Reklama

Ze świata

Maraton z Wadowic do Watykanu

Bieg dla św. Jana Pawła II

W dniu 27 kwietnia br., w którym na Placu św. Piotra miała miejsce kanonizacja papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, znany polski maratończyk Andrzej Urbaniak wystartował z Wadowic, rozpoczynając swój miesięczny bieg do Watykanu, liczący ok. 1700 km. W ten sposób ten 55-letni mieszkaniec Bydgoszczy chciał oddać hołd św. Janowi Pawłowi II, jak również podziękować Benedyktowi XVI za beatyfikację, a papieżowi Franciszkowi za kanonizację Papieża Polaka. Maratończyk odwiedził m.in. Marktl am Inn, miasteczko, w którym w 1927 r. urodził się Joseph Ratzinger. 27 maja przebiegł ostatni etap z miejscowości Ronciglione do Watykanu. Andrzejowi Urbaniakowi towarzyszył Krystian Rojek, masażysta i rehabilitant. W środę 28 maja maratończyk spotkał się z papieżem Franciszkiem podczas audiencji generalnej, a następnego dnia uczestniczył we Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II.

(W.R.)

Matka Speranza ogłoszona błogosławioną

Modliła się za kard. Wyszyńskiego i abp. Wojtyłę

Kościół ma nową błogosławioną. W Collevalenzie, w środkowych Włoszech, 31 maja br. została wyniesiona do chwały ołtarzy matka Speranza, zmarła tam przed 30 laty, 8 lutego 1983 r., w 90. roku życia. María Josefa Alhama Valera urodziła się na południu Hiszpanii. Wstępując do klasztoru, przyjęła hiszpańskie imię Esperanza, tzn. Nadzieja, którego używała później we włoskiej formie Speranza, w latach 30. ubiegłego wieku przeniosła się bowiem do Włoch. Założyła zgromadzenia Służebniczek i Synów Miłości Miłosiernej. Matka Speranza miała szczególne charyzmaty i mistyczne wizje. Znała się z kard. Stefanem Wyszyńskim, który z wdzięczności za modlitwę, ofiarował jej m.in. obrazek Matki Bożej Częstochowskiej. W 1964 r. spotkała się z ówczesnym metropolitą krakowskim abp. Karolem Wojtyłą. Dzięki ich współdziałaniu doszło do procesu beatyfikacyjnego s. Faustyny Kowalskiej. Ich ponowne spotkanie miało miejsce w 1981 r., kiedy to Jan Paweł II przybył do Collevalenzy, aby podziękować matce Speranzie za ofiarowanie przez nią cierpień w intencji ocalenia po zamachu na jego życie.

Reklama

Sudan

Czy kobieta skazana na śmierć opuści więzienie?

Skazana w Sudanie na śmierć przez powieszenie Meriam Yahya Ibrahim urodziła w więzieniudziewczynkę. Wyrok skazujący kobietę zapadł po orzeczeniu sądu, który uznał ją za winną rzekomej apostazji z islamu.

W chwili aresztowania w lutym br. kobieta była w ciąży z drugim dzieckiem. Sąd w tym wypadku postanowił zawiesić wykonanie kary śmierci do czasu urodzenia dziecka. Ostatnio agencje prasowe, powołując się na słowa ministra spraw zagranicznych, doniosły, że władze w Sudanie są gotowe wypuścić Meriam Ibrahim na wolność. Polityk miał oświadczyć, że kobieta zostanie zwolniona w ciągu kilku dni. Prawnicy zajmujący się sprawą Ibrahim oraz jej mąż Daniel Wani pozostają jednak sceptyczni wobec tych słów.

Ludzie

Kard. Reinhard Marx

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Reinhard Marx, komentując wybory do PE, stwierdził, że przed nowo wybranym Parlamentem Europejskim stoją ważne zadania. Podkreślił też, że zdecydowana większość obywateli, którzy głosowali w zakończonych 25 maja br. wyborach, opowiedziała się za kandydatami proeuropejskimi. W opublikowanym 27 maja oświadczeniu kard. Marx zwrócił uwagę na znaczący wzrost poparcia dla partii odrzucających projekt integracji europejskiej. W takich państwach, jak Francja, Dania i Wielka Brytania, zdobyły one nawet największą liczbę głosów. – Niektóre z tych partii są nie tylko populistyczne, ale też nacjonalistyczne i ksenofobiczne. Takie stanowisko jest nie do przyjęcia dla chrześcijan i stanowi zagrożenie dla pokojowego współistnienia narodów naszego kontynentu – stwierdził metropolita Monachium i Fryzyngi.

Myśli wciąż aktualne

Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi.
Jan Paweł II
Encyklika „Evangelium vitae”, nr 42

Krótko

8 czerwca 2014 r. odbędzie się modlitewne spotkanie, na które papież Franciszek zaprosił prezydentów Izraela – Szymona Peresa i Palestyny – Mahmuda Abbasa. Tę datę potwierdziło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek mianował członkami Kongregacji Nauki Wiary sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego oraz biskupa Ratyzbony Rudolfa Voderholzera.

O. Tadeusz Kusy OFM został mianowany biskupem koadiutorem diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej.

Ks. Piotr Witek, polski chrystusowiec, porwany 27 maja w Doniecku przez prorosyjskich seperatystów, po upływie doby został uwolniony w wyniku negocjacji polskiego konsula i miejscowego biskupa.

W strzelaninie w Muzeum Żydowskim w Brukseli zginęły cztery osoby, w tym dwoje Izraelczyków. Strzelanina miała tło antysemickie.

Komisja Europejska nie zgodziła się na postulowane przez Polskę wspólne zakupy gazu przez państwa UE.

Ukraińska armia, po wyborach prezydenckich, przystąpiła do rozprawy z separatystami na wschodzie kraju. W starciach zginęło kilkadziesiąt osób.

Prezydent USA Barack Obama złożył niespodziewaną wizytę w bazie Bagram w Afganistanie. Spotkał się z amerykańskimi żołnierzami, którzy przygotowują się po 13 latach do opuszczenia Afganistanu.

W Sudanie kolejna chrześcijanka została uwięziona za rzekomą apostazję z islamu. 37-letnia Faiza Abdalla próbowała odnowić dowód osobisty. Urzędnicy stwierdzili, że nosząca muzułmańskie nazwisko kobieta nie może być chrześcijanką i wezwali policję.

Wojna pogrążyła Syrię w tragicznej sytuacji gospodarczej, wpychając w nędzę i ubóstwo połowę jej ludności, oraz zrujnowała sektory edukacji i zdrowia.

2014-06-03 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję