Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawscy biskupi są już u Franciszka

Nasze oczekiwania co do wizyty „ad limina Apostolorum” są duże – mówi kard. Kazimierz Nycz. – Biskupi z mojego pokolenia pamiętają i wizytę ad limina z Janem Pawłem II i z Benedyktem XVI. Każdy papież wnosi w te spotkania coś od siebie. Ufam, że Franciszek przekaże nam pewne wytyczne, które zostaną potem włączone do programu naszego Kościoła.

Kard. Nycz pojechał do Watykanu z raportem na temat Kościoła Warszawskiego (każdy biskup diecezjalny musiał taki raport przygotować). Zawiera on najnowsze dane statystyczne, opis najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich ośmiu lat czy charakterystykę demograficzną.

Reklama

Jak wynika z raportu, w tej chwili w archidiecezji warszawskiej jest 212 parafii, w tym 126 poza stolicą. Powstały też dwie nowe parafie. Wzrosła liczba kapłanów, co sprawia, że 1126 wiernych przypada na jednego księdza. Przy czym katolicy stanowią 92,5% wszystkich mieszkańców diecezji. Jeśli chodzi o dominicantes i communicantes, to nie nastąpiły tu znaczące zmiany. Ok. 30 procent ludzi uczęszcza w niedzielę na Mszę św., a ok. 15 proc. przystępuje do Komunii św. Spadła natomiast liczba zawartych małżeństw – o ok. 3 proc., ale wciąż jest ich dużo więcej niż ślubów cywilnych. Pogłębia się proces rozwarstwienia społecznego: regiony bogatsze, w tym Warszawa, rozwijają się szybciej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Warszawie w 2011 r. były o 36 proc. wyższe niż w całym kraju. Na terenie archidiecezji następuje także szybszy spadek liczby osób żyjących poniżej granicy ubóstwa, czy minimum egzystencji. Ale jednocześnie znacząca jest nadal, zwłaszcza w Warszawie i na przedmieściach, liczba bezdomnych w noclegowniach, domach i schroniskach dla bezdomnych. Wzrasta też liczba osób z zaburzeniami psychicznymi.

Ciekawą tendencję można zaobserwować w seminarium duchownych: połowa alumnów bowiem ma za sobą świeckie studia, bądź kilkuletni okres pracy zawodowej. Przeciętny alumn pierwszego roku ma 22-23 lata, pochodzi ze środowisk miejskich, z rodzin o średniej dzietności i przeciętnej sytuacji ekonomicznej. Z roku na rok też coraz więcej alumnów pochodzi z rodzin dysfunkcyjnych.

Raport przypomina też błogosławionych i świętych wyniesionych ostatnio na ołtarze (np. postać bł. ks. J. Popiełuszki), omawia nowopowstałe święta, np.: Święto Dziękczynienia czy tradycję Orszaku Trzech Króli. Wreszcie, dokument zawiera perspektywy, przed jakimi stoi Kościół warszawski.

Osobny dokument przygotowała diecezja warszawsko-praska.

2014-01-30 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Nuncjusz Apostolski podziękował zakonnikom za ich pracę

[ TEMATY ]

Warszawa

zakony

abp Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

BP KEP

Abp Salvatore Pennacchio

Abp Salvatore Pennacchio

-W imieniu papieża Franciszka dziękuję wam za wasza pracę – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie 142. zebrania Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Dwudniowemu spotkaniu generałów, prowincjałów i opatów towarzyszył temat: „Jak współczesnemu człowiekowi mówić o Bogu?”. Zebranie odbyło się w Warszawie, w sekretariacie KEP.

Spotkanie rozpoczęło się 14 maja. W pierwszym dniu obrad o. Robert Wawrzeniecki OMI we wprowadzeniu duchowym mówił o bł. Michale Giedroyciu, Kanoniku Regularnym od Pokuty, niedawno wyniesionym na ołtarze. Zdaniem zakonnika Błogosławiony uczy osoby konsekrowane dobrych zakonnych przyjaźni, potrzeby osobistego kontaktu z drugim człowiekiem, bycia szczęśliwym w podjętym przez siebie życiowym powołaniu i potrzeby bycia przyjacielem Boga, a nie tylko pracowania dla Niego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję