w efekcie brakuje nam refleksji nad celem i sposobem życia – powiedziała dr Irena Grochowska podczas wykładu „Istota i więź w małżeństwie”.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję