Reklama

Niedziela Podlaska

Spartakiada, która łączy

Niedziela podlaska 23/2014, str. 2

[ TEMATY ]

sport

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Po raz czwarty w Siemiatyczach odbyła się Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. W środę 14 maja niepełnosprawni podopieczni placówek oświatowych z województw podlaskiego i mazowieckiego przeszli ulicami miasta w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych, a potem przez kilka godzin trwała sportowa zabawa.

W spartakiadzie uczestniczyli uczniowie i podopieczni placówek z: Sokołowa Podlaskiego, Hajnówki, Sokółki, Łosic, Zuzeli, Dołubowa, Siemiatycz, Łukowa, Bacik, Bielska Podlaskiego, Długoborza.

W paradzie godności i spartakiadzie uczestniczyły osoby niepełnosprawne, ich nauczyciele, rodziny i przyjaciele, wolontariusze, przedstawiciele instytucji oświaty i kultury oraz władz samorządowych. Uczestnicy tego spotkania mieli okazję, by spędzić czas z osobami niepełnosprawnymi, razem bawić się i śmiać, ale też razem spojrzeć na sprawy osób niepełnosprawnych. Także dla osób obserwujących imprezę z zewnątrz, mieszkańców Siemiatycz czy kierowców mijających paradę było do niezwykłe spotkanie z osobami, o których na co dzień często zapominamy, a które mają takie same prawa i takie same potrzeby marzenia jak każdy z nas.

Reklama

Spartakiadę organizowały: Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach i Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Siedmiomilowe Buty”. Pomoc w organizacji olimpiady płynęła z wielu stron, po raz kolejny do tego pięknego dzieła przyłączyli się wolontariusze Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach zrzeszeni w Szkolnym Kole Caritas wraz z opiekunem Agnieszką Olendzką od pierwszej edycji spartakiady biorą w niej czynny udział. Każdy uczeń został przypisany do konkretnej drużyny, której przez cały dzień służył pomocą i wsparciem. Gimnazjaliści towarzyszyli swoim grupom w marszu godności, a potem w każdej sportowej konkurencji, pomagali w najróżniejszych sytuacjach, w dotarciu do toalety czy podczas posiłku. Wspierali też zawodników, gdy brakowało im odwagi, w wejściu do tunelu czy zjechaniu z dmuchanej zjeżdżalni. Wolontariusze od początku do końca spartakiady byli do dyspozycji swoich niepełnosprawnych przyjaciół. „Widzę, że bardzo solidnie wywiązują się ze swoich obowiązków, ale też dobrze się bawią. Niczego nie robią na siłę, przyszli tu, bo chcieli, przez cały rok mają kontakt z osobami niepełnosprawnymi, których często odwiedzamy, więc nasz udział w spartakiadzie jest czymś naturalnym. To ważny dzień zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i naszych uczniów” – powiedziała Agnieszka Olendzka.

Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń, które goszczą w Siemiatyczach.

2014-06-05 10:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dawid Kubacki zdobywcą nagrody Skok Roku 2020

Dawid Kubacki zdobył nagrodę Skok Roku - za największą łączną długość wszystkich prób w zawodach Pucharu Świata w 2020 roku. W 49 skokach narciarskich uzyskał w sumie 6428 m. Drugie miejsce zajął Norweg Marius Lindvik - 6388,5 m, a trzecie Kamil Stoch - 6377,5 m.

Kubacki i Stoch wzięli udział w 25 z 27 konkursów w 2020 roku. Obaj nie startowali w Niżnym Tagile. Lindvik uczestniczył we wszystkich, ale w Val di Fiemme został zdyskwalifikowany, a w Lahti i Ruce nie zakwalifikował się do finałowej serii.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję