Reklama

Niedziela Wrocławska

Antidotum dla współczesnego świata

„Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją” – te słowa Jana Pawła II doskonale pokazują, jak ważne we współczesnym świecie są osoby życia konsekrowanego i jak cenna jest ich posługa.

A służą Kościołowi na wielu płaszczyznach: siostry zakonne opiekują się chorymi i starszymi, prowadzą przedszkola, szkoły, zajmują się trudną młodzieżą, pomagają w parafiach. Bracia i ojcowie prowadzą działalność duszpasterską w parafiach, opiekują się sanktuariami, pomagają biednym – redemptoryści, dominikanie, franciszkanie, kapucyni, karmelici, salezjanie przyciągają setki młodych do swych duszpasterstw. Życie konsekrowane to droga służby, miłości, bezinteresownego dawania siebie na rzecz osób często zaniedbanych, trudnych i potrzebujących. Taką bezcenną posługę pełnią też Siostry Magdalenki od Pokuty. W Polsce mają sześć domów zakonnych, w Lubaniu prowadzą Ognisko Wychowawcze dla Dziewcząt, na Jasnej Górze pomagają w Domu Pielgrzyma, posługują również w Niemczech i na misjach na Syberii. We Wrocławiu, w sercu archidiecezji, pełnią posługę zakrystianek katedralnych oraz pomagają w prowadzeniu Domu Księży Emerytów.

Pokuta świadczona w miłości

Reklama

Siostry ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty poświęcają całe życie miłości wynagradzającej Sercu Jezusa za grzechy całego świata, z zwłaszcza kobiet – czynią to za wzorem św. Marii Magdaleny. Ofiarowują codzienne ciężary i własne cierpienia, wierne wypełnianie obowiązków, gotowość służenia bliźnim, by wypraszać przebaczenie i zbawienie dla świata. – Naszym podstawowym charyzmatem jest pokuta świadczona w miłości – mówi s. Maksymiliana Michalewska, do niedawna matka generalna Sióstr Magdalenek, posługująca obecnie we wrocławskiej wspólnocie. – W tym duchu angażujemy się m.in. w wychowywanie młodzieży, wspomaganie osób moralnie zagrożonych i niszczących przez grzech swoją godność, podejmujemy współpracę z Kościołem lokalnym w pracach duszpasterskich jako katechetki, zakrystianki czy animatorki grup młodzieżowych. Typową pracę związaną z realizacją charyzmatu zgromadzenia prowadzimy w Ognisku Wychowawczym dla Dziewcząt w Lubaniu, w którym pomagamy młodym osobom z rodzin patologicznych. Ognisko zapewnia dziewczętom całodobową opiekę i wychowanie w czasie odbywania przez nie nauki. Otaczamy je miłością, życzliwością i przygotowujemy do dorosłego i odpowiedzialnego życia. Obecnie mamy 14 wychowanek w wieku od 14 do 18 lat, a od jego powstania w domu wychowało się ponad 90 dziewcząt.

Służba kapłanom

We wrocławskim domu zgromadzenia jest obecnie siedem sióstr – od początku posługują w Domu Księży Emerytów. Pomagają w opiece nad starszymi kapłanami, wykonują prace pielęgniarskie. – Towarzyszymy starszym kapłanom w ich codzienności, opiekujemy się chorymi. Siostry służą m.in. na furcie Domu Księży Emerytów, w zakrystii kaplicy, w gabinecie lekarskim – opowiada s. Maksymiliana. Posługa sióstr to także modlitwa. Magdalenki podczas codziennej dwugodzinnej adoracji modlą się w intencjach księdza arcybiskupa, pracowników kurii archidiecezjalnej, alumnów wrocławskiego seminarium, wypraszają potrzebne łaski i wierność dla kapłanów.

Dar i zadanie

Patrząc przez pryzmat współczesnego świata siostry nie robią kariery, nie żyją dla własnej przyjemności. A jednak są szczęśliwe, czują się spełnione, ich życie przepełnia miłość i radość.– Życie zakonne jest darem i zadaniem, jakie stawia przed nami Chrystus – podkreśla s. Maksymiliana. – Żyjemy w czasach ogromnych możliwości technicznych, kiedy bardzo często zapomina się o sferze duchowej człowieka. Nabierające coraz szybszego tempa przemiany widoczne są w sposobie myślenia i postrzegania osoby i jej godności. Życie zakonne jest takim antidotum dla współczesnego świata. Świat potrzebuje tego znaku sprzeciwu. Ślubujemy czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, by całkowicie zjednoczyć się z Chrystusem. Dzięki temu możemy służyć tym, którzy potrzebują naszej pomocy.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jacek Kiciński: Osoby konsekrowane - znakiem wieczności

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Adam Stachowicz

Ubiegłoroczne spotkanie osób konsekrowanych na Świętym Krzyżu. Przewodniczył mu bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszenia Życia Apostolskiego Konferencji

Ubiegłoroczne spotkanie osób konsekrowanych na Świętym Krzyżu. Przewodniczył mu bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszenia Życia Apostolskiego Konferencji

Osoby konsekrowane wskazują swoim życiem na obietnicę wieczności, do której wszyscy zdążamy - pisze bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w liście na przypadający 2 lutego Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Podkreśla, że szczególnym miejscem posłania osób konsekrowanych w świecie są ludzie młodzi. "Młodzi są naszym dziś i naszym jutro – potrzeba zatem jeszcze bardziej otworzyć dla nich drzwi naszych Świątyń i domów zakonnych" - zachęca.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję