Reklama

Niedziela Łódzka

Dziękczynienie za kanonizację

Mamy pewność, wynikającą z aktu kanonizacji, który miał miejsce na Placu św. Piotra, że św. Jan Paweł II jest w niebie i wstawia się za nami – powiedział abp Marek Jędraszewski 19 maja w bazylice archikatedralnej. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za włączenie Jana Pawła II w poczet świętych Kościoła katolickiego. W Liturgii uczestniczyli licznie dyrektorzy, nauczyciele, katecheci, wychowawcy i uczniowie szkół, które za patrona mają św. Jana Pawła II.

Wśród zgromadzonych było 62 finalistów V Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II „Papież Słowianin”, organizowanego z inspiracji Łódzkiego Kuratora Oświaty. W nawach bocznych stanęło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Większość z nich wystawiły szkoły, którym patronuje św. Jan Paweł II. Podczas Liturgii śpiewał chór z Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi.

– Oby uroczystość dziękczynna stała się dla nas wszystkich inspiracją do głębszego poznawania życia i nauczania św. Jana Pawła II – mówił ks. prał. Ireneusz Kulesza, witając wiernych.

Reklama

Metropolita łódzki, przywołując w homilii osobę św. Jana Pawła II, podkreślił, że w nim mamy wielkiego orędownika w niebie, a zarazem kogoś bardzo nam bliskiego, prawdziwego ojca, który kocha, wymaga, a przede wszystkim troszczy się o swoje dzieci. Ponadto pragnie, by jego dzieci stawały się coraz bardziej dojrzałe, odpowiedzialne, rozumiejące to, co mieści się w dwóch przykazaniach miłości, które pozostawił Pan Jezus: Kochaj Pana Boga ze wszystkich swoich sił i kochaj każdego człowieka tak jak siebie samego. Pamiętaj, że kiedy kochasz, jesteś najbliższy Panu Bogu, który jest miłością.

– Dziękując Bogu za wielkiego papieża z rodu Polaków, prosimy jednocześnie, abyśmy za przyczyną św. Jana Pawła II bez obaw i lęku przyjmowali naukę Pana Jezusa do siebie samych – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Po Mszy św. jej uczestnicy zgromadzili się przy pomniku św. Jana Pawła II. Na płycie monumentu złożyli zapalone znicze i kwiaty będące wyrazem miłości, szacunku i wdzięczności. Na zakończenie uroczystości zaśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń Papieża Polaka.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kandydaci na ołtarze

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

papież Franciszek

Papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgacji dekretów dotyczących kilkorga kandydatów na ołtarze. Zatwierdzony został między innymi cud za wstawiennictwem Sługi Bożej, Gaetany Tolomeo, nazywanej popularnie Nuccią. Była osobą świecką. Żyła w ubiegłym wielu. Urodziła się 10 kwietnia 1936 roku w Catanzaro we Włoszech. W tym mieście również 24 stycznia 1997 roku zakończyła ziemską drogę.

Nuccia przeżywała z wiarą misterium cierpienia. Od dziecka była dotknięta postępującym paraliżem. W Jezusie znajdowała siły, aby przekazywać wszystkim napotykanym osobom odwagę i nadzieję oraz obdarzać uśmiechem. Przez całe życie unieruchomiona, przemieniała cierpienie w modlitwę. Mówiła m.in Jezusowi: „Niech twoja potęga miłości, Panie, uczyni ze mnie piewczynię Twojej łaski, przemień mój lament w wieczną radość: w hymn dla życia, które zwycięża śmierć oraz orędzie nadziei dla wielu smutnych dusz (...). Dzięki, Panie, za dar życia...Dzięki, Jezu, za to, że przemieniłeś mój płacz w radość...Dzięki za wszystko, Ojcze dobry i miłosierny! Wychwalam Cię, błogosławię Ciebie i dziękuję ci za każdy gest otrzymanej miłości, ale przede wszystkim za każde doznane wyrzeczenie. Pragnę podziękować ci szczególnie za dar unieruchomienia, które stanowi dla mnie prawdziwą szkołę zawierzenia, pokory, cierpliwości i wdzięczności, i stało się dla przyjaciół moim Getsemani, ćwiczeniem w miłości i każdej innej cnocie”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję