Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecińskie dziękczynienie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2014, str. 1-3

[ TEMATY ]

wizyta

Ks. Edmund Cybulski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecny rok w życiu Kościoła powszechnego ma szczególny wymiar. Wszyscy przygotowujemy się do kanonizacji bł. Jana Pawła II oraz bł. Jana XXIII. Kwietniowa uroczystość stanowi asumpt do głębokiej refleksji nad dziedzictwem pontyfikatu oraz do wyrażania wdzięczności Bogu za dar polskiego Papieża. W wymiarze naszej archidiecezji dziękujemy także za dziesięć lat twórczej, naukowej pracy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, który powołał do życia bł. Jan Paweł II. Wszystkie te ważne okoliczności stały się kanwą jubileuszowych obchodów Wydziału, które zostały połączone ze złożeniem hołdu już niedługo kolejnemu polskiemu świętemu, a dodatkowego splendoru nadała wizyta w Szczecinie kard. Stanisława Dziwisza, dawnego osobistego sekretarza Papieża.

Reklama

Dzień 27 stycznia 2014 r. nieprzypadkowo został wybrany na przeżycie papiesko-wydziałowych uroczystości. Dokładnie 10 lat temu szczecińska delegacja złożona z przedstawicieli metropolii z abp. Zygmuntem Kamińskim, władz naukowych Uniwersytetu z rektorem prof. Zdzisławem Chmielewskim oraz władz samorządowych Szczecina została przyjęta na specjalnej audiencji przez papieża Jana Pawła II, który w ten sposób aklamował powstanie nowego Wydziału Teologicznego w strukturach najważniejszej szczecińskiej Alma Mater. Bł. Jan Paweł II miał bowiem wyjątkowy wpływ na powstanie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim. Podczas wspomnianej audiencji w Watykanie powiedział m.in.: „Uważam, że trzeba, aby w tym regionie Polski był silny Wydział Teologiczny, wspierany przez struktury organizacyjne i potencjał naukowy Uniwersytetu”. Minęło dokładnie 10 lat od tamtej chwili i to ona stała się podstawą całodniowej wdzięczności. Składała się ona najpierw z sympozjum naukowego pt. „Błogosławiony Jan Paweł II. Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim”, a popołudniem swój hołd uwielbienia Bogu za dar Papieża Polaka składano podczas pontyfikalnej Mszy św. w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym punktem bogatego pobytu w Szczecinie kard. Stanisława Dziwisza było krótkie, ale pełne kapłańskiej troski i miłości spotkanie z seminarzystami. W kościele seminaryjnym przywitany przez rektora AWSD ks. kan. dr. Piotra Gałasa i abp. Andrzeja Dzięgę, Metropolita Krakowski przypomniał wzrastanie Karola Wojtyły do kapłaństwa, a później jego jakże świętą przez całe życie odpowiedź na zaproszenie do służby Bogu i człowiekowi.

Reklama

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się w auli Wydziału Teologicznego, gdzie zgromadzili się wybitni goście zaproszeni na te uroczystości przez abp. Andrzeja Dzięgę i dziekana Wydziału Teologicznego ks. prof. Henryka Wejmana. Wielkim zaszczytem dla uczelni oraz całej archidiecezji była obecność najbliższego świadka świętości Jana Pawła II – kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, a także bp. Jana Kopca, ordynariusza diecezji gliwickiej, bp. Edwarda Dajaczka, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego, bp. Stefana Regmunta, ordynariusza zielonogórsko-gorzowskiego wraz z bp. Tadeuszem Lityńskim oraz bp. seniorem Adamem Dyczkowskim, a także bp. seniora Mariana Błażeja Kruszyłowicza. W auli zgromadziło się także wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki z całego kraju wraz z rektorem Uniwersytetu Szczecińskiego prof. zw. dr. hab. Edwardem Włodarczykiem. Po powitaniu gości przez dziekana WT US ks. prof. zw. dr. hab. Henryka Wejmana głos zabrał gospodarz wielki kanclerz Wydziału Teologicznego abp Andrzej Dzięga, który powitał gości oraz naświetlił tło powstania Wydziału wraz z bilansem duchowych wartości wynikających z jego funkcjonowania. Z wielką uwagą wszyscy zebrani wysłuchali przesłania kard. Stanisława Dziwisza: „Papież bardzo chciał powstania tego Wydziału. Wszystkie uniwersytety były zlokalizowane w Polsce centralnej i na południu, a tutaj na północy była pustka. Ojciec Święty zawsze mówił, że o tych ziemiach trzeba pamiętać. Wziął do ręki długopis, podpisał dokument i powiedział zdecydowanie: „«tam musi być Wydział Teologiczny!»” – powiedział kard. St. Dziwisz.

Reklama

W pierwszej części sympozjum wysłuchano czterech wykładów, których myślą centralną była tematyka: „Jan Paweł II w przestrzeni Kościoła Polskiego i na Pomorzu Zachodnim”. O „Miejscu Jana Pawła II w Kościele powszechnym i polskim” mówił bp prof. dr hab. Jan Kopiec, natomiast prof. zw. dr hab. Kazimierz Kozłowski ukazał problematykę: „Pomorze Zachodnie w przestrzeni historycznej i w przededniu papieskiej wizyty”. Kolejny mówca ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman przybliżył „Genezę pobytu Karola Wojtyły/Jana Pawła II na terenie dzisiejszej metropolii szczecińsko-kamieńskiej”. Zwieńczeniem pierwszej części było wystąpienie ks. prał. dr. Aleksandra Ziejewskiego dotyczące „Jana Pawła II w Szczecinie”. Drugi blok tematyczny skoncentrował się na tematyce papieskiego przesłania płynącego ze Szczecina. Dziekan WT US ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman mówił o „Rodzinie w centrum nauczania Jana Pawła II”. Następnie przybyły z Krakowa ks. prof. dr hab. Jan Machniak skoncentrował się na tematyce: „Praca nad pracą na tle papieskiego nauczania społecznego”. Szczeciński tryptyk ukoronował ks. dr Grzegorz Chojnacki wykładem: „Troska o wychowanie kapłańskie”. Trzeci ważny powód do refleksji naukowej podczas sympozjum to kwestia samego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Problematykę tę podjęli świadkowie początków istnienia uczelni – prof. zw. dr hab. Zdzisław Chmielewski, który przedstawił „Patronat nad szczecińska teologią” oraz ks. prof. dr hab. Zdzisław Kroplewski, ukazał „Rozwój Wydziału Teologicznego US”. W końcowej części sympozjum przedstawiciele poszczególnych archiwów zaznajomili zebranych z materiałami na temat: „Jan Paweł II w świetle źródeł archiwalnych”. Wystąpili m.in.: dr Tadeusz Krawczak z Warszawy (referat odczytał dr J. Macholak), ks. inf. dr Edmund Cybulski, dr Jan Macholak, mgr Maria Frankel i dr Zbigniew Stanuch ze Szczecina, ks. dr Tadeusz Ceynowa z Koszalina oraz ks. dr Dariusz Śmierzchalski-Wachocz z Gorzowa Wlkp.

W międzyczasie kard. Stanisław Dziwisz wraz z biskupami metropolii spotkał się z włodarzami regionu: wojewodą Marcinem Zydorowiczem, marszałkiem Olgierdem Geblewiczem i prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem. W sali posiedzeń senatu WT US odbyła się konferencja prasowa, podczas której licznie zebrani przedstawiciele szczecińskich mediów oraz mediów katolickich poruszyli kilka istotnych tematów dotyczących m.in. historii powstania Wydziału Teologicznego, wizyty w Watykanie polskich biskupów w ramach „ad limina Apostolorum”, sytuacji na Ukrainie, przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Zapytany o to, jakie przesłanie skierowałby Jan Paweł II do Polaków obecnie, widząc polaryzację sytuacji społecznej, moralnej i religijnej kard. Dziwisz odpowiedział: „Nasz naród, który jest tak bardzo podzielony, w którym jest tyle sporów i nienawiści potrzebuje obudzenia. Obecność Papieża zawsze inspirowała, dodawała wiele odwagi duchowej. Potrzebujemy więcej entuzjazmu, radości, troski o dobro wspólne i zjednoczenia wokół najważniejszych wartości”.

Druga część jubileuszowych uroczystości miała miejsce w bazylice św. Jana Chrzciciela, gdzie licznie zgromadzili się wierni z całej archidiecezji, by uczcić dziedzictwo pontyfikatu Jana Pawła II oraz oddać hołd św. Stanisławowi BM – patronowi Polski, którego relikwie zostały przekazane temu ważnemu kościołowi farnemu miasta Szczecina. Dostojnych gości z kard. Stanisławem Dziwiszem na czele powitał gospodarz bazyliki ks. prał. Aleksander Ziejewski, a na początku Eucharystii abp Andrzej Dzięga. Istotnym początkowym elementem liturgii było wniesienie relikwii św. Stanisława BM, które następca św. Stanisława na biskupiej stolicy w Krakowie przywiózł do Szczecina. Wraz z intronizacją relikwii Ksiądz Kardynał dokonał także poświęcenia nowej figury św. Stanisława, która została umieszczona w prezbiterium kościoła. Słowo Boże podczas Eucharystii sprawowanej wg formularza o bł. Janie Pawle II wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Było to wzruszające świadectwo pokornej służby Namiestnika Chrystusowego na ziemi. Kard. Dziwisz podzielił się tajemnicą swego serca, ukazując bogactwo ducha Papieża.

Po Eucharystii wszyscy zebrani oddali modlitewny hołd relikwiom bł. Jana Pawła II, dziękując w ten sposób za jego pontyfikat, za obecność w Szczecinie, za jego świętość. Dzień jubileuszu 10-lecia istnienia Wydziału Teologicznego oraz wizyta przyjaciela bł. Jana Pawła II kard. Stanisława Dziwisza na trwałe wpiszą się w historię Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent wraz z małżonką składają wizytę w Republice Włoskiej i Watykanie

[ TEMATY ]

wizyta

Prezydent.pl

Pierwszym punktem wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty w Republice Włoskiej i Watykanie był Neapol. W sobotę przed południem para prezydencka odwiedziła Pompeje, gdzie prezentowana jest wystawa prac polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja. Następnie Andrzej Duda złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą mieszkającego w Neapolu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

W rozmowie z dziennikarzami Andrzej Duda powiedział, że jednym z tematów, które poruszy w rozmowie z papieżem będą nachodzące Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W tym roku to Polska jest gospodarzem tego wydarzenia. - Spotkam się z kilkoma dostojnikami watykańskimi i na pewno na ten temat będziemy rozmawiali, ale też jutro mam spotkanie z Ojcem Świętym i oczywiście ponowię zaproszenie do Polski z wielką życzliwością powitamy Ojca Świętego w Krakowie. Na pewno będą to dla nas wszystkich duże przeżycia - powiedział prezydent.
CZYTAJ DALEJ

Najdłuższe w dziejach wybory papieża, czyli dlaczego powstała instytucja konklawe?

2025-04-24 10:29

[ TEMATY ]

konklawe

książki

śmierć Franciszka

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

„Przełom kardynalski” zrewolucjonizował wybory papieskie w kwestii tego, kto wybiera biskupa Rzymu. Jednak zreformowane przepisy wciąż nie nadążały za rzeczywistością. Nawet zawężone do kardynałów grono elektorskie nie było do końca odporne na ingerencje władzy świeckiej oraz na zabiegi wielkich rzymskich rodów. I jedni, i drudzy szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Ich reprezentantów było coraz więcej w gronie kardynałów i prawdę mówiąc, na tę chorobę jeszcze przez wieki będzie szukane lekarstwo.

Nie brakowało także podwójnych elekcji, a więc i antypapieży. Czas sede vacante wciąż się przedłużał, zanim po śmierci papieża zdołano wybrać nowego. Ale źródło tych problemów było już inne: o ile w pierwszym tysiącleciu był to raczej brak stałych reguł, o tyle później błędy wynikały z nieprzestrzegania przyjętych zasad. Potrzebne było coś jeszcze, co miało temu zaradzić. Tym pomysłem było cum clave, klauzura, zamknięcie na klucz. Z biegiem lat pomysł ten nadał wyborom papieskim niepowtarzalną nazwę: konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Jacek Kiciński: Franciszek bardzo umiłował Maryję i zawsze przynosił pokój i serdeczność.

2025-04-24 18:49

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński

Biskup Jacek Kiciński

W katedrze wrocławskiej trwa modlitwa w intencji zmarłego papieża Franciszka. Tym razem Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński.

We wstępie do liturgii ks. Paweł Cembrowicz podkreślił, że do Watykanu przybywa coraz więcej pielgrzymów, aby poprzez modlitwę i obecność podziękować za pontyfikat papieża Franciszka. Z kolei bp Jacek Kiciński w homilii podkreślił: - Kolejny dzień naszej modlitwy za zmarłego Ojca Świętego w katedrze wrocławskiej. Dziękujemy za dar jego życia i pontyfikat, ale przede wszystkim modlimy się o to, aby dobry Bóg nagrodził go nagrodą życia w niebie. To ostatnie pożegnanie jest bardzo ważne. Pozostaje ono w naszej pamięci bardzo długo. Jako wspólnota Kościoła żegnamy wspaniałego człowieka. Żegnamy nie tylko głowę Kościoła, ale pasterza i ojca, który towarzyszył nam przez 12 lat na drodze naszej wiary - wskazał bp Jacek, dodając: - Jak pięknie to ostatnie pożegnanie komponuje się z wczorajszą i dzisiejszą Ewangelią.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję