Reklama

Inwestytura bożogrobców

Na temat inwestytury w Kielcach, podczas której w szeregi bożogrobców zostaną przyjęci nowi członkowie, z komandorem z gwiazdą Karolem Bolesławem Szlenkierem – zwierzchnikiem w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – rozmawia Agnieszka Dziarmaga

AGNIESZKA DZIARMAGA: – Po raz pierwszy Kielcom przypadł zaszczyt zorganizowania inwestytury zakonnej, która odbędzie się w dniach 5-7 czerwca br. dla licznej, bo dwudziestoosobowej grupy kandydatów. Wśród nich są zapewne osoby reprezentujące różne stany, zawody...

KAROL BOLESŁAW SZLENKIER: – Z wielką radością oczekujemy uroczystej inwestytury kieleckiej – zaproszenie do Kielc skierował do nas bp prof. Kazimierz Ryczan i przyjęliśmy je jako wyróżnienie i zaszczyt. Bp Ryczan jest członkiem naszego zakonu od początku ustanowienia zwierzchnictwa narodowego w Polsce. Kandydaci, którzy będą przyjęci do naszego zakonu w randze kawalera lub damy, rzeczywiście reprezentują różne stany i zawody – są to profesorowie wyższych uczelni, lekarze i osoby duchowne.

– Jakie warunki musieli spełnić kandydaci przygotowujący się do przyjęcia do zakonu?

– Procedura przyjęcia kandydatów do zakonu przewiduje minimum dwuletni okres kandydacki, podczas którego kandydaci muszą wykazać się dotychczasową aktywnością w życiu Kościoła, przedstawić wymagane dokumenty oraz odbyć formację duchową.

– W których kościołach kieleckich odbędą się uroczystości?

– W czwartek 5 czerwca jest przewidziana Msza św. z kandydatami w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II, natomiast w piątek 6 czerwca – Liturgia Czuwania i Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha. Natomiast główna uroczystość odbędzie się w katedrze kieleckiej w sobotę 7 czerwca.

Reklama

– Na czym polega obrzęd inwestytury?

– Obrzęd inwestytury składa się z dwóch części. Pierwszego dnia kandydaci do zakonu podczas specjalnej liturgii pokutnej wypowiedzą uroczyste ślubowanie rycerskie w obecności biskupa, następnie podpiszą tekst przysięgi i złożą na ołtarzu dokument. Dokona się wtedy także poświęcenie strojów i dystynktoriów zakonnych. Następnego dnia odbędzie się uroczyste pasowanie na rycerza, przyjęcie dam i kawalerów oraz osób duchownych. Uroczystościom będzie przewodniczył bp prof. dr hab. Kazimierz Ryczan. W inwestyturze biorą udział wszyscy członkowie zwierzchnictwa oraz zaproszeni goście. Zjazd w Kielcach będzie okazją do wspólnej zakonnej modlitwy, ale również do miłego spotkania wszystkich konfratrów z Polski i zaproszonych gości z zagranicy.

– Ile takich inwestytur w Polsce już się odbyło?

– Inwestytury odbywają się zasadniczo co roku, począwszy od 1996 r., poza jubileuszowym dla nas rokiem 2013, gdy nie zorganizowaliśmy inwestytury, miały bowiem wtedy miejsce dwie pielgrzymki bożogrobców – do Ziemi Świętej i do Rzymu.

* * *

Karol Bolesław Szlenkier
Od 2008 r. zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, komandor z gwiazdą.
Do Zakonu Świętego Grobu Bożego został przyjęty podczas inwestytury w Miechowie w 1999 r., której osobiście przewodniczył wielki mistrz kard. Carlo Furno z Rzymu w obecności gubernatora generalnego Ludovico Carducci Artemisio. Wcześniej przez pięć lat pełnił w Zwierzchnictwie Polskim funkcję ceremoniarza świeckiego. Mieszka z rodziną w Warszawie.

2014-06-03 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję