Reklama

Marsz dla życia i rodziny

Rodzina to nasze Westerplatte

Marsz dla Życia i Rodziny, który został zorganizowany w Częstochowie 1 czerwca br. rozpoczął się Mszą św. na Jasnej Górze, której przewodniczył abp Wacław Depo. W homilii metropolita częstochowski powiedział, że każdy z nas musi sobie dzisiaj postawić pytanie: Co jest naszym współczesnym Westerplatte? – Tym miejscem jest rodzina, której trzeba bronić dla siebie i dla tych, którzy przyjdą po nas – powiedział abp Depo. Podkreślił również, że „miłość nie może być ciężarem”. – Jest ona darem, tak jak darem jest życie – dodał.

W słowie pod koniec Mszy św. abp Depo wyraził zaniepokojenie z powodu odrzucenia ostatnio przez Komisję Europejską obywatelskiej inicjatywy w obronie życia „Jeden z Nas”, popartej podpisami prawie 2 mln obywateli z 28 krajów Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że na forum europejskim rozpatruje się pojedyncze skargi obywateli – często te, które są przeciwko życiu, niby w imię wolności, a wielka akcja „Jeden z Nas” nie zainteresowała polityków – projekt obrońców życia został wrzucony do kosza.

Tym razem przemarsz z Jasnej Góry do archikatedry częstochowskiej nie mógł się odbyć wydeptanym traktem pielgrzymkowym, czyli środkiem Alei Najświętszej Maryi Panny. Na drodze stanęły bowiem jarmark żywności i wystawa samochodów, tam właśnie zorganizowane.

– Od jakiegoś czasu widzimy, że Aleje Najświętszej Maryi Panny stają się targowiskiem – mówił abp Depo, krytykując wydanie zezwolenia na tę imprezę w takim czasie i w takim miejscu. – Niektórzy zapominają o charakterze Częstochowy – mówił. – A my przecież mamy prawo do wolności religijnej. Próbuje się dzisiaj wolność religijną zepchnąć do kaplicy, do przysłowiowej zakrystii – wyjaśniał. – Chodzi o to, abyśmy nie wychodzili na zewnątrz i nie mówili publicznie o naszej wierze. A to jest wbrew naturze człowieka. Metropolita Częstochowski zwrócił uwagę, że to wszystko są sygnały wzywające nas do większej czujności i odważnego świadczenia o Chrystusie. – Niezależnie od tego, co spotkamy na drodze, idziemy, modlimy się i pokazujemy, że jesteśmy za życiem – powiedział abp Depo i udzielił na drogę błogosławieństwa. Przemarsz odbył się boczną stroną Alei Najświętszej Maryi Panny.

2014-06-03 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję