Reklama

Sól ziemi

Sól ziemi

W obronie polskich lasów i ziemi

Niedziela Ogólnopolska 23/2014, str. 35

[ TEMATY ]

Polska

Dominik Różański

Jak poinformował w imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski prof. Jan Szyszko, b. minister ochrony środowiska, a obecnie poseł PiS, zostało już złożonych u marszałek Sejmu RP ponad 2 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w obronie polskich lasów i polskiej ziemi. To ogromny sukces obywatelski, świadczący o tym, że Polacy są zaniepokojeni niepewną przyszłością naszych zasobów naturalnych. Akcja zbierania podpisów jednak trwa nadal i kolejne podpisy będą sukcesywnie dostarczane do Kancelarii Sejmu. Wszelkie informacje o wynikach prowadzonej akcji są zamieszczone na stronie internetowej: www.ekorozwoj.pl. Na stronie internetowej znajduje się także lista osób wchodzących w skład grupy inicjatywnej oraz nazwiska posłów, którzy czynnie uczestniczą w tej obywatelskiej i ogólnopolskiej akcji.

Lasy Państwowe – które niedawno obchodziły 90-lecie swego istnienia – są największym organizmem leśnym w Unii Europejskiej pozostającym w posiadaniu jednego właściciela, czyli Skarbu Państwa. Jest to więc narodowy dorobek wielu pokoleń leśników. Mamy unikalny stopień zalesienia jak na przeciętną Unii Europejskiej. Tymczasem przez parlament została przepchnięta ustawa, która zabiera 800 mln zł rocznie Lasom Państwowym. Od roku 2016 wprowadza podatek obrotowy – 2 proc. od wszelkiego obrotu drewnem w Polsce. Jest to ewidentny zamach na racjonalną gospodarkę leśną, ponieważ przedsiębiorstwo zostanie pozbawione środków niezbędnych na inwestycje infrastrukturalne. Istnieje uzasadniona obawa, że problemy finansowe, przed jakimi staną Lasy Państwowe w wyniku tej ustawy, doprowadzą do prywatyzacji tego narodowego dobra.

W wyniku Traktatu Akcesyjnego, który określił warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, od 1 maja 2016 r. zostanie uwolniony obrót ziemią w Polsce. Oznacza to, że każdy obywatel któregokolwiek z krajów członkowskich UE będzie mógł bez ograniczeń nabywać grunty. Przy głodzie ziemi w zachodniej Europie, a także biorąc pod uwagę fakt, że nasze nieruchomości rolne i leśne są ekologicznie czyste i nieskażone środkami chemicznymi, używanymi w intensywnej produkcji rolnej czy leśnej, jak również przy dysproporcjach ekonomicznych między Polakami a obywatelami bogatych krajów, może to oznaczać masowy wykup polskich gruntów.

Reklama

W tej sytuacji obrońcy polskich lasów i polskiej ziemi wystąpili z wnioskiem o referendum, proponując dwa pytania: 1. Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?; 2. Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce – uwzględniając, iż stanowisko rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90 proc. średniej siły nabywczej średniej pensji mieszkańców 5 najbogatszych państw UE?

Sprawa ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości Polski i Polaków i dlatego ważne jest, aby obywatele mogli się wypowiedzieć w tych kwestiach w referendum.

* * *

Jan Maria Jackowski
Publicysta i pisarz eseista, autor 10 książek i ponad 1300 tekstów prasowych. W latach 1997 – 2001 poseł na Sejm RP; w latach 2002-05 wiceprzewodniczący, a następnie przewodniczący Rady m.st. Warszawy; w latach 2005-07 sędzia Trybunału Stanu; od 2011 r. jest senatorem RP.
www.jmjackowski.pl

2014-06-03 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kogo dzisiaj obchodzi Polska

Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 44

[ TEMATY ]

Polska

Bożena Sztajner

Społeczeństwo polskie w swojej większości i przeciętności prawie zupełnie nie interesuje się i nie dba o dobro Polski, nie rozumie pojęcia „polska racja stanu”. Sprawdzają się symboliczne słowa klasyka: „Niech sobie źródło wyschnie w górach, byleby mi płynęła woda w miejskich rurach”. Jak często słyszymy powtarzane bezrozumnie zdanie: Mnie polityka nie interesuje. Inni dodają, że liczy się tylko to, co ja będę miał dla siebie i swojej rodziny. Podobnie, chociaż z innych powodów, zachowują się ci o najwyższych dochodach, różnego pochodzenia. I tak jedni nie potrafią myśleć o Polsce, o dobru swojej Ojczyzny z braku świadomości, wiedzy, pozbawieni korzeni, poczucia dumy narodowej, a inni współcześni bogaci mają często świadomość kombinacji, nieuczciwości, swoich przeróżnych interesów, układów, przekrętów i chociaż widzą nieudolność, krętactwa oraz szkodliwość dla Polski obecnej ekipy rządzącej – milczą, przyzwalają, bo taki jest ich wspólny interes. A to, że coraz częściej niezależni ekonomiści, historycy piszą o „zwijaniu państwa”, o świadomym działaniu na naszą zgubę, wbrew interesom narodowym – nie ma większego znaczenia. Wszystko to widać jak na dłoni w czasie wyborczym. Prelegenci, komentatorzy we wszystkich najsilniejszych mediach powtarzają wyuczone zabiegi i formułki, z których wynika jedno: Bronisław Komorowski najlepszym prezydentem był, jest i będzie! Koniec, kropka, żadnych dyskusji tu nie potrzeba, wystarczy powtórzyć kilka razy, w różnej kolejności dwa słowa: bezpieczeństwo i zgoda. Pracując ostatnio nad filmem dokumentalnym „Pachołki Rosji”, musiałam obejrzeć i przesłuchać wiele godzin materiałów archiwalnych, przemówień dawnych prominentów partyjnych, rządzących Polską, takich jak: Bierut, Rokosowski, Minc, Zarakowski, Gomułka, Gierek itd., a teraz słucham Bronisława Komorowskiego – podobna retoryka, ten sam styl i sens. Nie dziwią mnie więc reakcje młodych w różnych miastach Polski na wyborczych wizytach obecnego prezydenta-kandydata. Józef Piłsudski, widząc nieudolnych polityków, zagrażających interesom i dobru Polski, trzymających się władzy, wpadał w wielkie nerwy, bo kochał Polskę, nie znosił miernoty, krętaczy, szkodników i radził im: „Kury szczać prowadzać, a nie politykę robić”. Reakcja na Bronkobus w Lublinie miała tamto źródło, młodzi wołali do prezydenta Bronisława: „Na Mazury macać kury” – co wszyscy niedouczeni zrozumieli opacznie. Trochę to tak jak w filmie „Rejs”, możemy się śmiać, ale jest to coraz bardziej gorzki śmiech.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - japońscy piłkarze przeprosili kibiców

2022-12-06 12:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/Neil Hall

Japońscy piłkarze przeprosili kibiców, że nie udało im się po raz pierwszy awansować do ćwierćfinału mistrzostw świata. "Mam nadzieję, że kiedyś się uda" - przyznał kapitan Maya Yoshida po porażce w rzutach karnych z Chorwacją w 1/8 finału turnieju w Katarze.

"Przepraszam, że nie awansowaliśmy do ćwierćfinału, co byłoby historycznym osiągnięciem i czymś nowym dla naszych fanów" - powiedział skrzydłowy Junya Ito.

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję