Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Od grobu św. Wojciecha na misje

Niedziela sosnowiecka 23/2014, str. 8

[ TEMATY ]

misje

Katarzyna Maciejewska

Joanna Śliwińska obok relikwiarza św. Wojciecha

Joanna Śliwińska obok relikwiarza św. Wojciecha

W niedzielę 4 maja w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliorego otrzymała krzyż misyjny pierwsza w historii diecezji sosnowieckiej świecka misjonarka, Joanna Śliwińska (26 lat), która niebawem wyjedzie na swoją pierwszą placówkę misyjną do Boliwii.

Uroczysta Suma odpustowa była również ogólnopolskim dziękczynieniem za kanonizację papieża Jana Pawła II. Jak co roku pod koniec Mszy św. ku czci misjonarza, męczennika św. Wojciecha, odprawianej w Gnieźnie przy relikwiach jednego z głównych patronów Polski, nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore pobłogosławił i wręczył krzyże misyjne duchownym i świeckim udającym się na misje. Obrzęd ten zapoczątkował w 1979 r. Ojciec Święty Jan Paweł II. W 1997 r., podczas drugiej wizyty Papieża w Gnieźnie został on powtórzony i jest kontynuowany do dziś.

Krzyże misyjne przyjęło 41 osób: 22 kapłanów, 2 diakonów, 9 sióstr zakonnych i 8 osób świeckich. Pochodzą oni z archidiecezji: białostockiej, częstochowskiej, gnieźnieńskiej, krakowskiej, poznańskiej, przemyskiej, szczecińsko-kamieńskiej, warszawsko-praskiej oraz diecezji: bydgoskiej, elbląskiej, gliwickiej, kieleckiej, legnickiej, łomżyńskiej, opolskiej, pelplińskiej, płockiej, rzeszowskiej, sandomierskiej, sosnowieckiej, tarnowskiej, włocławskiej, zamojsko-lubaczowskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Misjonarze i misjonarki będą pracować m.in. w: Czadzie, Peru, Sudanie, Kamerunie, Pakistanie, Kubie, Kongo, Boliwii, Tanzanii, Islandii, Urugwaju, Ekwadorze, Ghanie, Papui Nowej Gwinei, Kenii i Gruzji. Wśród nich znalazła się najmłodsza w tym gronie misjonarka Joanna Śliwińska z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu, która niebawem wyjedzie na swoją pierwszą placówkę misyjną do Boliwii. Będzie przez dwa lata pracowała w wikariacie Nuflo de Chavez, m.in. z młodzieżą. Wcześniej ukończyła studia ekonomiczne, a następnie studia ratownictwa medycznego.

Reklama

– Gdy słyszałam na temat misji to myślałam, że musi tam być bardzo fajnie. Marzyłam żeby wyjechać, ale wydawało mi się, że to nie dla mnie. Rozeznawanie drogi powołania misyjnego trwało wiele miesięcy, m.in. poprzez rozmowy z misjonarzami i poszukiwania miejsca docelowego. Kilkakrotnie rozmawiałam z biskupem sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem na temat mojego wyjazdu na misje. Ksiądz Biskup doradził mi, żebym najpierw spotkała się z misjonarzem i porozmawiała o jego życiu i pracy misyjnej. Zaproponował bym odwiedziła Centrum Formacji Misyjnej w Warszawy, gdzie do wyjazdu na misje przygotowują się Polacy. Tak też zrobiłam – opowiada Joanna Śliwińska. – Nigdy nie zapomnę dnia 13 maja 2013 r. To był dzień 90. urodzin mojej kochanej babci. Wtedy odwiedziłam Centrum Formacji Misyjnej. Gdy weszłam do kaplicy i spojrzałam na tabernakulum wiedziałam, że to jest miejsce dla mnie, przyszłej misjonarki – wyznaje Joanna.

W czerwcu ubiegłego roku biskup Grzegorz Kaszak wręczył jej oficjalnie dekret, a 5 sierpnia złożyła wypowiedzenie w pracy, by 2 września móc rozpocząć formację misyjną przygotowującą do wyjazdu. – W Centrum uczymy się spotkania z drugim człowiekiem. Nawet istnieje zasada, że nie przyjeżdża się tu wieczorem, lecz wcześniej, tak żeby można było najpierw porozmawiać, wspólnie zasiąść przy stole i mieć czas dla innych – mówi misjonarka. – Bardzo lubię słuchać opowieści misjonarzy, zwłaszcza naszego ojca dyrektora ks. Jana Fecko, który 14 lat był w Afryce w Burkina Faso na misjach i Wybrzeżu Kości Słoniowej, a następnie 15 lat w Belgii.

Wręczenie krzyży w Gnieźnie poprzedziły trzydniowe rekolekcje, które misjonarze odbyli w Rościnnie pod kierunkiem misjonarza Francisa Barnesy’a MAfr. Podczas uroczystości wręczenia krzyży obecna była m.in. rodzina, przyjaciele i ks. Grzegorz Maciejewski, moderator Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre, do której od 5 lat należy Joanna. Oprócz niej krzyże otrzymały dwie misjonarki wywodzące się z diecezji sosnowieckiej: nazaretanka s. Salomea Skowronek (pochodząca z parafii pw. św. Jadwigi w Dąbrowie Górniczej) i orionistka s. Amabilis Gliniecka (pochodząca z parafii pw. św. Barbary w Jaworznie).

7 września w sosnowieckiej katedrze odbędzie się posłanie misyjne Joanny Śliwińskiej, którego dokona biskup Grzegorz Kaszak. Krzyż misyjny będzie odtąd towarzyszem w trudach i radościach naszej misjonarki.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adoptuj misjonarza

Niedziela przemyska 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Archiwum ks. Michno

Ks. Antoni Michno (od lewej) posługujący w Ekwadorze i odwiedzający go ks. Maciej Skrzypski

Ks. Antoni Michno (od lewej) posługujący w Ekwadorze i odwiedzający go ks. Maciej Skrzypski

Misjonarz – cichy bohater każdego dnia, wyjeżdża z ojczystego kraju, by głosić Ewangelię na krańcach świata.

Do swoich parafian docierają rowerami, samochodami, na osiołku, a czasami nawet tradycyjnymi łódkami. Pokonują setki kilometrów, aby spotkać się z garstką wierzących czekających na kapłana. W minionym tygodniu abp Adam Szal razem z biskupami pomocniczymi odbyli szereg spotkań on-line z misjonarzami pochodzącymi z naszej archidiecezji. Dotyczyły one warunków życia i pracy kapłanów. Pandemia nie oszczędza nikogo, szczególnie tych najbiedniejszych, wśród których przyszło pracować misjonarzom. To okazja, aby także podzielić się nowymi sposobami na duszpasterstwo i ewangelizację. Duszpasterstwo misyjne charakteryzuje się tym, że przeciera szlaki dotarcia do człowieka i pomaga otwierać oczy na nowe sposoby głoszenia Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję