Reklama

Niedziela Wrocławska

Bez Ducha nie ma życia

Niedziela wrocławska 23/2014, str. 4

[ TEMATY ]

Duch Święty

Bożena Sztajner / Niedziela

Nie widzimy go, nie czujemy, ani nie słyszymy, a mimo to życie bez powietrza nie jest możliwe. Przekładając tę zależność na życie duchowe, okazuje się, że bez Ducha Świętego po prostu umieramy.

Totalnie zaskakujący

– Ożywiciel to mój ulubiony przymiot Ducha Świętego – opowiada duszpasterz DA „Wawrzyny” o. Piotr Bęza CMF. Duch Święty dodaje nam paliwa, ożywia to, co umarłe. To Osoba nam bliska, bo jest w nas obecny od momentu chrztu, a jednak wiele osób na serio odkrywa Go dopiero w dorosłym życiu. Tymczasem Jego działanie możemy obserwować na co dzień i to na wielu płaszczyznach: zarówno w życiu duchowym, wspólnotowym, jak i osobistym. Pakiet prezentów, jaki otrzymujemy od Ducha, można podzielić na trzy zasadnicze części: dary, charyzmaty i owoce. – Łaska bazuje na naturze, dlatego siedem darów Ducha wiąże się ściśle z osobowością człowieka – tłumaczy o. Piotr. – Nasza osobista pobożność pomaga Mu działać, ale nie jest tak, że Jego dary są zarezerwowane tylko dla części osób. Tak naprawdę ważna jest nasza relacja z Panem Bogiem i otwartość na działanie Ducha Świętego. Szczególne rodzaje darów to charyzmaty, które dane są przede wszystkim wspólnocie, człowiek, który je dostaje, ma być narzędziem, przekazuje to, co Pan Bóg chce w danej grupie zdziałać – mówi Duszpasterz. Czym innym jeszcze są owoce Ducha Świętego – te są wynikiem żywej i zdrowej z Nim relacji, wśród nich wymienić można miłość, radość, pokój czy cierpliwość. Życie z Duchem Świętym jest naprawdę niezwykłe i na pewno nie jest nudne.

Odnowiona archidiecezja

We Wrocławiu i na terenie całej archidiecezji wrocławskiej z Duchem Świętym współpracuje kilkanaście wspólnot, należących do Odnowy w Duchu Świętym. Spotykają się przy parafiach i duszpasterstwach, prowadzą rekolekcje oraz seminaria odnowy wiary, podczas których wiele osób przeżywa istną duchową rewolucję. – Kiedy uczestniczyłem w seminarium, zrozumiałem, że Bóg jest tym, który chce mi towarzyszyć, z kim codziennie mogę rozmawiać. Przestał być tylko dawcą moralnych nakazów – opowiada o. Piotr Bęza. Odnowa Archidiecezji Wrocławskiej współpracuje ze sobą, organizując Dzień Jedności, Spotkania Liderów poszczególnych wspólnot oraz uczestnicząc w Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy, które odbywa się co roku w trzecią sobotę maja. Charakterystyczne dla tego ruchu są modlitwy. Interesującą inicjatywą, w którą zaangażowało się wiele wspólnot jest „Charyzmatykon” – cykl wykładów odbywających się raz w miesiącu w auli PWT, podczas których przybliżane jest znaczenie i możliwość wykorzystywania konkretnych charyzmatów. Nie brakuje również wspólnej modlitwy – oczywiście charyzmatycznej.

Reklama

Przygotuj się na Zesłanie!

Doskonałą okazją do spotkania z Duchem Świętym jest uroczystość Zesłania Ducha Świętego. – Kościół to skarbiec możliwości modlitewnych, możemy odmawiać 9-dniową nowennę do Ducha Świętego, litanię, hymny. Ale liczy się przede wszystkim nasze osobiste zaangażowanie w relację z Panem Bogiem – mówi o. Piotr Bęza. W sobotę 7 czerwca, w wigilię Zesłania Ducha Świętego w wielu kościołach będą odbywać się czuwania z konferencjami, Mszą św. i modlitwą o dary Ducha. Jak się na nie otworzyć? – Najlepiej powiedzieć Bogu: jestem tu dla Ciebie, nie chcę Ci stawiać żadnych ograniczeń, Duchu Święty, przyjdź i mnie przemieniaj! Trzeba stanąć przed Panem Bogiem tak jak dziecko. Czasem wydaje nam się, że musimy wiele robić, ale zazwyczaj, kiedy robimy, to bardziej Panu Bogu przeszkadzamy. Wystarczy po prostu być.

* * *

Joanna Kuk
Wspólnota Modlitewno-Ewangelizacyjna „Obfite Odkupienie”

– Duch Święty pomaga żyć prawdziwie, wierzyć i budować relację z Jezusem i Bogiem. Umożliwia poznanie siebie, wykorzystanie swoich zdolności do bycia z innymi ludźmi i służenia im. W zasadzie współpraca z Duchem to przygoda, szczególnie, kiedy trwa się we wspólnocie Odnowy, pozwala się Mu prowadzić – bez egoizmu i pychy, ale z pokorą i radością, że razem z innymi jej członkami możemy głosić żyjącego Jezusa i być podobnymi do Apostołów, którzy właśnie w Duchu Świętym dokonywali wielkich rzeczy.

Reklama

Czuwanie na Zesłanie

Wrocław – 7 czerwca, godz. 20.00
Kościół pw. św. Elżbiety, ul. Grabiszyńska 103
Kościół pw. św. Michała Archanioła, ul. Bolesława Prusa 78
Kościół pw. Świętej Rodziny, ul. Monte Cassino 68
Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła (Paulini), ul. św. Antoniego 30
Kościół NMP Matki Pocieszenia, ul. Wittiga 10

Nowy Dwór
Parafia pw. Opatrzności Bożej. Czuwanie organizowane przez Wspólnotę Przymierza Rodzin Mamre. Początek godz. 16.00

Żerniki Wrocławskie
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 19.00

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, ześlij nam Swojego Ducha!

„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki z ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym...” Dz 2, 1-11

Dlaczego Zesłanie Ducha?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję