Reklama

Niedziela Świdnicka

Bardo w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Niedziela świdnicka 23/2014, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

P. Ziemacki

W niedzielę 25 maja o godz. 19 w bazylice Nawiedzenia NMP w Bardzie odbył się kolejny koncert Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego – tym razem w programie znalazły się „Litanie ostrobramskie”, Stanisława Moniuszki. Wystąpili Anna Jeruć-Kopeć (sopran) z Londynu, Magdalena Kulig (alt) z Wrocławia, Alex Tsilogiannis (tenor) Grek z Londynu, Makarij Pihura (bas), Ukrainiec ze Lwowa oraz Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – blisko 90 wykonawców.

Bardzki koncert był dziękczynieniem za kanonizację wielkiego naszego rodaka św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła co najmniej dwukrotnie nawiedził sanktuarium w Bardzie. Pierwszy raz 4 września 1957 r. celebrował w bardzkiej bazylice Mszę św. Drugi raz był w Bardzie incognito, w roku wyboru na Stolicę Piotrową.

„Litanie ostrobramskie” Stanisława Moniuszki w wykonaniu Chóru i Orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk były swoistą premierą – to zupełnie nowe utwory w repertuarze tej grupy. Wyboru litanii dokonała dyrektor Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego Magdalena Kulig. Jej zamiarem było przypomnienie publiczności również zapomnianych utworów kompozytora znanego z oper „Halka” czy „Straszny dwór”. Cztery litanie (1843-55) zostały skomponowane na cześć Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej (Wilno) i mają tekst łaciński. Nawiązują w stylu do ludowych kantyczek – dzięki swej prostocie i lekkości poruszają serce słuchacza i unoszą jego ducha. O ich mistrzowskim wykonaniu świadczy fakt, iż podziwiał je sam G. Rossini, któremu Moniuszko dedykował swe dzieła podczas pobytu w Paryżu (1862 r.)

Reklama

Druga część koncertu należała w całości do zespołu Śląsk. Grupa zaprezentowała w niej utwory sakralne, m.in. „Bogurodzicę” oraz najbardziej znane pieśni ludowe – „Poszła Karolinka do Gogolina” czy „Szła dzieweczka”.

Niedzielny koncert został zorganizowany przez gminę, klasztor Redemptorystów i parafię w Bardzie przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Honorowym patronatem objął go biskup świdnicki Ignacy Dec. Koncert okazał się wielkim sukcesem Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego oraz wydarzeniem godnym wielkiego Polaka, którym jest św. Jan Paweł II. Publiczność zapełniła bazylikę po brzegi już na godzinę przed występem. Po koncercie nastąpiły długie owacje na stojąco.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Maleo Reggae Rockers

Koncert Maleo Reggae Rockers, odbędzie się 30 VIII na rynku łomżyńskim. Jest to koncert w ramach obchodów 250-lecia obecności braci kapucynów w Łomży. Koncert ten jest dedykowany mieszkańcom ziemi łomżyńskiej i Podlasia a w sposób szczególny Fundatorom klasztoru, dobrodziejom tego minionego czasu, wszystkim obecnym przyjaciołom klasztoru kapucynów i sponsorom, dzięki którym cały czas tu jesteśmy.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Kierowniczka z IKEI uniewinniona;zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję