Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wakacyjne propozycje

Za miesiąc rozpoczynamy wakacje. Trzeba odpocząć, zregenerować siły, coś zobaczyć i czegoś doświadczyć. A może naładować „duchowe akumulatory” poprzez udział w rekolekcjach? Czy tych w drodze, jak pielgrzymka, czy tych wspólnotowych, jak Oaza

Niedziela sandomierska 22/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. Adam Stachowicz

Część z nasz ma już zaplanowane wakacje. Wyjazdy indywidualne, rodzinne, czasem grupowe. W kraju, czy za granicę. W góry, na pojezierze, czy nad morze. Zorganizowane samodzielnie, przez biuro podróży, czy przez parafię. A może szukamy jeszcze innych propozycji? Kościół przez swoje działania duszpasterskie wychodzi naprzeciw naszych oczekiwań. Prześledźmy niektóre z nich.

Ruch Światło-Życie

Jak informuje nas ks. Marek Kuliński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie: – W bieżącym roku na turnusy rekolekcyjne przyjmujemy uczestników w kilku grupach wiekowych. Po ukończeniu IV i V klasy szkoły podstawowej w Niemienicach k. Opatowa. Po ukończeniu klasy VI uczestnicy wyjeżdżają do Wisłoka w Bieszczadach. Pozostałe turnusy dla gimnazjalistów również odbywają się w górach. I tak na uczniów po I klasie czeka Olchowa, po II Czarna, a po III Bóbrka k/Soliny. Wszyscy, którzy ukończyli pierwszy stopień mogą jechać na drugi do Skorodnego, a ci po drugim na trzeci do Sandomierza. Natomiast warsztaty muzyczne, które w tym roku będą prowadzone przez Marcina i Lidię Pospieszalskich, odbędą się w Sandomierzu. Jeżeli chodzi o terminy poszczególnych turnusów to w diecezji: turnus I: 28 czerwiec–14 lipiec; turnus II: 15-31 lipiec, natomiast w Bieszczadach – turnus I: 28 czerwiec–14 lipiec; turnus II: 14-30 lipiec. Warsztaty Muzyczne: 21-30 sierpień. Turnus oazowy w Niemienicach kosztuje 590 zł, natomiast dla ośrodków w Bóbrce, Czarnej, Wisłoku, Sandomierzu, Skorodnem i Olchowej – 610 zł. (ze względu na wspólne dojazdy autokarem). Warsztaty Muzyczne – 290 zł.

Reklama

Zgłoszenia przyjmują: ks. Marek Kuliński (tel.604-520-667) i s. Iwona Oraniec (tel. 606-238-769).

Natomiast ks. Grzegorz Rożek, moderator Ruchu Domowego Kościoła dodaje: – Rodziny Domowego Kościoła zapraszają na rekolekcje w Uhercach Mineralnych k/Soliny pierwszego stopnia w terminach: 12-28 lipca i 1-17 sierpnia, na które mogą jechać małżeństwa nienależące do Ruchu. Dla swoich członków Ruch organizuje Oazę Rekolekcyjną Animatorów Rodzin (ORAR) w terminach: 5-11 lipca i 18-24 sierpnia oraz stopień trzeci w Sandomierzu wspólnie z młodzieżą. Zgłoszenia przyjmują: Halina i Marian Indykowie (tel. 607-826-972), e-mail marianindyk@interia.pl.

Zakończenie wakacyjnego wypoczynku połączonego z formacją duchową odbędzie się w Tarnobrzegu podczas Dnia Wspólnoty 30 sierpnia przy parafii św. Barbary. Na niego zaproszeni są wszyscy, którzy wzięli udział w rekolekcjach wakacyjnych, Oazowicze oraz ci, którzy kiedykolwiek byli członkami Ruchu Światło-Życie. Spotkanie, na które zaprasza również ks. Stanisław Bar, proboszcz parafii św. Barbary w Tarnobrzegu, będzie połączone z jubileuszem parafii. Warto przypomnieć, że przy niej mieści się centrum oazowe w naszej diecezji.

„Brama Bieszczad” w Olchowej

Reklama

Do Oazowego ośrodka w Bieszczadach zaprasza ks. Adam Lechwar: – Dom Oazowy w Olchowej podejmuje na wypoczynek dzieci i młodzież w lipcu, w ramach turnusów oazowych. Od 12-17 sierpnia zapraszamy rodziny naszej diecezji, które pragną połączyć wypoczynek z rekolekcjami. Podsumowanie turnusów oazowych odbędzie się w dniach 5-7 września. Natomiast świętując 15. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Sandomierzu, w dniach 8-14 września zapraszamy młodzież studencką i pracującą na rekolekcje w duchu programu Ruchu Czystych Serc i Społecznej Krucjaty Miłości. Naszą ofertę chcemy również ubogacić propozycją dla narzeczonych. Od 24 do 29 sierpnia zapraszamy na kurs przedmałżeński, połączony z wypoczynkiem w górach. Zapraszamy też inne grupy do skorzystania z wolnych terminów w naszym domu.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

We współpracy ze strukturami ogólnopolskimi został zorganizowany obóz formacyjno-integracyjny w ośrodku w Broku nad Bugiem w dniach 29 czerwca – 5 lipca. Koszt: 330 zł. Zgłoszenia przyjmuje Damian Warchoł (tel.22-219-832), e-mail: damianwarchol@o2.pl.

KSM-owicze są również zaproszeni na Miasteczko Modlitewne do Zabawy przy Sanktuarium bł. Karoliny. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa: „Miłość na śmierć nie umiera”, w związku z przypadającym w tym roku 100-leciem śmierci bł. Karoliny.

Miasteczko, to wspólnota, która przeżywać będzie rekolekcje z bł. Karoliną Kózkówną. To okazja do spotkania z Bogiem i z drugim człowiekiem. To modlitwa, śpiew, rozmowa, taniec i zabawa. Tegoroczne spotkanie będzie miało charakter 7-dniowych rekolekcji, których tematem przewodnim będzie woda – źródło życia. Zlot potrwa od 28 lipca do 3 sierpnia i adresowany jest do osób mających co najmniej 14 lat. Jego koszt to 150 zł. Trzeba mieć ze sobą: namiot, śpiwór, karimatę i notatnik, a zgłosić się i zapisać należy u Damiana Warchoła. Organizatorzy zapewniają wspólny autokar z miejscowości: Modliborzyce, Brzeziny, Zaklików, Lipa, Grębów, Tarnobrzeg i Tuszów Narodowy.

Legion Maryi

Legioniści okres wakacyjny rozpoczną od Marszu Ewangelizacyjnego ulicami Sandomierza, który wyruszy 28 czerwca o godz. 12 spod katedry. Z początkiem lipca w poszczególnych kuriach odbędą się zloty jagodowe i tzw. imprezy na wolnym powietrzu, połączone z letnim dniem skupienia. Członkowie Stowarzyszenia organizują również pielgrzymki: do Częstochowy (12-13 lipca i 26 lipca), do Lichenia i Niepokalanowa (21-23 lipca) i do Miejsca Piastowego (28 lipca). Organizowana jest pielgrzymka dziękczynna za kanonizację do Krakowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i wyjazd rekreacyjny do Zakopanego w sierpniu. Tradycyjnie 27 lipca odbędzie się rozdawanie Cudownych Medalików na ulicach i przy kościołach, czy siedmiodniowe Jerycho Różańcowe od 29 sierpnia. Przez cały czas wakacji (od 18 czerwca do 18 września) trwał będzie trzymiesięczny „Łańcuszek modlitwy i postu” w intencji Diecezjalnych Dni Młodzieży.

Kolonie Caritas

Jak co roku Caritas Diecezji Sandomierskiej jest organizatorem kolonii letnich dla dzieci i młodzieży pochodzącej z rodzin ubogich, których nie stać na zorganizowanie wypoczynku letniego dla swoich dzieci. Pomoc Caritas w zakresie wypoczynku jest udzielana również dzieciom i młodzieży polonijnej mieszkającej na Ukrainie. Tegoroczne kolonie będą zorganizowane w Mszanie Dolnej. W ramach wypoczynku będą organizowane wycieczki, m. in. do Zakopanego, Krakowa, Wadowic i na szlaki tatrzańskie oraz beskidzkie. Od 28 czerwca do 10 lipca wyjadą dzieci i młodzież z terenu diecezji stanowiącej część województwa podkarpackiego. Od 10 do 23 lipca, dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta i Gminy Tarnobrzeg, udział w nim wezmą uczestnicy z gminy Tarnobrzeg. Od 5 do 14 sierpnia będą wypoczywały dzieci i młodzieży z części województwa świętokrzyskiego. Dla uczestników polonijnych z Ukrainy przygotowano dwa turnusy: 23 lipiec – 5 sierpień i 14-27 sierpnia.

Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży

Dzieci i młodzież do wypoczynku zaprasza również ks. Marian Bolesta. Organizowane są zarówno turnusy wyjazdowe, jak i w diecezji. W dniach 20-26 lipca wyjazd i zakwaterowanie w Zamku Krzyżackim w Bierzgłowie. Koszt turnusu to 580 zł. W takiej samej cenie duszpasterstwo zaprasza do ośrodka w Bęsi w dniach 28 lipca – 3 sierpnia.

Natomiast w naszym diecezjalnym ośrodku w Radomyślu nad Sanem odbędą się następujące turnusy: 28 czerwca – 3 lipca z edukacją ekologiczną, 5-10 lipca z edukacją artystyczną i 21-26 lipca z edukacją sportową. Koszt to 280 zł, a zapisywać można się u ks. Mariana (tel. 513-080-701).

Pielgrzymki: piesza i rowerowa

Oczywiście wakacje to również czas pielgrzymowania pieszego na Jasną Górę. Tradycyjnie już z diecezji wyruszą cztery kolumny pątników. Z Janowa Lubelskiego 2 sierpnia oraz z Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego 4 sierpnia. Wszyscy spotkają się pod Częstochową, aby 12 sierpnia stanąć przed obliczem Pani Jasnogórskiej. Zapisy w poszczególnych kolumnach ruszają w połowie lipca.

Już po raz piąty, w dniach 19-26 lipca, z diecezji wyjedzie też pielgrzymka rowerowa. W tym roku trasa biegnie przez sanktuaria południowo-wschodniej Polski. Na rowerowe trasy pielgrzymkowe zaprasza ks. Jan Wilk.

Pielgrzymowanie dziękczynne

Dla Czytelników naszej „Niedzieli” zorganizowana została pielgrzymka dziękczynna za kanonizację św. Jana Pawła II. Odwiedzimy: Udine, Padwę, Loreto, Rimini, Asyż, Cascię, Pescarę, Manopello, Lanciano, San Giovanni Rotondo, Monte San Angelo, Monte Cassino, Rzym i Watykan. W planach jest też Ostia Antica, Wenecja, jak również Mariazell, Wiedeń, Łagiewniki i Kraków. Wyjazd potrwa 11 dni, w terminie 15-25 sierpnia. Cena przejazdu, wyżywienia i ubezpieczenia to 1800 zł. Istnieje też możliwość fakultatywnego zwiedzania, za biletami wstępu (40 euro): Kaplicy Sykstyńskiej, Ogrodów Watykańskich oraz Ostia Antica. Szczegółowe informacje po 10 czerwca u ks. Adama Stachowicza, (tel. 505-288-398).

Dni Młodych w Sandomierzu

Okres wypoczynkowo-formacyjny w tegoroczne wakacje zostanie zakończony w Sandomierzu podczas dorocznych Dni Młodych. Już w tamtym roku bp Krzysztof Nitkiewicz na zakończenie spotkania w Nisku zaprosił wszystkich do Sandomierza w dniach 19-21 września.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Letnie kolonie Caritas

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

kolonie

wakacje

Archiwum Caritas

Uczestnicy kolonii rowerowej w Zieleniewie

Uczestnicy kolonii rowerowej w Zieleniewie

Jak co roku Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowała bogatą ofertę wakacyjnego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin, w większości z terenów wiejskich i dawnych PGR-ów. W ten sposób dość duża grupa młodych ludzi skorzystała z możliwości, co jest niezwykle ważne, darmowego i jedynego wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Letnie kolonie i obozy Caritas nie byłyby możliwe, gdyby nie olbrzymie zaangażowanie diecezjan, którzy przez dwie czerwcowe niedziele przekazywali do puszek swoje ofiary.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję