Reklama

Niedziela Kielecka

Miechów

Pielgrzymka dziękczynna za dar kanonizacji

Pątników z diecezji kieleckiej nie przestraszyły burze i nawałnice – 850 osób przybyło 17 maja w pierwszej maryjnej pielgrzymce diecezjalnej do „Polskiej Jerozolimy”, czyli do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. – Maryja zawsze prowadzi do swego Syna, a św. Jan Paweł II szczególnie Jej zaufał – mówi „Niedzieli” ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz parafii.

Duszpasterze są zadowoleni z zainteresowania diecezjan Miechowem i taką właśnie formułą pielgrzymowania. – Chcemy pokazać i przybliżać duchowość tego miejsca i towarzyszących mu obiektów. Umacnianiu wiary służyły przede wszystkim sakrament pokuty i Eucharystii, bo bardzo nam zależało, aby jak największa liczba gości przystąpiła w tym dniu do Stołu Pańskiego – dodaje Ksiądz Proboszcz.

850 osób przyjechało do Miechowa z 19. parafii diecezji kieleckiej. Wśród uczestników były grupy m.in. z Chęcin, Skorzeszyc, Mójczy, Słomnik, Buska-Zdroju, Minogi, Nowego Korczyna, Michałowa, Mstyczowa, kilka grup z parafii kieleckich (ze św. Józefa Robotnika, św. Wojciecha, św. Maksymiliana, św. Stanisława BM) oraz 50-osobowa grupa z Krakowa.

Grupy zbierały się w Miechowie o godz. 9. Organizatorzy zaopatrzyli je w pakiety złożone z mapki i tekstów odprawianych nabożeństw. Pielgrzymi przede wszystkim modlili się w kaplicy Grobu Bożego, zwiedzali wnętrze bazyliki, począwszy od najstarszych pamiątek, byli w krużgankach, w Muzeum Ziemi Miechowskiej czy zlokalizowanej przy Domu Generała – Galerii Sztuki „U Jaksy”. Przewodnicy przybliżali także wiernym historię Zakonu Bożogrobców i pokazywali ich siedzibę.

Zdaniem organizatorów, wielkim przeżyciem dla uczestników wydarzenia było nawiedzenie komory Grobu Chrystusa – najstarszej kopii grobu jerozolimskiego. – Pielgrzymi ze łzami w oczach obchodzili na kolanach komorę Pustego Grobu, interesowała ich też historia tego miejsca – opowiada ks. Robert Woszczycki, wikariusz w Miechowie. Zdumienie pielgrzymów wzbudzało także piękne wyposażenie bazyliki i jej wyjątkowość oraz rozmach towarzyszących jej obiektów sztuki, kultury. Z kolei ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk zauważa skupienie pielgrzymów podczas adoracji i już zapowiada kolejną taką pielgrzymkę, za rok. – Współpraca z władzami samorządowymi dobrze rokuje na przyszłość. Ożywienie ruchu pielgrzymkowego pozwala powrócić do świetnej tradycji, gdy przez wieki Miechów promieniował na całą Europę – zauważa.

Reklama

Służą temu także działania kulturotwórcze. Do najnowszych inicjatyw należy cykl koncertów letnich „De Musica in Ecclesia” (uzyskano na to dofinasowanie z programu Mecenat Małopolski. Dodatkowo, z programu „Małopolska Gościnna”, udało się parafii zdobyć dotację na realizację projektu „Wirtualne i piesze wędrówki po Małopolskim Szlaku Bożogrobców”).

A 18 maja, w trakcie pielgrzymki „Totus Tuus” pątnicy uczestniczyli także w nabożeństwie Drogi Krzyżowej po historycznych krużgankach kościelnych, pamiętających czasy św. Jadwigi Królowej i Jagiełły. W bazylice wierni uczestniczyli we Mszy św. Przewodniczył jej ks. Mirosław Kaczmarczyk – proboszcz, a homilię, przybliżającą m.in. teologię kultu Grobu Bożego, powiedział ks. dr Andrzej Kwaśniewski – dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Zachęcał do zgłębiania duchowości bożogrobców. – Ten postulat znalazł zrozumienie wśród księży uczestniczących w pielgrzymce – mówi.

Historia sanktuarium miechowskiego łączy się z wyprawami krzyżowymi i zakonem bożogrobców – ma swe źródła bezpośrednio w Ziemi Świętej. Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Reaktywowany w latach 90. XX wieku zakon ponownie służy idei Grobu Chrystusa w Ziemi Świętej i rozsławia Miechów – swą generalną siedzibę.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebawem kanonizacja bł. Jana Henryka Newmana

[ TEMATY ]

kanonizacja

Komisja teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wypowiedziała się pozytywnie na temat cudu przypisywanego wstawiennictwu błogosławionego Jana Henryka Newmana – napisał do wiernych swej diecezji biskup Philip Egan z Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Dodał, że oznacza to, iż zapewne w przyszłym roku możliwa będzie kanonizacja tego najbardziej znanego konwertyty z anglikanizmu.

Jak stwierdził postulator sprawy kanonizacyjnej Newmana, ks. Ignatius Harrison, do zatwierdzania autentyczności cudu konieczna jest jeszcze pozytywna opinia kardynałów i biskupów- członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz decyzji papieża, nakazującej tej dykasterii sporządzenie dekretu o cudzie.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Kierowniczka z IKEI uniewinniona;zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję