Reklama

Kultura

Film „Jak pokonać szatana” zwycięzcą festiwalu w Niepokalanowie

Film pt. „Jak pokonać szatana” w reż. Michała Kondrata zdobył Grand Prix XXIX Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2014, który zakończył się 25 maja br. Obraz wyróżniono za mistrzowskie ukazanie możliwości zwycięstwa dobra nad złem we współczesnym świecie, w którym istnieje i działa szatan, oraz za nowatorską formę narracji. Michał Kondrat, odbierając nagrodę, podziękował przede wszystkim Panu Bogu, a także ks. Janowi Szymborskiemu, egzorcyście, który zaprosił go do pomocy przy egzorcyzmach, co zaowocowało wzrostem wiary reżysera: – Dzieliłem się tym doświadczeniem z innymi, widziałem, że również oni są poruszeni, kiedy opowiadam o Bożym Miłosierdziu, bo musimy pamiętać, że to nie szatan tutaj jest najważniejszy. W końcu postanowiłem nakręcić film. „Jak pokonać szatana” to film ukazujący skuteczność działalności egzorcystów włoskich.

W kategorii: filmy fabularne pierwszą nagrodę zdobył film „Mary’s Land” Juana Manuela Cotelo Onate – za ukazanie współczesnej drogi prowadzącej przez Maryję do Jezusa. Bohater filmu poprzez różnorakie doświadczenia przechodzi na stronę dobra. Jesienią tego roku film będzie można oglądać w polskich kinach. Drugie miejsce w tej kategorii przyznano fabularyzowanemu dokumentowi pt. „Bajo un manto de estrellas” w reż. Oscara Parry de Carrizosa, ukazującemu heroiczną postawę młodych dominikanów oddających życie za Chrystusa w czasie rewolucji hiszpańskiej w latach 1936-38. Trzecią nagrodę w tej kategorii otrzymał film „Beyond” Jijiego Kalavanala – za ukazanie metanoi syna, który odwiedza w szpitalu umierającego ojca.

W kolejnej kategorii: filmy dokumentalne pierwszą nagrodę zdobył film w reż. Macieja Grabysy i Michała Króla pt. „Być Koptem” – za odważne ukazanie prześladowań chrześcijan w dzisiejszym Egipcie. Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymał film w reż. Violi Rotter-Kozery i Zdzisława Sowińskiego pt. „Wojciech Kilar. Credo” – świadectwo spotkania wybitnego polskiego kompozytora z jasnogórskim sacrum. Zdzisław Sowiński do filmu przygotowywał się ponad 30 lat. Przewodniczący Jury Paweł Woldan podkreślił, że ten film powinien zobaczyć każdy twórca, ponieważ Wojciech Kilar mówi w nim o istocie twórczości, o istocie życia i o swoim umiłowaniu Matki Bożej.

Reklama

W kategorii: programy telewizyjne pierwszą nagrodę otrzymał film Krzysztofa Tadeja pt. „Papież Franciszek, człowiek, który zmienia świat” – za ukazanie papieża Franciszka będącego blisko Boga i człowieka potrzebującego. Obraz zrealizowano wkrótce po wyborze kard. Bergoglio na papieża. Reżyser zwraca uwagę na trzy cechy Franciszka: jego wielką odwagę, konsekwencję w wykorzystywaniu czasu i dobroć.

W kategorii: programy edukacyjne pierwszą nagrodę uzyskał dokument Aliny Czerniakowskiej pt. „Trwajcie” – za ukazanie roli, jaką spełnił śp. Janusz Kurtyka, dyrektor IPN-u, w zabezpieczaniu pamięci o zbrodniach reżimu komunistycznego w Polsce. W kategorii: filmy amatorskie natomiast pierwsza nagroda została przyznana filmowi pt. „Sacrilegium” w reż. Krzysztofa Staniszewskiego. Film ostrzega przed świętokradzkim przyjmowaniem Eucharystii.

W tym roku na festiwal wpłynęło 158 filmów, teledysków i programów telewizyjnych oraz 40 programów radiowych i multimedialnych z 23 krajów świata. Statuetki z wizerunkiem św. Maksymiliana Marii Kolbego, dyplomy i nagrody trafiły do kilkudziesięciu twórców.

Nowością tegorocznego festiwalu była kategoria: teledyski. Pierwszą nagrodę spośród kilkudziesięciu zgłoszonych wideoklipów zdobył „Effatha” w reż. Marcina Mokrego. W kategorii: radio pierwsza nagroda trafiła do Mariana Florka i Anny Przewoźnik z redakcji radiowej Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – za audycję pt. „Ks. Jerzy Popiełuszko. Męczennik za wiarę i Ojczyznę”. „Niedziela” otrzymała też drugą nagrodę w kategorii: program telewizyjny – za program „Oko na gender” w reż. Mariana Florka i Jolanty Pałasz – oraz drugą nagrodę za Facebook: www.facebook.com/tniedziela?fret=ts.

Relację z festiwalu i fragmenty filmów można znaleźć na stronie: www.festiwalniepokalanow.pl.

2014-06-03 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dopóki ktoś o nich pamięta – wciąż żyją

Niedziela toruńska 7/2015, str. 6

[ TEMATY ]

film

spotkanie

Anna Głos

Projekcji filmu towarzyszyła wystawa o zbrodniach niemieckich

Projekcji filmu towarzyszyła wystawa o zbrodniach niemieckich

29 stycznia w toruńskim Centrum Dialogu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939-45”. Na spotkanie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Towarzystwo Torunium im. Antoniego Bolta oraz Kujawsko-Pomorską Prawicę Rzeczypospolitej, przybyło ok. 100 osób, które najpierw obejrzały ponadgodzinny film, a następnie były świadkami ciekawej rozmowy z jego twórcą Sebastianem Bartkowskim. Dopełnieniem pokazu i dyskusji była wystawa przygotowana przez Bydgoską Delegaturę IPN pt. „Okupacja i zbrodnie niemieckie na Kujawach i Pomorzu południowym”

Sebastian Bartkowski jest nauczycielem historii w liceum ogólnokształcącym w Unisławiu, prezesem Unisławskiego Towarzystwa Historycznego oraz redaktorem „Unisławskich Zeszytów Historycznych”. Historia to jego pasja, której owoc stanowią publikacje naukowe i popularnonaukowe dotyczące dziejów ziemi chełmińskiej, a także kilkadziesiąt projektów edukacyjnych i historycznych. Przed kilku laty krąg zainteresowań pana Sebastiana poszerzył się o realizację filmów dokumentalnych, czego pierwszym efektem był „Bocień – oblicza nazistowskiego okrucieństwa”, nakręcony w 2012 r. Dokument ten ukazał losy żydowskich więźniarek pracujących w miejscowościach Bocień, Chorab i Grodno, położonych w okolicach Torunia i Chełmży. Kobiety te były zatrudnione przy kopaniu rowów przeciwczołgowych, służących powstrzymaniu ofensywy radzieckiej. Po zakończeniu prac kilkaset z nich zostało zamordowanych, a reszta ewakuowana.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję