Reklama

Z Watykanu

Papież na rzymskim stadionie z charyzmatykami

Wyjdźcie na ulice i głoście Ewangelię

Papież Franciszek spotkał się 1 czerwca br. z ponad 50 tys. włoskich charyzmatyków na Stadionie Olimpijskim w Rzymie, którzy zgromadzili się na swoim 37. kongresie krajowym. Wzięli w nim także udział przedstawiciele 55 krajów, w których Ruch Odnowy w Duchu Świętym jest obecny. Ojciec Święty zaprosił wszystkich do Watykanu na jubileusz Odnowy w Duchu Świętym. Będzie on obchodzony w dniu Pięćdziesiątnicy w roku 2017.

Papież Franciszek zaapelował do młodych, by swej młodości nie chowali dla siebie i nie zamykali w kasie pancernej, ale ją dawali, żeby inni poznali Jezusa. Zwracając się do rodzin, Ojciec Święty zauważył, że są one Kościołem domowym, gdzie Jezus wzrasta w miłości małżonków i życiu dzieci. Dlatego też nieprzyjaciel tak bardzo atakuje rodzinę, diabeł jej nie lubi! Usiłuje ją zniszczyć, aby nie było w niej miłości.

Ojciec Święty zachęcił do wychodzenia na ulice, by ewangelizować i dotykać zranione ciała ubogich. Wskazał, że do istotnych zadań Odnowy w Duchu Świętym należą ewangelizacja, ekumenizm duchowy, troska o potrzebujących, a u podstaw tego powinna być adoracja. Papież zachęcił: – Bądźcie jak wielka orkiestra. Nikt w Odnowie nie może uważać się za większego. Przypomniał, że „szefem” Odnowy jest Jezus Chrystus. Zachęcił, by bardziej kochać Kościół niż własne ugrupowanie.

Konferencja prasowa w samolocie

O celibacie, woli Bożej i najbliższych planach

Papież Franciszek 26 maja br. podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Izraela do Rzymu był pytany m.in. o sprawę celibatu księży. Stwierdził, że celibat nie jest dogmatem wiary, lecz regułą życia. Dodał, że osobiście bardzo ceni celibat jako „dar dla Kościoła”. Skoro jednak nie jest on dogmatem wiary, to „drzwi są zawsze otwarte”. Przypomniał przy tym, że w Kościele katolickim są żonaci księża – w obrządkach wschodnich.

Dziennikarze pytali także o możliwość jego ewentualnej rezygnacji. – Zrobię to, co Pan Bóg mi powie – odpowiedział Ojciec Święty, dodając, że trzeba na modlitwie szukać woli Bożej. – Benedykt XVI nie miał już sił i uczciwie, jako człowiek wiary i pokory, podjął taką decyzję. Sześćdziesiąt lat temu – wyjaśnił – nie było biskupów emerytów. Co się stanie z papieżami emerytami? Musimy patrzeć na Benedykta XVI jak na instytucję, otworzył on bowiem drzwi dla papieży emerytów. Drzwi są otwarte, ale tylko Bóg wie, czy będą inni, czy nie – stwierdził.

Reklama

Papież Franciszek zapowiedział swe dwie najbliższe podróże zagraniczne. Obie zawiodą go do Azji. Ujawnił, że oprócz wizyty w Korei Południowej planowana jest dwudniowa podróż do Sri Lanki, a następnie na Filipiny. Odbędzie się ona w styczniu 2015 r.

Audiencja generalna

O pielgrzymce do Ziemi Świętej

O zakończonej 26 maja br. pielgrzymce do Ziemi Świętej mówił 28 maja papież Franciszek podczas audiencji generalnej.

Przypomniał, że głównym celem tej pielgrzymki było uczczenie 50. rocznicy historycznego spotkania papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa. Stanowiła ona szczególnie ważne wydarzenie na trudnej drodze ku jedności wszystkich chrześcijan. Stąd punktem kulminacyjnym wizyty Franciszka było spotkanie z patriarchą Bartłomiejem I. Wspólna modlitwa przy Grobie Jezusa uświadomiła nie tylko gorycz podziału, ale także pozwoliła usłyszeć głos Chrystusa, „który pragnie, aby wszystkie Jego owce stanowiły jedną owczarnię. Odczuliśmy pragnienie uzdrowienia nadal otwartych ran i stanowczego kontynuowania drogi do pełnej komunii” – stwierdził papież Franciszek.

Papież Franciszek do Polaków

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, dzisiaj pragnę szczególnie podziękować wam za duchowe wsparcie w dniach mego pielgrzymowania do Ziemi Świętej. Proszę was nadal o modlitwę za wszystkich, którzy mieszkają w Ziemi Jezusa i na całym Bliskim Wschodzie. Niech ten region świata cieszy się pokojem i braterstwem, które nam wszystkim darował nasz Pan, Jezus Chrystus. Z serca wam błogosławię.
Audiencja generalna, 28 maja 2014 r.

Reklama

Jezus jest zawsze u boku każdego z nas

W niedzielę 1 czerwca br. podczas południowej modlitwy „Regina Caeli” w Watykanie papież Franciszek przypomniał, że Jezus wprawdzie wstąpił do nieba, ale jest zawsze u boku każdego z nas i bez Niego nic nie możemy uczynić. – Jezus Zmartwychwstały jest blisko chrześcijan prześladowanych i dyskryminowanych, jest blisko każdego cierpiącego mężczyzny i kobiety – zaznaczył.

Z zasmuconym sercem Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie za ofiary konfliktów na Ukrainie i w Republice Środkowoafrykańskiej. Skierował stanowczy apel do wszystkich zaangażowanych stron o przezwyciężenie nieporozumień oraz cierpliwe poszukiwanie dialogu i pojednania.

* * *

Wejdźmy w głęboką przyjaźń z Jezusem, abyśmy mogli naśladować Go z bliska, żyć z Nim i dla Niego.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2014-06-03 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnuj żywności!

2022-12-06 19:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 milionów ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.

Po raz kolejny zaglądamy na klecińską plebanię, aby poznać recepturę na pasztet, który możemy uzyskać z tzw. odzysku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję