Reklama

Niedziela Łódzka

Bądźcie świadkami Chrystusa

Niech wzorem dla was będzie całe życie św. Jana Pawła II, niezmordowanego świadka miłości Boga do ludzi, zwłaszcza miłości miłosiernej – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki w homilii podczas święceń kapłańskich w łódzkiej archikatedrze. – Wyruszcie za nim tą drogą fascynacji miłością Bożą do każdego z nas – dodał. Ksiądz Arcybiskup udzielił sakramentu święceń w stopniu prezbitera 9 diakonom łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego. W uroczystości uczestniczyli: abp senior Władysław Ziółek, abp Janusz Bolonek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz kilkudziesięciu kapłanów z rektorem WSD ks. dr. Markiem Marczakiem na czele. W świątyni zgromadziła się także rzesza wiernych – bliskich, rodzin i przyjaciół nowo wyświęconych księży i przedstawicieli ich parafii.

Ksiądz Arcybiskup w homilii zwrócił uwagę, że losy świata zależą od tych, którzy uwierzyli świadectwu apostołów o zmartwychwstałym Chrystusie. – To właśnie oni są nadzieją dla innych, to oni głoszą Pana „w porę i nie w porę”, a ich działanie wypływa z miłości do Niego – mówił. Prosił, by właśnie tacy byli nowi kapłani – gotowi na przyjęcie prawdy i pójście za nią. By pokazać światu, że Chrystus jest dla nas, chrześcijan, mocą i mądrością Bożą, wobec której nawet największe mądrości tego świata są głupstwem. – Doświadczajcie wiary ludu Bożego, która potrafi zawstydzić i każe nie raz klęknąć, zwłaszcza wtedy gdy ktoś mimo choroby, cierpienia, ubóstwa zawierza wszystko Chrystusowi – powiedział. Tylko życie chrześcijańską nadzieją rodzi świadectwo fascynacji Bożą miłością i ma sens. Tylko życie przeniknięte miłością – caritas, która pochyli się nad biedą ludzką, sprawi, że staną się „niepozorni i mali, lecz mocni w miłości Bożej”. – Dostrzec kruchość ludu i świata i iść im naprzeciw – oto wasze zadanie – podkreślił abp Marek Jędraszewski. By móc za św. Janem Pawłem powiedzieć, że „Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała, dlatego uwielbiam tę Miłość gdziekolwiek by przebywała”.

Reklama

Po złożeniu przysięgi, w której diakoni zobowiązali się wiernie wypełniać służbę kapłańską i posłuszeństwo Metropolicie łódzkiemu, nastąpiło nałożenie rąk przez Księdza Arcybiskupa, Biskupów i wszystkich przybyłych na uroczystość księży na głowy prezbiterów, założenie ornatów, namaszczenie dłoni olejem krzyżma, podanie pateny i kielicha. Po sakramencie święceń nowi kapłani sprawowali swoją pierwszą Eucharystię wspólnie z Metropolitą łódzkim. Po uroczystości abp Marek Jędraszewski przekazał neoprezbiterom nominacje do pierwszych parafii w posłudze kapłańskiej.Nowi kapłani naszej archidiecezji: ks. Karol Drąg, ks. Maciej Gortyński, ks. Krzysztof Górski, ks. Jakub Konwaluk, ks. Adam Pawlak, ks. Jakub Róg, ks. Grzegorz Sobczak, ks. Damian Stachera, ks. Konrad Wojna.

2014-06-05 10:32

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kapłani

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2017, str. 5

[ TEMATY ]

kapłaństwo

święcenia

Karolina Krasowska

Od 21 maja diecezja ma 5 nowych kapłanów

Od 21 maja diecezja ma 5 nowych kapłanów

W gorzowskiej katedrze 21 maja bp Tadeusz Lityński udzielił święceń kapłańskich 5 diakonom. Następnego dnia nowi kapłani odprawili w swoich rodzinnych parafiach Msze św. prymicyjne. – Chciałbym, aby każdy z nich na wzór św. Jana Pawła II był świadkiem Bożego Miłosierdzia i jednocześnie z ewangelicznym zapałem realizował misję chrzcielną, aby związana z tym ich w pełni zaangażowana posługa duszpasterska była mocnym zasiewem posługi Jezusa Chrystusa dzisiaj w Kościele. Oczekuję ich współpracy i pełnego zaangażowania. To jest to oczekiwanie, żeby zasilili w istotny sposób, bardzo mocno posługę duszpasterską Kościoła – mówił bp Lityński. – Mamy szczególny rok podwójnego jubileuszu – Miłosierdzia i Chrztu Polski. On wyznacza pewne przesłanie, które wiąże się bardzo mocno z posługą tych nowych kapłanów. Neoprezbiter w imię i na wzór Jezusa Chrystusa powinien być człowiekiem modlitwy, również wielkiej pokory w spotkaniu z ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnuj żywności!

2022-12-06 19:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 milionów ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.

Po raz kolejny zaglądamy na klecińską plebanię, aby poznać recepturę na pasztet, który możemy uzyskać z tzw. odzysku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję