Reklama

Niedziela Rzeszowska

W duchu wdzięczności z „Niedzielą Rzeszowską”

Tegoroczna pielgrzymka autokarowa „Niedzieli Rzeszowskiej” do Rzymu, która odbyła się w dniach od 14 do 20 maja br., była okazją do dziękczynienia za niedawną kanonizację bł. Jana Pawła II. Prócz tego pielgrzymi zabrali ze sobą osobiste intencje, o których wysłuchanie, za wstawiennictwem nowych świętych, wypraszali w nawiedzanych sanktuariach i świątyniach...

Wczesnym rankiem 14 maja, po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie, którego w zastępstwie bp. Jana Wątroby udzielił zgromadzonym ks. Janusz Podlaszczak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie, pątnicy udali się do autokarów. Pierwszym z przystanków na szlaku pielgrzymim był Budapeszt. Tu, prócz zwiedzania, sprawowana była Msza św. w bazylice św. Stefana, która od momentu konsekracji w 1905 r. jest największym kościołem stolicy Węgier. Na czas sprawowania Mszy św. ze skarbca konkatedry wyjęto kielich i patenę, która była darem Jana Pawła II dla narodu węgierskiego ofiarowanym z okazji jego pierwszej pielgrzymki na Węgry w 1991 r.

W poszukiwaniu własnego „fiat”

Pierwsza Msza św. na ziemi włoskiej miała miejsce przed obliczem Matki Bożej Loretańskiej, której cudowna figura znajduje się w ołtarzu Świętego Domku, w którym żyła i wychowywała się Najświętsza Panna. Tam też usłyszała Ona wezwanie Boga, by stać się matką Zbawiciela. Miejsce naszego przystanku nie było przypadkowe. W Loreto, nazywanym także Sanktuarium życia rodzinnego, 8 września 1979 r. gościł Jan Paweł II. Tu także nawiedziliśmy jeden z trzech cmentarzy żołnierzy polskich walczących z nazistami czasie II wojny światowej. Mimo napiętego programu znalazła się chwila na odpoczynek. Czas wolny na Adriatykiem każdy spędził w dowolny sposób. Co bardziej odważni zażyli nawet hartującej kąpieli. Tego samego dnia pielgrzymi udali się do Lanciano – miejsca cudu eucharystycznego. To tu w VIII wieku hostia i wino przemieniły się w ciało i krew Chrystusa. Na zakończenie dnia pątnicy zakwaterowani zostali w San Giovanni Rotondo, miejscu życia św. Pio z Pietrelciny.

Reklama

Kolejny dzień pielgrzymowania poświęcony był na zwiedzanie klasztoru Ojca Pio, oraz związanego z nim muzeum, w którym zachowane zostały m.in. jego szaty liturgiczne, kielich i patena z ostatniej odprawionej przez niego Mszy św. Tu także odwzorowana została cela, w której żył. Mrożącą krew w żyłach okazała się autokarowa wspinaczka na Górę św. Michała. Usytuowane tam sanktuarium św. Michała Archanioła, wkomponowane w Świętą Grotę, jako jedyna świątynia na świecie nigdy nie została poświęcona ludzką ręką. Dzień zakończył się akcentem patriotycznym. Wizyta Czytelników „Niedzieli” na wzgórzu Monte Cassino miała miejsce niemal w przededniu uroczystości z okazji 70. rocznicy zwycięskiego zakończenia tej arcyważnej dla losów II wojny światowej bitwy.

Na mapie naszego wędrowania znalazło się także Fiuggi, znane włoskie uzdrowisko. W nim podróżujący zakwaterowani zostali na kolejne 3 noce.

Wczesnym rankiem czwartego dnia pielgrzymki Czytelnicy „Niedzieli” po raz pierwszy mieli okazję zwiedzić Rzym. Całodzienny pobyt w stolicy Włoch rozpoczęliśmy Mszą św. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Wszystkich Ludzi na Piazza del Popolo, kościele tytularnym kard. Stanisława Dziwisza.

Trasa zwiedzania starożytnego Rzymu wiodła przez Święte Schody, które zgodnie z przekazami pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata. Odwiedziliśmy także m.in. Piazza Navona powstały z inicjatywy Papieża Innocentego X, Forum Romanum, Koloseum, Panteon, jak też Fontannę di Trevi oraz uważany za największy współczesny monument w Europie – Ołtarz Ojczyzny znajdujący się przy placu Weneckim.

Śladami Apostołów

Kulminację i cel pielgrzymowania stanowił dzień piąty. Po raz wtóry dotarliśmy do Rzymu, gdzie wraz z papieżem Franciszkiem mogliśmy wziąć udział w modlitwie Anioł Pański. Msza św. w Bazylice św. Piotra była wyjątkowym przeżyciem. Podczas jej trwania z wielkim zaangażowaniem i ogromnym sercem pielgrzymi „Niedzieli” zaintonowali „Barkę” – ulubioną pieśń Papieża Polaka. Każdy z nas miał także okazję do modlitwy przed grobem świętego Papieża i wypraszania za jego pośrednictwem potrzebnych łask.

Reklama

Opuszczając centrum Wiecznego Miasta nawiedziliśmy Bazylikę św. Pawła za Murami – z grobem Świętego. Nie pominęliśmy także innego istotnego miejsca związanego ze św. Pawłem – zlokalizowanego na obrzeżach Rzymu opactwa Trzech Fontann. Tradycja głosi, że to właśnie tu św. Paweł został stracony.

W poniedziałek 19 maja drogi pątników na kilkanaście godziny rozeszły się. Każdy ruszył wcześniej obraną przez siebie trasą. A do wyboru była: Nursja i Cascia, Asyż, Padwa oraz Wenecja.

Droga powrotna przywiodła pątników do austriackiego Kahlenbergu, wzgórza pod Wiedniem, skąd w 1683 r. król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Pielgrzymka dla prawie sześciuset pątników stanowiła czas wyciszenia duszy. Wszelki trudy, a czasem niewygody i przeciwności aury przyjęte zostały z pielgrzymią pokorą. Przeżycia, o jakie staliśmy się bogatsi, z pewnością pozostaną w naszej pamięci na długie lata...

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadzieja Kościoła

Niedziela podlaska 17/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

pielgrzymka

klerycy

Bożena Sztajner/Niedziela

Pamiątkowe zdjęcie w redakcji „Niedzieli”

Pamiątkowe zdjęcie w redakcji „Niedzieli”

17 kwietnia na Jasną Górę wraz ze swymi przełożonymi na czele z rektorem ks. prof. Tadeuszem Syczewskim przybyli klerycy wszystkich roczników drohiczyńskiego seminarium, by wraz z seminarzystami z całej Polski uczestniczyć w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę, która rozpoczęła się dzień wcześniej Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 21

Na spotkanie, które było okazją do dziękczynienia Bogu za 450 lat istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim, przybyło ok. 3 tys. seminarzystów oraz blisko 300 wykładowców i rektorów z 63 seminariów z całej Polski. Pielgrzymka odbywała się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, a przewodniczył jej kard. Mauro Piacenza, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, do której należą seminaria duchowne. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Wam bowiem z łaski dane jest dla Chrystusa: nie tylko w Niego wierzyć, ale i dla Niego cierpieć” (Flp 1,29). Z Drohiczyna przybyło 36 alumnów z opiekunami: rektorem ks. prof. Tadeuszem Syczewskim, ojcem duchownym ks. Jarosławem Przeździeckim, wykładowcą historii Kościoła ks. dr. Zenonem Czumajem i dyrektorem administracyjnym ks. Mariuszem Boguszewskim.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję