Reklama

Głos z Torunia

17. Dzień Judaizmu

15 stycznia w Toruniu odbyło się spotkanie z abp. Stanisławem Gądeckim, wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski w ramach obchodów 17. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim Polsce

Panel dyskusyjny pod hasłem: „Dlaczego Kościołowi potrzebny jest Dzień Judaizmu?” miał miejsce w auli Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu.

Rektor WSFH o. dr Bernard Marciniak OFM rozpoczął spotkanie i powitał gości, wśród których znaleźli się m.in. o. dr Filemon Janka – minister prowincjalny Prowincji św. Franciszka z Asyżu Braci Mniejszych, o. dr Zdzisław Klafka CSsR – rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, ks. kan. dr hab. Dariusz Kotecki – dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Reklama

Panel dyskusyjny poprowadził prorektor WSFH ks. dr Tomasz Siuda. W pierwszej części panelu abp Stanisław Gądecki w krótkiej prelekcji zarysował kilka płaszczyzn, które stały się punktem wyjściowym do dyskusji. Zauważył m.in., że Jezus jest pomostem między Żydami a innymi narodami, a Nowy Testament jest wypełnieniem, a nie zaprzeczeniem Starego Testamentu. W tym świetle religia żydowska jest czymś wewnętrznym dla Kościoła katolickiego, w niej tkwią korzenie katolików. Polem współpracy między katolikami a żydami winno stać się m.in. umacnianie w społeczeństwach wiary w Boga, obrona życia i rodziny oraz budowanie świata, na którym zapanuje pokój. W części dyskusyjnej poruszono m.in. kwestie owoców dotychczasowych dni judaizmu.

Kontynuacją obchodów Dnia Judaizmu było nabożeństwo biblijne, które odbyło się 16 stycznia w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu.

Dzień Judaizmu otworzył Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Połączyły ich słowa proroka

Od czterech lat OEM „Świętokrzyski Sztetl” w Dniu Judaizmu – czyli w ramach inicjatywy Episkopatu Polski liczącej już 20 lat – organizuje Dzień Judaizmu. Stałym elementem chmielnickich obchodów są prelekcje przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich i judaizmu, z dyskusją i debatą. Tak było także w tym roku

Udało się zaprosić wielu znamienitych gości i prelegentów. Elementy wspólnej w wielu aspektach spuścizny historycznej i potrzebę budowania dobrych relacji podkreślali w swoich wystąpieniach wicewojewoda świętokrzyski – Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego – Adam Jarubas, starosta kielecki – Michał Godowski. W imieniu biskupa kieleckiego mówił dr hab. prof. KUL ks. Przemysław Kantyka, podkreślając wspólnotę biblijnych korzeni oraz obecność Żydów w historii Polski.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję