Reklama

Niedziela Legnicka

Turki z Cieplic

Niedziela legnicka 23/2014, str. 4

[ TEMATY ]

przegląd

Robert Garstka

Gwardia z parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach po raz kolejny wzięła udział w 11. Ogólnopolskiej i 22. Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych Turki 2014.

Ponad 50 zespołów, drużyn i oddziałów straży grobowych przybyło w tym roku do Radomyśla n. Sanem k. Sandomierza. Paradne występy i pokazy musztry wzbudziły duże zainteresowanie licznych widzów. Odkąd w tych wydarzeniach zaczęli brać udział gwardziści Matki Bożej Miłosierdzia z Cieplic, nabrały one charakteru ogólnopolskiego, do tej pory bowiem były domeną Podkarpacia. Uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W uroczystej Mszy św. oprócz drużyn, orkiestr dętych i grup obrzędowych wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, licznie przybyli mieszkańcy oraz goście z kraju i zagranicy. W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił duże kulturowe znaczenie ludowych tradycji, które swoje korzenie umiejscowione mają w przeżywanej wierze. – Straże grobowe nazywane popularnie Turkami, które w wielu miejscach Polski włączają się w Triduum Paschalne, są wyrazem wiary w zmartwychwstanie Chrystusa, wiary obecnej i mocnej w ludzie Bożym. Dzięki bogatym strojom i rytuałowi, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, ta wiara promieniuje na lokalne społeczności, ożywia je i umacnia – mówił Biskup sandomierski. Po Mszy św. odbyła się prezentacja zespołów i oddziałów przybyłych straży grobowych oraz pokazy musztry paradnej. Nie wyjaśniono dotąd genezy powstania i pochodzenia nazwy Turki. Tradycja ludowa zwyczaj ten wywodzi z czasów odsieczy wiedeńskiej, kiedy to w wyprawie Jana III Sobieskiego brali udział miejscowi chłopi. Po powrocie z wyprawy (w Wielkim Tygodniu) do rodzinnych wsi byli przebrani w zdobyczne mundury tureckie. Wywołali tym wielki popłoch, a ludzie krzyczeli „Turki idą”. Oni zaś udali się do kościoła i w podzięce za ocalenie z bitwy, zaciągnęli straż przy Grobie Pańskim. Z czasem te pierwsze ubiory zniszczyły się i zastąpiono je ubiorami naśladującymi mundury wojskowe. W przyszłym roku zapraszamy na uroczystości do Tryńczy k. Leżajska.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostne pieśni zabrzmiały w Skarbimierzu

VII Wojewódzki Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu-Osiedle.

Grand Prix dla chóru „Cantate Deo” z Dzierżoniowa.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Kierowniczka z IKEI uniewinniona;zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję