Reklama

Niedziela Podlaska

Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów i jubileusze w Drohiczynie

24 maja w diecezji drohiczyńskiej odbył się Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. Do wzięcia udziału w uroczystościach zostali zaproszeni księża z diecezji. Ci, którzy przybyli w tym dniu do Drohiczyna, mogli wysłuchać wykładu ks. dr. hab. Dariusza Oko dotyczącego ideologii gender

Niedziela podlaska 23/2014, str. 5

[ TEMATY ]

modlitwa

Dorota Kalinowska

W swoim wykładzie ks. Dariusz Oko naświetlił, czym jest ideologia gender, jakie zagrożenia ze sobą niesie i w jaki sposób Kościół może się przeciwstawić temu zjawisku.

Gender – agresywna propaganda

Ks. Oko przedstawił 5 elementów gender, które decydują o tym, że jest to zagrożenie dla całej cywilizacji chrześcijańskiej. Po pierwsze gender to program polityczny, który dąży do zmiany zachowań seksualnych ludzi, po drugie jest oparty na brutalnej seksdeprawacji dzieci, wiąże się z fanatyczną propagandą homoseksualizmu, a propagujący gender ludzie wykazują ateistyczną pogardę dla człowieka. Gender dąży do władzy absolutnej i rewolucji cywilizacyjnej. Ks. Dariusz Oko zwrócił także uwagę na dwa pozytywne elementy gender, są nimi walka o równouprawnienie kobiet i studia nad rozumieniem płci. W przypadku zwolenników gender ociera się to jednak o absurd. Kościół katolicki jest dla genderystów największym wrogiem, ponieważ stoi na straży wartości, które są przeszkodą dla krzewicieli tej ideologii. „Kościół ma śmiertelnych wrogów, którzy chcą nas unicestwić. Kiedyś nas unicestwiali na drodze mordowania, a teraz robi się to poprzez zmianę świadomości ludzi. Dokonuje się to poprzez media, które mają tak zmienić świadomość ludzi, żeby wybrali ich jako polityków, a kiedy będą mieć władzę polityczną, to będą mieć jeszcze większe możliwości. Ich cel to władza absolutna” – mówił ks. Oko.

Ks. Dariusz Oko zajmuje się tematyką gender od 10 lat. Jego wykład był wypadkową zdobytej w tym czasie wiedzy. Przekazana treść jest ostrzeżeniem przed szeroko zakrojoną, agresywną propagandą. Jest też zachętą do wzmożonej czujności rodziców nad tym, czym są „karmione” ich dzieci. Ważne jest również to, aby nie milczeć wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego. Doświadczenia pokazują, że w konkretnych przypadkach protesty zaniepokojonych o swoje dzieci rodziców są skuteczne.

Z myślą o kapłanach

Następnie odbyła się Eucharystia koncelebrowana w katedrze drohiczyńskiej, której przewodniczył bp Antoni Dydycz, a homilię wygłosił ks. Dariusz Oko. „My codziennie mamy do czynienia z rzeczami najświętszymi. Codziennie odprawiamy Eucharystię, czyli największe misterium na ziemi. To jest logiczne, żebyśmy ile się da, sami z tej świętości realizowali, no bo inaczej powstaje straszny dysonans. Wiemy, że udzielanie sakramentów nawet przez najbardziej grzesznego kapłana jest ważne, ale jest smutne, jest mniej skuteczne. Kapłan, który żyje w sposób grzeszny, jest wewnętrzną sprzecznością” – mówił ks. Oko.

Reklama

Po Mszy św. bp Antoni Dydycz wręczył księżom obchodzącym jubileusze 50-lecia i 25-lecia kapłaństwa błogosławieństwa od Ojca Świętego Franciszka. Jubilaci otrzymali także kwiaty i życzenia. 50 lat kapłaństwa w diecezji drohiczyńskiej świętowali: ks. Stanisław Bogusz, ks. Bogdan Mutianko, ks. Franciszek Szulak oraz ks. Stanisław Żeleźnik. 25 lat kapłaństwa obchodzili: ks. Leszek Gardziński, ks. Zbigniew Niemyjski, ks. Artur Płachno, ks. Henryk Sączek, ks. Marek Sidoruk i ks. Andrzej Ulaczyk.

Na zakończenie ks. Andrzej Ulaczyk w imieniu prezbiterium diecezji drohiczyńskiej podziękował bp. Antoniemu Dydyczowi za jego 20-letnie posługiwanie biskupie.

2014-06-05 10:32

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oazowa sztafeta modlitewna

Z inicjatywy moderatorów diecezjalnych ogłaszamy sztafetę modlitewną w dniach: 1 XI-8 XII, pod hasłem: ,,Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”.

Chcemy powierzać Bogu naszą Ojczyznę w kontekście odbywających się w naszym kraju protestów, jak również w związku z obecną sytuacją pandemiczną. Sztafeta będzie polegała na tym, że każdego dnia w jednej z diecezji nasz Ruch podejmie 24-godzinną modlitwę, w ramach której co pół godziny inna osoba modlić się będzie modlitwą różańcową w intencji naszego kraju.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję