Reklama

Niedziela Rzeszowska

W drodze do świętości

W dniu 24 maja br. rzeszowska katedra wypełniła się wdzięcznym uwielbieniem Pana Boga. Matka wszystkich kościołów diecezji rzeszowskiej połączyła trzy intencje około trzystu kapłanów i sześciuset świeckich. Pierwsza intencja to diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II. Poświęcony przez Ojca Świętego kościół szczególnie przypomina o osobie Papieża z Polski. Druga intencja to modlitwa o uświęcenie kapłanów. To właśnie w rzeszowskiej katedrze od 22 lat diakoni przyjmują święcenia kapłańskie. Ich modlitwa o uświęcenie była przypomnieniem pierwszej gorliwości i zobowiązań. Trzecia intencja wiązała się z rocznicą święceń biskupich bp. Jana Wątroby. Od ingresu w lipcu 2013 r. katedra jest uprzywilejowanym miejscem, gdzie biskup Jan głosi Słowo Boże i sprawuje sakramenty.

Życie Ewangelią

Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Byli także obecni: bp Edward Białogłowski – biskup pomocniczy z Rzeszowa, abp Edward Nowak – sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych latach 1990 – 2007, bp Jan Ozga – ordynariusz diecezji Doume-Abong Mbang w Kamerunie oraz bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie. Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Zwrócił uwagę, że uczestnicy poświęcenia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w 1991 r. zapewne nie przypuszczali, że nie minie jedno pokolenie jak Jan Paweł II będzie wyniesiony do chwały ołtarzy. Wdzięczność wobec Papieża z Polski obejmuje nie tylko poświęcenie obecnej katedry, ale także utworzenie diecezji rzeszowskiej. Jest to nade wszystko wdzięczność za życie przepełnione Ewangelią. Świętość Jana Pawła II wzywa wszystkich chrześcijan do troski o postęp na drodze do doskonałości wskazanej przez Jezusa Chrystusa.

Modlitwa o uświęcenie

Inicjatorem dni modlitw o uświęcenie kapłanów był Jan Paweł II w 1995 r. To dzień modlitw wszystkich wiernych w intencji kapłanów, a przede wszystkim dzień modlitw samych kapłanów o własne uświęcenie. Ks. inf. Wiesław Szurek, odpowiedzialny w diecezji rzeszowskiej za stałą formację kapłanów, w przemówieniu na początku Mszy św. przypomniał słowa św. Pawła z Listu do Hebrajczyków, że każdy kapłan z ludzi brany, dla ludzi bywa ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy. Może on współczuć z tymi, którzy nie wiedzą i błądzą, ponieważ sam podlega słabości. Temat kapłaństwa pojawił się także w homilii Biskupa Ordynariusza, który jako wzór zaangażowania, ofiarności i poświęcenia postawił św. Pawła Apostoła. Zauważył, że zarówno Apostoł Narodów, jak i Jan Paweł II spalali się w służbie Bogu i ludziom realizując powołanie do miłości.

Mąż modlitwy i Eucharystii

20 maja 2000 r. bp Jan Wątroba w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przyjął święcenia biskupie. Głównym konsekratorem był abp Stanisław Nowak – metropolita częstochowski z towarzyszeniem abp. Józefa Życińskiego – metropolity lubelskiego i bp. Antoniego Długosza – biskupa pomocniczego częstochowskiego. Rocznica tego wydarzenia była kolejnym powodem do wdzięczności i modlitwy. Szczególnie wymowna była modlitwa słowami Litanii do św. Jana Pawła II. Takie wezwania jak: Gorliwy miłośniku Eucharystii, Mężu modlitwy zanurzony w Bogu, Zakochany w krzyżu Chrystusa, były znakomitym dopełnieniem rozważań na temat kapłaństwa. Po uroczystym „Te Deum laudamus” przedstawiciele duchowieństwa i świeckich złożyli biskupowi okolicznościowe życzenia.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: nieprawdziwe zarzuty "Gazety Wyborczej" wobec bp. Jana Wątroby

[ TEMATY ]

Rzeszów

bp Jan Wątroba

nadużycia seksualne

Eliza Bartkiewicz/BPKEP

Na specjalnej konferencji prasowej Stowarzyszenia „Europa Tradycja” i Ruchu „Stop Laicyzacji” gospodarze odnieśli się do raportu "Gazety Wyborczej" pt. „Biskupi, którzy kryli księży pedofilów”. „Uporczywe twierdzenia «Gazety Wyborczej», przypisujące biskupowi Diecezji Rzeszowskiej Janowi Wątrobie krycie księży pedofilów, nie znajdują uzasadnienia” – czytamy w oświadczeniu.

13 czerwca 2019 r. przed kościołem św. Krzyża w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa Ryszarda Skotnicznego, prezesa Stowarzyszenia „Europa Tradycja” i Kazimierza Jaworskiego z Ruchu Katolików Świeckich „Stop Laicyzacji”. Obaj przedstawili wspólne oświadczenie na temat raportu „Gazety Wyborczej” pt. „Biskupi, którzy kryli księży pedofilów”, opublikowanym 11 czerwca br. Jednym z nich miał być bp Jan Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję