Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jakiego księdza chcą mieć ludzie?

Odpowiedzi na to pytanie szukał w homilii podczas Mszy św. pomocniczy biskup diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger razem z kapłanami świętującymi w tym roku jubileusz 25-lecia swoich święceń kapłańskich. Jubilaci celebrowali wspólną Eucharystię pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera w kaplicy Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej.

W homilii biskup Piotr Greger wskazał trzy cechy, jakie powinny charakteryzować kapłanów. – Ksiądz musi być ludzki. W spotkaniach z ludźmi uderza ich wyczulenie na zwyczajne, ludzkie zachowania i gesty. Mijać się z człowiekiem to jeden z największych koszmarów w życiu księdza. Współcześnie każdy ksiądz jest egzaminowany przede wszystkim z człowieczeństwa – mówił biskup Piotr Greger, podkreślając, że jednocześnie kapłan musi różnić się od innych, od osób świeckich. Zaznaczył, że zewnętrznym znakiem tej inności jest celibat stanowiący naturalną konsekwencję ofiarnego życia dla innych ludzi, z którymi nie jest się złączonym więzami rodzinnymi. – To jakiś rodzaj samotności, ale jeśli jest przeżywana w duchu odpowiedzialności, to ma ona w sobie wielki potencjał. To dzięki temu ludzie zbliżają się coraz bardziej do księdza.

Zdaniem biskupa Piotra Gregera trzecią cechą, jaka winna charakteryzować kapłanów jest duchowe ojcostwo. – Wiele się dzisiaj mówi o potrzebie ojca, ale ojcem nikt się nie rodzi. Ojcem się staje… albo nie; nie tylko w sensie biologicznym, ale jeszcze bardziej psychicznym, moralnym, duchowym. Bycie kapłanem według serca Bożego oznacza służbę innym, będąc jednocześnie wrażliwą matką i szlachetnym ojcem. To być specjalistą w dziedzinie miłości, bo Bóg jest miłością – mówił bielsko-żywiecki sufragan, biskup Piotr Greger do zgromadzonych prezbiterów, dziękując razem z nimi za 25 lat posługi w Kościele.

Zgromadzeni w kaplicy Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej na jubileuszowej Mszy św. kapłani zostali wyświęceni w 1989 r. w Krakowie i Katowicach. Jednym z nich jest także pomocniczy biskup naszej diecezji Piotr Greger.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz to też człowiek... z pasjami!

[ TEMATY ]

wywiad

ksiądz

pasje

Archiwum

Sport stał się częścią mojego życia. Pozwolił mi, i dalej pozwala, dużo rzeczy poukładać sobie w głowie. To przekłada się na moje kapłaństwo, w końcu człowiek jest całością, wszystko ma na siebie wpływ. Staram się przy tym dzielić tą pasją z innymi, z parafianami - mówi "Niedzieli" ks. Paweł Michalewski, wikariusz w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej, kapelan Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, autor bloga "Ksiądz na rowerze".

Agata Kowalska: Na swoim instagramowym profilu dzieli się ksiądz codziennie swoim kapłańskim życiem. Skąd pomysł? Pamięta ksiądz chwilę, w której powiedział ksiądz sobie: idę w social media?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję