Reklama

Niedziela Wrocławska

Odpust na szczycie Ślęży

Na Maryję jako wzór przyjaźni i uczynków miłosierdzia wskazał Metropolita wrocławski podczas Mszy św. odpustowej na szczycie Ślęży. W trakcie Eucharystii zebrani małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie.

Niedziela wrocławska 23/2014, str. 5

[ TEMATY ]

odpust

Janusz Gajdamowicz

Uroczysta Eucharystia, sprawowana na stopniach remontowanej świątyni, rozpoczęła się powitaniem Metropolity wrocławskiego przez gospodarza miejsca, ks. Ryszarda Staszaka. W homilii abp Kupny na przykładzie Maryi nawiązał do roli matki w budowaniu relacji miłości i przyjaźni. – Maryja uczy nas wielkiej wartości, jaką jest miłość i przyjaźń – mówił. – Trzeba, aby w programie wychowawczym naszych czasów duże znaczenia miała przyjaźń, która znajduje swój początek w rodzinie (…) Ta przyjaźń ewoluuje, przechodzi różne etapy i ostatecznie przeradza się w miłość – stwierdził metropolita wrocławski i dodał, że nauka przyjaźni jest wielkim programem dla współczesnych ludzi. Wrocławski ordynariusz wskazał także na potrzebę realizacji – wzorem Maryi – uczynków miłosierdzia a nie tylko sprawiedliwości. – Maryja pragnie, abyśmy byli dla siebie miłosierni, abyśmy sobie nawzajem pomagali – mówił. Zdaniem abp. Kupnego troska o ludzi dotkniętych jakąkolwiek niedolą powinna stać w centrum Kościoła i społeczeństwa, nie może być tylko dodatkiem. – Im trzeba poświęcać najwięcej uwagi i tę rolę mogą pełnić wspólnoty parafialne – zaznaczył abp Kupny.

Wzorem ubiegłych lat podczas Mszy św. uczestniczący w niej małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Uroczystości odpustowe poprzedziły koncerty muzyków, górali z Zakopanego oraz artystów scen operowych Wrocławia i Gdańska. Dla przybyłych pielgrzymów nie zabrakło również atrakcji kulinarnych. Bezpośrednio po Mszy św. abp Kupny odwiedził także wnętrze remontowanej świątyni oraz wieżę widokową. Transmisję ze szczytu Ślęży przeprowadziło Radio Rodzina.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św., która pozostanie na zawsze w pamięci. Wspomnienie papieskiej wizyty

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

sumienie

odpust

Podbeskidzie

MJscreen

Biskup Roman Pindel nawiązał w Skoczowie do tematyki sumienia podjętej przez Papieża na skoczowskiej Kaplicówce w 1995 r.

Biskup Roman Pindel nawiązał w Skoczowie do tematyki sumienia podjętej przez Papieża na skoczowskiej Kaplicówce w 1995 r.

Papieskie słowa, wypowiedziane 25 lat temu na skoczowskiej Kaplicówce, przypomniał biskup Roman Pindel w okolicznościowej homilii wygłoszonej na diecezjalnym odpuście ku czci św. Jana Sarkandra, który 400 lat temu zmarł śmiercią męczeńską, dochowując tajemnicy spowiedzi. Biskup podkreślił, że Msza św., którą odprawił Papież 22 maja 1995 r. w Skoczowie, pozostanie na zawsze w pamięci diecezji.

Człowiek wierzący powinien pamiętać, że w jego sumieniu przemawia Duch Święty. Ten Duch mówi nie tylko, co jest dobre i złe, ale też skłania człowieka do żalu i ufności w miłosierdzie Boże. Duch Święty daje więcej, niż sam zapis przykazań Bożych. On także daje moc do wypełniania przykazań Bożych, czasami aż do umocnienia w gotowości na śmierć męczeńską i dawania świadectwa o swej wierze – mówił bp Roman Pindel na Mszy św. odpustowej, sprawowanej w niedzielę 24 maja w Skoczowie. W tym dniu na Kaplicówce miał się odbyć tradycyjny odpust ku czci św. Jana Sarkandra, poprzedzony procesją na wzgórze i połączony z uroczystym dziękczynieniem za jubileusze – 25-lecia wizyty papieskiej i 25-lecia kanonizacji św. Jana Sarkandra.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęte!

2022-12-06 21:00

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dziś w południe oficjalnie rozpoczęto przygotowania do zbliżającego się łódzkiego Orszak Trzech Króli, który już tradycyjnie 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicą Piotrkowską, będą to – tak jak co roku - największe jasełka w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję