Reklama

Z Polski

Deklaracja wiary lekarzy katolickich

Niektórzy politycy oburzeni

Jak informowała „Niedziela” tydzień temu, pod zainicjowaną przez Wandę Półtawską Deklaracją Wiary lekarzy katolickich podpisało się już ponad 3 tys. medyków. Deklaracja głosi m.in., że ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci, co oznacza odmowę in vitro, aborcji i eutanazji, a także przepisywania środków antykoncepcyjnych. Nie podoba się to niektórym politykom i środowiskom. SLD zaapelowało do ministra zdrowia, by zapewnił pacjentów, że lekarze, którzy będą odmawiali ich przyjęcia, powołując się na Deklarację Wiary, stracą kontrakty w ramach NFZ. Zdaniem polityków SLD, „Deklaracja Wiary cofa medycynę do XIX wieku”. Szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos z PiS przypomniał, że obowiązkiem lekarza jest przede wszystkim obrona życia i zdrowia ludzkiego. Z Deklaracji Wiary właśnie wynika, że na pierwszym miejscu nadal jest życie i zdrowie ludzkie, stanowiące najważniejszą wartość dla wszystkich lekarzy. Nazwiska kolejnych lekarzy popierających tę akcję są wciąż dopisywane i systematycznie umieszczane na stronie internetowej: www.deklaracja-wiary.pl. 25 maja podczas 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę środowisko medyczne złożyło jako wotum kamienne tablice z Deklaracją Wiary lekarzy.

Drohiczyn

Ingres bp. Tadeusza Pikusa do katedry drohiczyńskiej

W niedzielę 25 maja odbył się ingres bp. Tadeusza Pikusa do katedry drohiczyńskiej. W uroczystości wziął udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Przybyli biskupi z Polski, Białorusi i Ukrainy. Obecni byli parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, księża prawosławni i reprezentanci innych wyznań. W homilii bp Pikus przypomniał o uwarunkowaniach religijnych rejonu wschodniej Polski, gdzie obok siebie żyją wyznawcy różnych religii, i wskazał na potrzebę jedności. – Pojednanie człowieka z Bogiem Ojcem i pojednanie w Nim rodzaju ludzkiego, które dokonuje się przez Chrystusa w Duchu Świętym, jest sercem misji Kościoła – mówił. Zaapelował też do diecezjan, aby uwzględniając powołanie do zbawienia, które daje szczęście bez miary, dbali o wolność, przekazywali wiarę niewierzącym, dawali pewność wątpiącym, przyjmowali i wprowadzali pokój Boży, „walcząc” nie przeciw człowiekowi, lecz o każdego człowieka, o jego życie i godność. – Nie pozwalajmy, by nad nami panowało dziedzictwo uprzedzeń, niezgody czy nienawiści, nie pozwalajmy, by ktoś odebrał nam życzliwość i szacunek dla drugiego człowieka. Nie wolno bać się prawdy rozpoznanej i podawanej w duchu miłości Bożej. Trzeba godnie i godziwie żyć na miarę uczniów Chrystusa – powiedział nowy biskup drohiczyński.

Reklama

Mówi kanclerz kurii polowej

Gen. Jaruzelski przyjął sakramenty

Kanclerz Kurii Polowej WP ks. dr Jan Dohnalik ujawnił okoliczności przyjęcia przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego sakramentów świętych. Było to w poniedziałek 12 maja, po Mszy św. o godz. 15, odprawianej o łaskę pojednania z Bogiem. Wtedy do gen. Jaruzelskiego udał się kapelan, niosąc Najświętszy Sakrament i relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Rafała Kalinowskiego. – Po rozmowie z kapelanem generał w pełni świadomie wyraził wolę pojednania się z Bogiem. Wyspowiadał się, przyjął sakrament namaszczenia chorych i Komunię św., ucałował relikwie świętych. Działo się to wszystko po kanonizacji Jana Pawła II, który za życia wielokrotnie spotykał się z gen. Wojciechem Jaruzelskim. (…) Zastanawiam się, czy łaska pojednania z Bogiem nie została też wyproszona przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – powiedział ks. Dohnalik.

Cudzysłów

Pierwsza po Bogu miłość należy się Ojczyźnie i pierwsza po Bogu służba należy się dzieciom własnego Narodu.
*
Gdy nas policzkują, a my nie policzkujemy innych, wówczas zachowujemy naszą wspaniałą godność dzieci Bożych.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Adama Lepy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej, w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego.

Biegli orzekający w śledztwie smoleńskim stwierdzili, że nie ma żadnych dowodów, iż piloci Tu-154M chcieli lądować za wszelką cenę.

Do Sejmu już wkrótce, półtora roku po odrzuceniu podobnych propozycji, może wrócić debata nad legalizacją homoseksualnych związków partnerskich. Marszałek Sejmu nadała bowiem projektom ustaw autorstwa SLD i Twojego Ruchu numery druków, co przynajmniej teoretycznie może przyspieszyć pracę posłów nad tymi postulatami.

Na nowego rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie został wybrany ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak. Obecny dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII zastąpi ks. prof. dr. hab. Władysława Zuziaka.

Prezes Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce – ks. prof. Włodzimierz Wołyniec został wybrany na nowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Mieszkańcy Krakowa w referendum zorganizowanym przy okazji wyborów do PE opowiedzieli się przeciw idei igrzysk olimpijskich w Krakowie. Referendum jest wiążące.

Coraz więcej Polaków uzyskuje obywatelstwo Wielkiej Brytanii. W 2013 r. było ich już 6 tys., czyli dwa razy więcej niż w 2012 r. i trzy razy więcej niż w 2011 r.

Wydarzeniami na Ukrainie interesuje się 79 proc. Polaków – wynika z sondażu CBOS. 73 proc. ankietowanych uważa, że konflikty na wschodzie tego kraju są inspirowane przez Rosję.

Gen. Wojciech Jaruzelski, mimo sprzeciwu kombatantów i prezesa IPN, został pochowany na warszawskich Powązkach. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-06-03 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję