Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Solidarni w sporcie

    - Mocno wspieramy wszystkie inicjatywy – zapewnił Tomasz Zaborowski.

2025-03-27 22:06

Maria Fortuna- Sudor

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To przewodniczący zarządu regionu małopolskiej Solidarności, który wspólnie z Agatą Łyko wręczył wyróżnienia i statuetki w XXX edycji konkursu „Solidarni w Sporcie 2024”. Witając zebranych w siedzibie regionu, reprezentujący organizację Andrzej Bac poinformował, że tym razem jest dziewięcioro wyróżnionych, ale na listach laureatów poprzednich edycji także znalazło się wiele wspaniałych osób, Z kolei Tomasz Zaborowski podkreślił: - Mocno wspieramy wszystkie inicjatywy, które służą temu, żeby krzewić kulturę fizyczną, żeby zachęcać do sportu nie tylko wyczynowego, ale także amatorskiego, którego dzisiaj u nas brakuje.

Za organizatorami konkursu podajemy tegorocznych laureatów i przybliżamy ich sylwetki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kazimierz Kmiecik: piłkarz i trener piłkarski, związany z Wisłą Kraków, najlepszy strzelec w jej historii (153 gole w 304 meczach), kilkukrotnie trener lub asystent trenera w krakowskim klubie. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski. Początki swojej drogi piłkarskiej zaczynał jako junior Cracovii, z której przeszedł do Wisły. W reprezentacji narodowej rozegrał w latach 1972-1980 34 mecze, strzelając 8 goli. Uczestnik i zdobywca medali na Mistrzostwach Świata w 1974 roku oraz Igrzyskach Olimpijskich w 1972 i 1976, gdy drużynę prowadził Kazimierz Górski. Wspaniały piłkarz i człowiek.

Reklama

„Chcę być pomocny i przydatny na miarę swoich możliwości. Nie bawię się w żadną politykę, nie wchodzę w układy. Liczy się dla mnie Wisła, jej marka, jej tradycja, jej osiągnięcia. Dlatego ciągle przy niej jestem i będę tak długo, na ile wystarczy mi sił. A zgodzę się, że czasem bywało tak źle, że aż serce bolało. Na szczęście z moim sercem chyba w porządku, bo wszystko przetrzymałem. Pamiętam tamte czasy z Cracovii. Wtedy nie było zatargów, które znamy z późniejszych czasów. Zawodnicy Cracovii chodzili na mecze Wisły, a zawodnicy Wisły na mecze Cracovii. Żyliśmy w dobrych relacjach. Ja bym nawet to rozszerzył – mieliśmy kolegów w Wawelu, Garbarni, Hutniku. Wszyscy się znali i lubili, bo byli z Krakowa”.

Małgorzata Tlałka Długosz: polska narciarka alpejska, trenerka, działaczka sportowa. Jest twórcą i Prezesem założonej w 2014 roku Fundacji Integracji Przez Sport Handicap Zakopane, która zajmuje się aktywizacją sportową dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Ukończyła prestiżową szkołę École Nationale De Ski Et D’alpinisme w Chamonix oraz Wyższą Szkołę Biznesu-NLU w Nowym Sączu. Wraz z siostrą Dorotą, jako pierwsze polskie narciarki zjazdowe, znalazły się w czołówce narciarstwa alpejskiego, zajmując punktowane miejsca w zawodach o Puchar Świata, mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich (Sarajewo – 1984 i Calgary – 1988). Jest pomysłodawczynią i organizatorką corocznej imprezy charytatywnej 12H Slalom Maraton Zakopane. W ciągu 10 już lat istnienia fundacji jej podopieczni zdobyli ponad 50 medali Mistrzostw Świata i Europy oraz ponad 150 medali Mistrzostw Polski, zarówno w zimowych, jak i letnich dyscyplinach sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. W 2019 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

Zbigniew Miazek: trener, kajakarz-slalomista z Drzewicy, mistrz i reprezentant Polski, olimpijczyk z Barcelony (1992). Od 2001 do 2005 roku pełnił funkcję trenera reprezentacji Polski kajakarzy w slalomie. Od kilkunastu lat zarządza torem kajakowym OSiR Kolna, jako prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego. Tor jest teraz całym jego życiem. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny – Zarządzanie Przedsiębiorstwem oraz wydział „trenerski” na AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie.

„Wszystko zaczęło się na początku XXI wieku. Zabiegałem o budowę toru, jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Sydney. Prezydent Andrzej Gołaś stwierdził, że jeśli przywieziemy medale, to znajdą się pieniądze na tor kajakowy. Na czternaście medali zdobytych przez Polaków, aż pięć wywalczyli kajakarze...”

Pan Zbigniew jako prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego został nominowany w międzynarodowym konkursie „The World Paddle Awards”, doceniającej najbardziej niezwykłych mężczyzn i kobiety ze świata sportów wiosłowych. Są wyrazem uznania dla różnorodności ludzi i organizacji i ich ciężkiej pracy, jaką wkładają w sport wiosłowy.

Reklama

Antoni Wiercicioch: multimedalista, reprezentujący fundację Handicap Zakopane, mieszka w Kościelisku wywalczył złoto w supergigancie, na narciarskich mistrzostwach świata Virtus w austriackim Seefeld. Od sześciu lat dominuje w rywalizacji ogólnopolskiej w narciarstwie alpejskim. Antoni, to jedyny sportowiec w kategorii ZD (Zespół Downa), zdobywca tytułów mistrza świata, zarówno w dyscyplinie zimowej (narciarstwo alpejskie), jak i letniej (lekkoatletyka). Jest 4-krotnym Mistrzem Świata VIRTUS 2024 w narciarstwie alpejskim i Wicemistrzem Świata VIRTUS 2023 w lekkoatletyce, znalazł się w wyjątkowym gronie 9 nominowanych do nagród wybitnych, młodych Polaków – naukowców, artystów i sportowców. Podczas uroczystej gali konkursu Młody Promotor Polski w Pałacu Prezydenckim odebrał Nagrodę Specjalną. Został nominowany w kategorii „działalność sportowa” i otrzymał Nagrodę Specjalną za piękne promowanie Polski poprzez swoje osiągnięcia sportowe.

Grzegorz Popiołek: trener w Tatrzańskim Klubie Karate Kyokushin. W 2024 roku świętował swoje 35-lecie w świecie karate kyokushin. Otrzymał pamiątkową tablicę 50-lecia Karate Kyokushin w Polsce. Klub mieści się w nowej hali OPO COS – Zakopane. Sala treningowa „Dojo” jest miejscem, w którym każdy może doświadczyć radości ze sportu, treningu i rywalizacji.

„Swoją pasję przekazujemy dzieciom, młodzieży oraz dorosłym, którzy z nami ćwiczą. Zajęcia karate prowadzimy dla początkujących i średnio zaawansowanych, a także tych, którzy posiadają niezbędne dla innych skupienie oraz umiejętność pokonywania własnych słabości. Wielkie rzeczy są robione przez szereg małych rzeczy zebranych razem…”

Zbigniew Gąska: jeden z głównych organizatorów zawodów piłki siatkowej wśród pracowników i członków NSZZ „Solidarność” w Hucie ArcelorMital Poland SA. Oprócz codziennej, sumiennej pracy i działalności związkowej potrafi znaleźć czas na zaangażowanie w działalność sportową i aktywizację środowiska pracowniczego w sport i rekreacje.

Łukasz Sagan: ultramaratończyk, który pięciokrotnie „sprawdzał się” na trasie liczącej 490 km. Suma przewyższeń wynosi aż 6800 metrów. „W tym wyzwaniu jest prawda. Tu nikt niczego nie udaje. Czterokrotnie zwyciężając w tej imprezie doświadczam „sztuki cierpienia i negocjacji z własnym organizmem” .

Reklama

Piotr Pogon : polski fundraiser, animator sportowy i charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych, prelegent motywacyjny, maratończyk – biegacz charytatywny, triathlonista, konsultant społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Od wielu lat walczący z chorobą nowotworową w sierpniu 2012 roku – jako pierwszy człowiek bez płuca – ukończył zawody triathlonowe na dystansie Ironman – Triathlon w Kalmarze. W 2014 powtórzył ten wyczyn w zawodach Ironman Triathlon Zurych. Koordynator i uczestnik wypraw z udziałem osób niepełnosprawnych. Zdobył m.in. szczyty z tzw. Korony Ziemi. Uczestnik wielu maratonów krajowych i biegów górskich. Alpejczyk, srebrny medalista akademickich Mistrzostw Polski w slalomie gigancie w latach 1989–1991. W roku 2009 wykonał zjazd skiturowy z wysokości 5300 m n.p.m. ze zbocza Elbrusa. W książce „W Pogoni za życiem” pisze: „od 20 tysięcy dni upadam i wstaję, walcząc z chorobami o prawo do własnych marzeń”.

Adrianna Czekaj: lekkoatletka Małopolskiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego „Sprawni – Razem” zdobyła drużynowe mistrzostwo Europy w biegach przełajowych.

Niepełnosprawność intelektualna to nie ograniczenie. To wyzwanie, które podejmujemy każdego dnia, by pokazać, że każdy z nas ma prawo do pełnego i wartościowego życia. Nasza misja to tworzenie przestrzeni, w której osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą rozkwitać, zdobywać nowe umiejętności i odkrywać swoje talenty – szczególnie przez sport. Nie boimy się wyzwań. Bo wiemy, że warto. Dla uśmiechu, dla wiary w siebie, dla poczucia, że każdy ma swoje miejsce w świecie. Dołączcie do nas w tej misji – bądźcie częścią świata, który widzi ludzi, a nie ograniczenia.

Tegoroczne spotkanie było także okazją do wręczenia zaległej statuetki laureatowi z roku poprzedniego, Andrzejowi Gębarze.

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron internetu

Niedziela Ogólnopolska 14/2023, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

uk.wikipedia.org

Św. Izydor z Sewilli

Św. Izydor z Sewilli

Uchodził za najmądrzejszego człowieka swoich czasów, a swoimi myślami wyprzedził epokę, w której żył.

Święty Izydor przyszedł na świat w pobożnej rodzinie; całe jego rodzeństwo zostało wyniesione do chwały ołtarzy, byli to św. Leander, św. Fulgencjusz oraz św. Florentyna. Po śmierci rodziców jego wychowaniem zajął się Leander, wówczas biskup Sewilli. Starszy brat stał się dla Izydora mentorem, a po jego śmierci Izydor na ponad 30 lat zastąpił go na tronie biskupim.
CZYTAJ DALEJ

Miasto papieskiej pamięci – Wałbrzych po 20. latach

2025-04-03 21:40

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Jan Paweł II

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Wieczorem 2 kwietnia dwadzieścia lat wcześniej świat zatrzymał się w milczeniu po słowach „Nasz umiłowany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca”. Pamiętając o tych wydarzeniach mieszkańcy Wałbrzycha zgromadzili się w kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, by trwać na modlitwie i wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec. Przy ołtarzu wraz z nim stanęli: ks. kan. Wiesław Rusin, proboszcz wałbrzyskiej kolegiaty, ks. kan. Andrzej Adamiak, sekretarz biskupa seniora oraz ks. Daniel Kołodziejczyk – miejscowy wikariusz. W świątyni obecni byli licznie zebrani wierni, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Romanem Szełemejem, poczty sztandarowe organizacji patriotycznych, górniczych i samorządowych.
CZYTAJ DALEJ

Metropolita krakowski o św. Janie Pawle II

2025-04-03 23:52

Biuro Prasowe AK

    - Mówimy o nim „Wielki”, mając świadomość, że tylko trzech papieży przed nim zasłużyło sobie na ten tytuł. Nie jest to tytuł nadawany przez jakiegoś papieża, jakąś formułą. Jest to tytuł, który nadaje mu wierny, chrześcijański lud. Kiedy mówimy „święty Jan Paweł II Wielki”. Pamiętamy o nim – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium na krakowskich Białych Morzach, sprawując Eucharystię w 20. rocznicę przejścia św. Jana Pawła Wielkiego do Domu Ojca.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej Eucharystii w sanktuarium św. Jana Pawła II. Msza św. była także liturgią stacyjną tego dnia i wpisywała się w obchody Dnia Jubileuszowego w sanktuarium na krakowskich Białych Morzach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję