Uroczystości rozpoczęły się Apelem Pamięci przy tablicy z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła (przy kościele św. Marcina), po czym nastąpiły okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów i wieńców. Obecne były poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół, grup rekonstrukcyjnych, Wojsko Polskie oraz członkowie Fundacji Rodziny Rodła. Następnie odbył się Marsz Rodła przez Ostrów Tumski do archikatedry wrocławskiej, gdzie Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Ksiądz profesor nawiązał do słów z pierwszego czytania: „Dał nam ten kraj opływający w mleko i miód”, zauważając, że dotyczyły one dziedzictwa, które Izrael otrzymał od Boga, ale wskazują również na naszą ojczyznę – tę ziemską, Polskę, i niebiańską, do której zdążamy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Ale do tej niebiańskiej zdążamy przez tę ojczyznę, w której dzisiaj żyjemy. Wraz z Fundacją Rodziny Rodła świętujemy dzisiaj 87. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła, które miało miejsce 6 marca 1938 r. na I Kongresie Polaków w Niemczech, a brzmią one: Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle! Oczywiście, można w najrozmaitszy sposób interpretować każdą z tych prawd, wyjaśniać, komentować. I pewnie będziecie to dzisiaj po raz kolejny robić. Ale myślę, że trzeba zacząć od prawdy fundamentalnej. Tak chrześcijanin w ogólności, jak i polski katolik w szczególności, musi żyć ze swoimi braćmi i siostrami w jedności – podkreślał ksiądz rektor.
Zauważył, że dla Polaków w Niemczech, po dojściu Hitlera do władzy, rzeczami najważniejszymi, które trzymały ich przy życiu, były prawdy: Bóg, Honor, Ojczyzna.
– Zapytajmy siebie, co dla nas dzisiaj jest najwyższą wartością, także dla naszej młodzieży – zachęcał kapłan i przypomniał słowa z pierwszego czytania: „myśmy wołali do Pana, Boga ojców naszych. Usłyszał Pan nasze wołanie, wejrzał na naszą nędzę, nasz trud i nasze uciemiężenie. Wyprowadził nas Pan z Egiptu mocną ręką i wyciągniętym ramieniem wśród wielkiej grozy, znaków i cudów. Zaprowadził nas na to miejsce i dał nam ten kraj opływający w mleko i miód. Teraz oto przyniosłem pierwociny płodów ziemi, którą dałeś mi, Panie». ” (Pwt 26, 7-10a).
– Ile w nas, Polakach XXI wieku, wdzięczności za te dary, które mamy? Wolność, swobodę wyznania wiary, polskość? – pytał ks. Stasiak i zauważył, że łatwo jest zrzucać trudne odpowiedzi na trudne czasy.
– Łatwo powiedzieć, że minione czasy były łatwiejsze, bo byliśmy bardziej zjednoczeni. Ale czy czasy Polaków w Niemczech w latach 30. były łatwe? A to właśnie wtedy zrodziła się Rodzina Rodła, w trudnych chwilach, w trudnych czasach – mówił kaznodzieja i przestrzegał przed pokusą pójścia w kierunku łatwizny, bylejakości, dobrze opłacanego niewolnictwa finansowego czy gospodarczego.
Nawiązał do Ewangelii o kuszeniu Jezusa na pustyni. – Zapyta ktoś, czy Jezus mógł ulec pokusom diabła? Oczywiście, nie. Ale pokazał nam drogę, jak tym pokusom się oprzeć – pokusie łatwego zaspokajania potrzeb, pokusie władzy, która czasami potrafi się przerodzić w tyranię i pokusie diabelskiego wykorzystania słów Pisma Świętego – tłumaczył ksiądz rektor i życzył: – Trzeba nam każdego dnia, zwłaszcza w Wielkim Poście, wsłuchiwać się w słowo Boga, aby według niego kształtować życie. Trzeba nam nade wszystko wiernego trwania przy prawdach fundamentalnych. Dla Polaków spod Znaku Rodła było ich pięć. Dla nas, ludzi wierzących, są dwie: „Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie” (Rz 10,9). Wyznać i uwierzyć. W ten sposób z naszej ojczyzny ziemskiej, kochanej, dostojnej, czcigodnej Rzeczypospolitej wejdziemy do tej niebiańskiej, gdzie nie będzie już pokus podziałów i zwad; gdzie będzie miłość, bo miłość zwycięża wszystko.
Po Eucharystii zebrani przeszli do Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie odbyła się część merytoryczna i artystyczna spotkania.