Reklama

Głos z Torunia

Spotkania z Biblią

Rozkochajmy się w psalmach!

W kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu 22 maja odbyło się kolejne spotkanie z Biblią zorganizowane przez zespół świeckich z miejscowej parafii. Tym razem jako prelegent wystąpił ks. Sylwester Dober, proboszcz parafii w Zdrojach k. Tucholi (diecezja pelplińska). Ks. Sylwester przed laty posługiwał jako duszpasterz w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu oraz moderator tamtejszych kręgów Domowego Kościoła. Nic dziwnego, że po spotkaniu do dawnego duszpasterza podeszła spora grupa słuchaczy – dawnych parafian i członków wspólnoty.

Umiłowanie psalmów

Konferencja „Moje człowieczeństwo, moje kapłaństwo z Biblią” przybrała formę niezwykle osobistego świadectwa. Ks. Sylwester odsłonił w niej coś ze swego duchowego wnętrza, opowiadając o tym, jak Słowo Boże kształtuje jego życie. W swoim wystąpieniu skoncentrował się na Księdze Psalmów. Podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa, z którego, dzięki pobożności rodziców, pozostało mu umiłowanie niedzielnych nieszporów. „Psalmy uczyły mnie subtelnego myślenia i wypowiadania się o sprawach Bożych. Stały się dla mnie sposobem upartego kołatania do drzwi niebios. Za ich pomocą mogę wyrazić Bogu wszystko: każde przeżycie, uczucie, troskę, radość”.

Ks. Sylwester zwrócił uwagę na wspólnototwórczy wymiar psalmów, znajdujący swój wyraz w liturgii godzin. W dużej mierze opiera się ona na recytowaniu lub śpiewaniu psalmów. Poprzez podział na godziny kanoniczne: wezwanie, godzinę czytań, jutrznię, modlitwę w ciągu dnia, nieszpory i kompletę, oplatają każdy dzień, jednocząc w tej samej modlitwie wiernych w Kościele na całym świecie. Psalmy są trudne do przyjęcia dla człowieka o mentalności technicznej, która z jednej strony stanowi wyraz geniuszu ludzkiego umysłu, zaś z drugiej grozi popadnięciem w poczucie samowystarczalności, gdzie nie ma już miejsca na żywą więź z Bogiem. Prelegent przestrzegał też przed traktowaniem psalmu responsoryjnego śpiewnego podczas Eucharystii jako „gorszej” części, nie tak „ważnej” jak czytania części Liturgii Słowa. „Rozkochajmy się w psalmach. One prowadzą do nieba. Kto wejdzie w głębię psalmów, ten wie, że Bóg nadal działa w tym świecie” – zachęcił na koniec ks. Sylwester

Reklama

Muzyka w Biblii

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze o spotkaniu z Biblią z poprzedniego miesiąca, zorganizowanym w tej samej parafii. Spotkanie nosiło tytuł „Biblia w wybranych utworach muzycznych” i miało formułę komentarzy przeplatanych wykonywaniem utworów muzycznych, czy to na żywo, czy odtwarzanych z płyt.

W rolę komentatora wcielił się ks. Wojciech Wierzbicki, proboszcz parafii Święte (dekanat Łasin). Jest on absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie ukończył kierunek muzykoterapia; wcześniej studiował też na wydziale wokalno-aktorskim. Na żywo śpiewali absolwenci i dyplomanci Szkoły Muzycznej w Toruniu: Dominik Dyczek, Daria Domagalska oraz Martyna Walczak, na organach akompaniował im Dawid Wesołowski, organista z toruńskiej bazyliki katedralnej Świętych Janów.

W komentarzach ks. Wojciech Wierzbicki scharakteryzował krótko różne sposoby czerpania inspiracji z Biblii w utworach muzycznych. Wspomniał o utworach, w których wprost cytowane są fragmenty Pisma Świętego, dziełach w bardziej dowolny sposób ukazujących konkretne historie i wątki biblijne (np. opera „Samson i Dalila” Kamila Saint-Saënsa), utworach, które z Biblią łączy jedynie zaczerpnięta z jej kart postać bohatera lub miejsce wydarzeń, ale treść pozostawiona jest wyłącznej interpretacji kompozytora (np. opera „Nabucco” Verdiego).

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślili, iż za sprawą muzyki w jego trakcie wytworzył się niezwykły nastrój, ułatwiający modlitewne skupienie.

Kolejne spotkanie z Biblią odbędzie się 12 czerwca (czwartek) o godz. 18.45 w parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu przy ul. Podgórnej 74. Konferencję pt. „Chrześcijaństwo jako zaczyn nowej kultury” wygłosi ks. prof. Jan Perszon. Zapraszamy!

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak modlić się... dobrze?

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Każdy, kto się modli, chce, aby jego modlitwa była dobra i miła Bogu. Warto starać się w swoim duchowym życiu i pracować nad jego rozwojem, aby z każdym dniem być coraz bliżej Boga. Ks. prof. Józef Naumowicz, propagator modlitwy Jezusowej, odpowiada na pytanie, jak modlić się dobrze?

Modlitwa na wzór Pana Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Skromniejsza zbiórka żywności

2022-12-06 15:55

archiwum Caritas AK

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

    W prawie 60 sklepach na terenie archidiecezji krakowskiej w piątek i sobotę 2 i 3 grudnia odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności organizowana przez Caritas.

    Przeprowadzali ją wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Zespołów Charytatywnych przy pomocy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję