Reklama

Niedziela Przemyska

Dobroczynność, filantropia i praca socjalna

Dobroczynność, filantropia i praca socjalna – to główne obszary tematyczne I Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej 14 maja br. przez Radę Naukową czasopisma PWSTE w Jarosławiu o tym samym tytule, Uniwersytet Preszowski w Preszowie oraz Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franka w Drohobyczu. Uroczystego otwarcia sympozjum dokonał rektor PWSTE prof. Wacław Wierzbieniec, który zaprezentował pierwszy numer anglojęzycznego czasopisma wydawanego przez uczelnię: „Charity, Philanthropy and Social Work”. W założeniu organizatorów celem przedsięwzięcia było stworzenie interdyscyplinarnej platformy wymiany naukowej między praktykami i badaczami zainteresowanymi bogactwem, złożonością i wielowątkowością tej problematyki. Do wspólnej debaty zaproszono pracowników socjalnych, socjologów, pedagogów, przedstawicieli nauk o rodzinie, psychologów, filozofów, ekonomistów oraz antropologów.

Rozważania naukowe konferencji wzbogacili przedstawiciele wiodących ośrodków naukowych z kraju i zagranicy, a także ze środowiska lokalnego, którzy od wielu lat pracują na rzecz drugiego człowieka: kadra reprezentująca UKSW z ks. prof. Tadeuszem Bąkiem, ks. prof. Janusz Mierzwa z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz naukowcy z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franka w Drohobyczu, Uniwersytetu w Preszowie, Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franka we Lwowie. Gościem honorowym był ks. dr Franciszek Rząsa, przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”. Debatowano w ramach dwóch równoległych paneli dyskusyjnych oraz poprzedzającej je sesji plenarnej „Zarys historii filantropii w Polsce i na świecie. Działalność dobroczynna”, którą poprowadził ks. prof. Tadeusz Bąk. Moderatorami dwóch równoległych paneli, dotyczących historyczno-kulturowych uwarunkowań pracy socjalnej oraz pracy socjalnej w organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych byli ks. prof. Leon Szot z UKSW oraz ks. prof. Janusz Mierzwa.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja gospodarcza z okazji Święta Niepodległości

[ TEMATY ]

gospodarka

Jasna Góra

konferencja

Marian Florek/Niedziela

Konferencja gospodarcza z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt.: „Osiągnięcia gospodarcze Państwa Polskiego wobec wyzwań współczesności” rozpoczęła się tuż po godzinie 10.00 w dniu 3 listopada 2018 r. w nowoczesnej sali im. Jana Pawła II na Jasnej Górze.

Jako pierwszy głos zabrał abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, odpowiedzialny z ramienia KEP za środowiska gospodarcze oraz misję społeczną i pracowniczą. Mówił, że gospodarka polska nie jest obojętna Kościołowi. Zwrócił uwagę na energetykę jako ten nerw gospodarczy, ważny dla Polski nie tylko w wymiarze ekologicznym, ale i samowystarczalności Polski i jej podmiotowości w świecie.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud

2022-11-27 12:58

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w fińskiej Ruce, ale obronił pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wygraną podzielili się Norweg Halvor Egner Granerud i Austriak Stefan Kraft.

Żyła w pierwszej serii skoczył 138 m i zajmował siódme miejsce. W drugiej serii osiągnął 139 m i awansował na piąte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję