Kolejnym cennym dziełem poświęconym kapłaństwu obdarzył nas ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak. Trzeba zaznaczyć, że autor jest osobą wielce kompetentną w omawianej dziedzinie. Nie tylko posiada studia specjalistyczne uwieńczone doktoratem na Papieskim Instytucie Patrystycznym „Augustianum” w Rzymie i habilitację z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, lecz także od wielu lat (od 1991 r.) pracuje w Stolicy Apostolskiej w urzędach kierujących przygotowaniem do kapłaństwa.
Książkę „Stawać się i być kapłanem Chrystusa” można podzielić na dwie części. Pierwszą stanowią cztery pierwsze rozdziały dotyczące formacji kandydatów do kapłaństwa w wyższych seminariach duchownych „stawać się kapłanem”; drugą zaś następne cztery, dotyczące posługi kapłańskiej „być kapłanem”. W pierwszym rozdziale: „Wyższe seminaria duchowne, tożsamość kapłana i selekcja kandydatów do kapłaństwa” autor zajmuje się wyższymi seminariami duchownymi, które są niezbędnymi miejscami i instytucjami przygotowania kandydatów do przyjęcia święceń. Tradycyjny model pobytu kleryka w seminarium, we wspólnocie kleryckiej nie da się niczym zastąpić, także współcześnie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kolejny rozdział: „Okres propedeutyczny” jest omówieniem potrzeby wprowadzenia takiego okresu wstępnego, ze względu na różnorodne braki w wykształceniu i wychowaniu występujące u kandydatów do seminariów.
Rozdział „Formacja przyszłych kapłanów” jest poświęcony wielorakiej formacji kleryków, która obejmuje wymiary: ludzki, duchowy, intelektualny i duszpasterski, wzajemnie ze sobą połączone. Te wielkie zadania formacyjne są wspólną pracą kleryków, wychowawców i profesorów, z pomocą łaski Bożej. Słusznie autor zalicza profesorów wykładowców do wychowawców kleryków.
W rozdziale pt.: „Kapłan sługą Eucharystii” autor przechodzi do posługi kapłańskiej. Słusznie na pierwszym miejscu stawia sprawowanie Eucharystii, które zgodnie z nauczaniem Kościoła jest źródłem, a zarazem szczytem życia chrześcijańskiego, tym bardziej kapłańskiego. Kolejna niezwykle ważna posługa kapłańska to sprawowanie sakramentu pokuty, o którym czytamy w rozdziale: „Kapłan penitentem i szafarzem sakramentu pokuty i pojednania”.
Zapleczem spełniania posługi kapłana i całej jego działalności duszpasterskiej jest modlitwa. O tym mówi autor w rozdziale siódmym: „Kapłan mężem modlitwy”. Kapłan jest także pasterzem wiernych powierzonych jego pieczy. Tej sprawie jest poświęcony rozdział ósmy: „Ojcostwo duchowe kapłana”.
Książka ks. Selejdaka będzie użyteczna i pomocna dla kleryków, ich wychowawców, dla kapłanów oraz dla wszystkich, którzy interesują się codziennym życiem i posługą kapłanów. W obecnej sytuacji nasilonych ataków na Kościół, co wyraża się także atakami na kapłanów, często fałszywymi ich oskarżeniami, bardzo cenna jest obiektywna, spokojna i rzeczowa publikacja o życiu kapłanów i ich działalności. Jej najgłębszy sens leży w tym, że swoją treścią woła, iż warto być kapłanem Jezusa Chrystusa, również współcześnie.
Ks. Ryszard Selejdak, „Stawać się i być kapłanem Chrystusa”, Biblioteka „Niedzieli”, Częstochowa 2013.