Reklama

Niedziela Lubelska

Pomnik św. Jana Pawła II

Wielkim i długo oczekiwanym wydarzeniem, o randze wykraczającej poza społeczność i granice miasta, było poświęcenie placu III Tysiąclecia, pomnika św. Jana Pawła II i sprowadzenia jego relikwii do najstarszego kościoła w Łęcznej

W niedzielę 18 maja uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Budzik. Na spotkanie Pasterza, który przywiózł relikwie św. Jana Pawła II, wyszła procesja: poczty sztandarowe, orkiestra Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA, licznie zebrani parafianie, władze miasta i powiatu, przedstawiciele duchowieństwa z całego dekanatu z dziekanem ks. Stefanem Misą i ks. Adamem Lewandowskim, proboszczem lubelskiej archikatedry.

Instalując relikwie w kościele pw. św. Marii Magdaleny, abp Stanisław Budzik modlił się: – Spraw, prosimy, abyśmy dzięki jego nauczaniu z ufnością otworzyli nasze serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka. Dokonując poświęcenia pomnika, Metropolita prosił w imieniu wszystkich, którzy będą kiedykolwiek modlić się na placu III Tysiąclecia przez wstawiennictwo św. Jana Pawła: – Boże, bogaty w miłosierdzie, uprzedzaj swoją łaską ich kroki, broń od wszelkich przeciwności, aby osiągnęli to, czego pragną i szczęśliwie dotarli na spotkanie z Tobą i Twoją Matką.

– Nasze spotkanie przy ołtarzu z relikwiami św. Jana Pawła II jest kontynuacją uroczystości kanonizacyjnych i dziękczynieniem za życie, pasterską posługę, apostolskie nauczanie, cierpienie i czytelny przykład świętości Papieża Polaka – powiedział, witając, proboszcz ks. Janusz Rzeźnik, gospodarz parafii. – Dziękujmy Bogu, że mieliśmy szczęście żyć w czasach Jana Pawła II. Prośmy o pomoc, abyśmy tej wielkiej łaski nie marnowali, lecz ją wykorzystali dla dobra ojczyzny, na pożytek Kościoła i dla naszego duchowego dobra – mówił Ksiądz Arcybiskup.

W odniesieniu do fragmentu Ewangelii, w którym św. Tomasz Apostoł wypowiada niepokój serca: „Panie, nie wiemy dokąd idziesz”, Metropolita przywoływał słowa Chrystusa i apelował: – Niech się nie trwoży wasze serce! Jest Ktoś, kto idzie z nami po kamienistej drodze życia, kto unosi na wzburzonych falach, oświetla najciemniejsze zakamarki życia. Jezus odpowiada: Ja jestem drogą. Tak trudno się nieraz odnaleźć w gąszczu przeciwstawnych opinii, recept na życie, a Jezus woła: Ja jestem Prawdą! Istnieje jeszcze jeden lęk, który głęboko tkwi w każdym z nas: przed cierpieniem, przemijaniem i śmiercią. A Chrystus, który za nas umarł i dla nas zmartwychwstał, przemawia z mocą: Ja jestem Życiem! Nie bójcie się, nie lękajcie się przyjąć Chrystusa. Z takim orędziem stanął przed Kościołem i światem św. Jan Paweł II, który wołał: Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Ksiądz Arcybiskup podzielił się także przeżyciami związanymi z kanonizacją Jana Pawła II, która była uroczystością czterech papieży. Nawiązał też do ich nauczania i przywołał słowa wdzięczności papieża Franciszka pod adresem Polaków, którzy mogą być dumni ze swojego rodaka: „Dziękuję narodowi polskiemu za dar Jana Pawła II! Papież Polak nadal nas inspiruje”.

Reklama

Bogata spuścizna i owoce posługi św. Jana Pawła były motywem łączącym kazanie abp. Budzika i montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez młodzież z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej pod kierunkiem nauczycieli – Marii Surackiej i Mirosława Kozery. Zwieńczeniem występu było złożenie u stóp papieskiego pomnika kosza niezapominajek. Prezentacja miała miejsce po Mszy św. na placu III Tysiąclecia, który łączy ze sobą stacje drogi krzyżowej i dróżki różańca, wykute w polnym kamieniu. W centrum placu, tak jak w centrum zbawienia świata i życia wszystkich wierzących, stoi odnowiony krzyż misyjny. Wykonaną w brązie postać Papieża na początku dróg: różańcowej i krzyżowej, zaprojektował profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Karol Badyna. Wszystkie te obiekty zostały wkomponowane w zieleń wielkiego skweru, który będzie stawał się parkiem przeciętym aleją Matki Bożej Fatimskiej.

Dziękując w imieniu parafian – fundatorów placu i ponad 150-osobowego komitetu budowy pomnika, jego przewodniczący Piotr Jastrzębski podkreślał: – Chciałbym przede wszystkim podziękować Panu Bogu za dar Jana Pawła II.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Szarbel wzywa

Niedziela sosnowiecka 50/2019, str. V

[ TEMATY ]

relikwie

Czeladź

Szarbel Makhlouf

Piotr Lorenc

Oddanie czci przez ucałowanie

Oddanie czci przez ucałowanie

I choć za życia był prawie nieznany, to po śmierci jego kult rozwinął się niemal na cały świat. Mowa o Szarbelu Makhlouf – duchownym maronickim, mnichu i pustelniku, świętym Kościoła katolickiego

Relikwie świętego zostały wprowadzone do kościoła św. Stanisława BM w Czeladzi i każdego 22. dnia miesiąca sprawowane są Msze św., po których następuje oddanie czci przez ucałowanie, odmawiane są także specjalne modlitwy za przyczyną świętego pustelnika. To trzecie relikwie w diecezji, pierwsze w Zagłębiu. Wcześniej św. Szarbel przybył do parafii pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach i do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jaworznie-Długoszynie. – Do św. Szarbela mam szczególną atencję już od kilku lat. Początkowo do kultu maronickiego mnicha podchodziłem ostrożnie, niepewnie. Przyznaję, że miałem osobistą intencję, którą chciałem powierzyć trochę ad experimentum temu świętemu. Okazało się, że wszystko zaczęło się układać, nie tyle po mojej myśli, ale według pewnego zamysłu Bożego. Wtedy pojawiła się myśl, że gdy tylko nadarzy się okazja, to sprowadzę relikwie do Czeladzi. I nadarzyła się bardzo szybko – powiedział ks. Jarosław Wolski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Czeladzi.

CZYTAJ DALEJ

Język Boga

Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 30

[ TEMATY ]

adwent

Dario Acosta/Deutsche Grammophon

Codzienność sprawia, że świat nam się kurczy. Święta to zaproszenie do podniesienia wzroku wyżej. Za horyzontem doczesności jest bezkresny horyzont wieczności.
Za banalnymi zajęciami dnia powszedniego kryją się fundamentalne pytania i wybory. Obyśmy zdążyli te pytania sobie zadać i dobrze wybrać...

Dziś wielu ludzi uczy się języków obcych. Narzędziem powszechnej komunikacji stał się angielski, dlatego rodzice chętnie wybierają dla swoich dzieci szkoły z rozszerzonym programem nauczania tego języka. Posyłają dzieci na prywatne lekcje różnych języków – nawet na chiński. Wszystko po to, aby można się było porozumieć z całym światem.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję