Reklama

Wiadomości

Cięcie laserowe czy plazmowe – które wybrać? Porównanie technologii

Współczesny przemysł opiera się na nowoczesnych technologiach, a kluczem do sukcesu jest precyzja oraz szybkość poszczególnych procesów (w tym przypadku: obróbki materiałów). Do popularnych w ostatnich latach technologii zalicza się cięcie laserowe (wycinanie laserem) oraz plazmowe. Które rozwiązanie wybrać oraz czym różnią się obie te technologie? Odpowiedź na pytanie znajduje się w naszym tekście.

2025-04-29 15:20

[ TEMATY ]

cięcie laserowe

cięcie plazmowe

technologia

freepik.com

Jaką technologię cięcia wybrać - laserową czy plazmową?

Jaką technologię cięcia wybrać - laserową czy plazmową?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zasada działania cięcia laserowego i plazmowego – co je różni?

Cięcie laserowe oraz cięcie plazmowe to metody, o których można śmiało powiedzieć, że należą do najczęściej wykorzystywanych, jeśli chodzi o funkcjonowanie nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Obie te metody łączy jedno: są one wykorzystywane m.in. w celu obróbki powierzchni metalowych. Różni je zaś właściwie wszystko pozostałe.

Cięcie laserem to metoda, której działanie opiera się na wykorzystaniu wiązki światła o bardzo wysokiej energii. Wiązka ta jest skupiana na bardzo niewielkiej powierzchni danego obrabianego surowca, dzięki czemu możliwe jest jej stopienie, odparowanie, a w niektórych przypadkach wręcz spalenie. Nie chodzi tu jednak o niszczenie materiału, lecz laserowo wycinane, precyzyjne kształty (np. krawędzie). W praktyce cięcie laserem to metoda wykorzystywana np. w takich branżach jak:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• elektronika,

• przemysł lotniczy,

• produkcja komponentów w sektorze motoryzacyjnym.

Reklama

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o cięcie plazmowe. Proces ten odbywa się dzięki użyciu zjonizowanego gazu (plazmy – stąd nazwa opisywanej metody). Gaz ten, który jest poddawany intensywnemu oddziaływaniu energii elektrycznej, osiąga ekstremalnie wysoką temperaturę (może być to nawet kilkanaście tysięcy stopni w skali Celsjusza). Plazma ta, emitowana za pomocą palnika, jest w stanie stopić metal, dzięki czemu może powstać szczelina o wyraźnie zarysowanych krawędziach. Skuteczność oraz szybkość tej metody to atuty, dzięki którym cięcie plazmą jest wykorzystywane np. w przemyśle ciężkim oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest obróbka elementów metalowych o dużej grubości.

Dokładność i jakość cięcia – która technologia wypada lepiej?

Pod kątem precyzji cięcie laserowe blach, rur czy profili jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Wynika to ze specyfiki lasera, który ma to do siebie, że działa z mikrometryczną dokładnością. Taki stan rzeczy sprawia, że cięcie laserem to metoda, która bardzo dobrze sprawdza się np. przy wycinaniu:

• cienkich linii,

• skomplikowanych kształtów,

• niewielkich otworów,

oraz wszędzie tam, gdzie margines błędu jest minimalny.

Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że cięcie plazmowe nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej jakości cięcia – na precyzję wciąż można liczyć, szczególnie jeśli wykorzystuje się do tego nowsze urządzenia tnące. Tak czy inaczej, trzeba mieć na uwadze pewne ograniczenia, szczególnie jeśli chodzi o krawędzie – potrafią być one bowiem zgrubne, z nadtopieniami lub zadziorami. W efekcie, osiągnięcie odpowiedniego efektu może wymagać dodatkowej obróbki końcowej.

Koszty eksploatacji i inwestycji – laser czy plazma?

Reklama

W kontekście technologii przemysłowych trzeba brać pod uwagę nie tylko kwestie związane z efektywnością procesów (choć oczywiście jest to jeden z czynników decydujących), ale też aspekt kosztowy – od tego zależy bowiem opłacalność obróbki. Również w tej kwestii występują pewne różnice. Wdrożenie technologii opartej na cięciu laserowym wymaga poniesienia nakładów głównie na zakup sprzętu. Lasery przemysłowe to bowiem bardzo zaawansowane – a co za tym idzie, kosztowne – urządzenia. Cena takiego sprzętu może sięgać nawet setek tysięcy złotych (szczególnie w przypadku modeli światłowodowych, które charakteryzują się dużą mocą). Spore mogą być również koszty:

• montażu sprzętu,

• przeszkolenia personelu,

• okresowej modernizacji infrastruktury.

Dla odmiany, cięcie plazmowe – choć, jak wspomniano, mniej precyzyjne – jest zarazem rozwiązaniem bardziej budżetowym. W dużej mierze wynika to z niższego kosztu zakupu przecinarki plazmowej. Również konserwacja tych urządzeń nie wymaga stosowania zaawansowanych procedur, co oznacza brak wysokich nakładów finansowych. Last but not least, na uwagę zasługuje również mniejsze zużycie podzespołów (w tym np. elektrod czy dysz), co w dłuższej perspektywie również korzystnie wpływa na opłacalność inwestycji.

Jeśli chodzi o koszty z tytułu wynagrodzeń, to utrzymują się one podobnym poziomie w przypadku operatorów obsługujących maszyny umożliwiające wycinanie laserowe oraz obróbkę plazmą.

Zastosowania przemysłowe – gdzie sprawdzi się laser, a gdzie plazma?

Dobór technologii cięcia metalu zależy nie tylko od poziomu kosztów, ale także od tego, w jakim celu dana technologia będzie wykorzystywana. Jak już wspomniano, wycinanie laserem to optymalne rozwiązanie w sytuacji, gdy priorytetem jest precyzja – w tym np. podczas produkcji urządzeń medycznych czy podzespołów elektronicznych. Zasadniczo, cięcie laserowe jest metodą bardziej uniwersalną, można bowiem przeprowadzić wycinanie laserowe np. podczas obróbki metalu, ale także tworzyw sztucznych, drewna, a nawet szkła. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku plazma, która triumfuje przede wszystkim w przemyśle ciężkim (budownictwo, produkcja konstrukcji stalowych), w ramach obróbki metalu.

Która technologia będzie lepszym wyborem dla Twojej firmy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a wybór między technologią cięcia laserowego oraz plazmowego nie ogranicza się do parametrów technicznych. Ważne są również potrzeby przedsiębiorcy. Jeśli celem jest estetyka wykończenia oraz precyzja, technologia cięcia laserem będzie optymalnym rozwiązaniem; mimo początkowych wysokich nakładów finansowych można uzyskać imponujące efekty, tzn. wycinane laserowo elementy metalowe. Z kolei cięcie plazmowe jest przeznaczone głównie do obróbki elementów o dużych gabarytach, gdzie priorytetem jest krótki czas realizacji.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz Matki Bożej wraca na Jasną Górę

2025-05-01 11:12

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

peregrynacja

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

Po 40 latach dobiega końca drugie Nawiedzenie polskich diecezji i parafii w kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 2 maja w obecności biskupów i pielgrzymów, w uroczystej precesji z katedry częstochowskiej na wzgórze jasnogórskie przyniesiony zostanie wizerunek Nawiedzenia.

Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” Zofii Truty i Bartłomieja Gliniaka zabrzmi na Jasnej Górze 2 maja o godz. 20.00, wpisując się w uroczystości dziękczynne za peregrynację Matki Bożej w kopii Obrazu Częstochowskiego w polskich diecezjach przez ostatnie 40 lat, zapraszamy! ZOBACZ WIĘCEJ: niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza

2025-04-29 19:08

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Adobe Stock

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Krakowskiego Seniora.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 30 kwietnia 2025 r. w kościele św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa od godz. 13.30.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję