Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie

Św. Janie Pawle, patronie nasz!

Uroczystość miała miejsce w sobotę 17 maja o godz. 10. Rozpoczęła się od modlitwy na pl. Wolności, gdzie ustawiony został specjalny ołtarz, na którym umieszczono relikwiarz. Relikwie św. Jana Pawła II, zawierające krople krwi, przywiózł z Krakowa ks. prob. Grzegorz Legutko, który otrzymał je z rąk kard. Stanisława Dziwisza. Poświęcenia relikwiarza na placu dokonał abp Andrzej Dzięga.

Następnie rozpoczęła się uroczysta procesja z pl. Wolności do kościoła farnego pw. Wniebowzięcia NMP, w trakcie której relikwie były niesione po kolei przez przedstawicieli poszczególnych grup, środowisk i stanów lokalnej społeczności. W trakcie przejścia odśpiewana została „Barka”.

Punktem kulminacyjnym była uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga. Zwracając się do wiernych, Pasterz archidiecezji powiedział: – Czcigodni bracia kapłani, zarówno duszpasterze tego miasta i dekanatu na czele z księdzem dziekanem, jak też kapłani przybyli z innych miast i środowisk, aby tę liturgię z nami tu przeżywać – bądźcie pozdrowieni u stóp relikwii Jana Pawła II, kapłana szczególnego charyzmatu w naszym pokoleniu. Siostry i bracia różnych urzędów, posług i zadań społecznych, różnej odpowiedzialności za drugiego człowieka – bądźcie pozdrowieni przy tych relikwiach św. Jana Pawła II, który czuł w swoim sercu i na swoich barkach odpowiedzialność za wszystkich ludzi, a także za sprawy całego Kościoła i za sprawy świata. I wszyscy, którzy czujecie się zapomniani, osłabieni, cierpiący, niedysponowani, którzy czujecie, że potrzebujecie Bożej i człowieczej pomocy – bądźcie pozdrowieni przy tych relikwiach św. Jana Pawła II, który staje w naszym pokoleniu obok św. Ojca Pio jako patron szczególny, który umie słuchać, który dotyka człowieka cierpiącego na duszy i na ciele i który chce pomagać – nie on, jako sam z siebie, ale tak jak powtarzał często, że „Ja się tylko modlę, a to Bóg działa”. Tak ciągle chce pomagać poprzez wstawiennictwo przed Bogiem – powiedział Metropolita.

Reklama

Po Mszy św. Ksiądz Arcybiskup dokonał również poświęcenia złotych gwiazd oraz półksiężyca, które ozdabiają kopię obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej znajdującego się w nawie bocznej nowogardzkiej fary.

Na zakończenie uroczystości relikwie zostały procesyjnie przeniesione i umieszczone w kaplicy św. Jana Pawła II, która znajduje się przy wejściu głównym do kościoła.

W uroczystościach uczestniczyło kilkaset osób z Nowogardu, jak i wielu innych miejscowości wchodzących w skład dekanatu nowogardzkiego. Poszczególnym etapom uroczystości towarzyszył akompaniament orkiestry br. Edmunda Sobisia z Różycy k. Klinisk.

2014-06-05 10:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. ks. McGivneya w Polsce

Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski i Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, spotkał się dziś z przedstawicielami Rycerzy. Jednym z tematów rozmów była planowana na przyszły rok peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivneya – założyciela międzynarodowej wspólnoty, amerykańskiego kapłana żyjącego w XIX w. ogłoszonego błogosławionym w październiku 2020 r.

Rada Najwyższa i postulatorzy procesu kanonizacyjnego ks. McGivneya przekazały Polsce trzy relikwie błogosławionego kapłana. W czasie dzisiejszego spotkania – odbywającego się w 143. rocznicę święceń kapłańskich ks. McGivneya – abp Depo wręczył je Kapelanom Rycerzy Kolumba z Częstochowy, Radomia i Rzeszowa. Relikwie będą głównym elementem peregrynacji zaplanowanej przez Rycerzy Kolumba na 2021 rok.

CZYTAJ DALEJ

Prawo w edukacji i wychowaniu – sympozjum naukowe w Miejscu Piastowym

2022-12-06 11:26

Wojciech Madejski

Sympozja katechetyczne odbywają w Miejscu Piastowym już do 20 lat.

Sympozja katechetyczne odbywają w Miejscu Piastowym już do 20 lat.

W dniach 25 – 26 listopada 2022 r. odbyło się XX sympozjum naukowe adresowane do osób związanych zawodowo z praca w oświacie, wychowaniu i katechezie.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób. Obecny był Podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski. Po raz pierwszy obok gospodarzy i Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu współorganizatorem spotkań był warszawski Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Wydział Prawa Kanonicznego. Przedmiotem wystąpień było przesłanie, które wzywa do umiejętności właściwego stosowania prawa wobec zmieniających się warunków w dydaktyce i działalności opiekuńczej. Przedłożenia naukowe zaprezentowali: ks. dr Rafał Kamiński - prodziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, prof. dr hab. Zbigniew Krysiak - SGH Warszawa, prezes Instytutu Myśli Szumana, dr Rafał Czupryk - Uniwersytet Rzeszowski, pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin, Seniorów, dr Aleksandra Brzemia - Bonarek - UPJPII Kraków, dr Michał Poniatowski - UKSW Warszawa. Głos zabrali także ks. abp Adam Szal – Metropolita Przemyski oraz Przełożony Generalny Księży Michalitów ks. Dariusz Wilk. Za stronę organizacyjną odpowiedzialni byli ks. dr hab. Waldemar Janiga, ks. dr Leszek Przybylski, ks. dr Paweł Wojakiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję