Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Posłany przez Boga, Jan mu było na imię...

Pewien człowiek odwiedzał przyjaciela i bardzo długo się u niego zasiedział. Zapadła noc, więc przyjaciel namawiał, aby pozostał u niego na noc. Gość uśmiechnął się tylko i odpowiedział, że dla niego wędrówka w ciemnościach to nic nowego, bo przecież jest niewidomy, jednakże, aby inni przechodnie wiedzieli, że nadchodzi, może wziąć ze sobą zapalony lampion, którego światło będzie innych ostrzegać. Przyjaciel niewidomego zapalił mu świecę w lampionie i wyprawił go w drogę. Niewidomy już niemal dotarł do celu, gdy nagle zderzył się z innym człowiekiem. Obydwaj upadli na drogę i ze złością zaczęli krzyczeć jeden na drugiego. Potrącony przechodzień pozbierał się z upadku i zapytał, czy człowiek, który na niego wpadł, jest niewidomy, czy tylko nieuważny. Niewidomy odparł zgodnie z prawdą, że faktycznie nie widzi, ale przecież niesie zapaloną lampkę. Potrącony przechodzień pokiwał z politowaniem głową i już bez złości powiedział: „Biedny głupcze, twoja lampka już dawno zgasła”. Młodzi przyjaciele, którzy dzisiaj otrzymaliście w sakramencie bierzmowania dary Ducha Świętego, musicie dbać o to, aby światełko wiary, w której zostaliście ochrzczeni, nigdy nie zgasło w waszych sercach i duszach. Wiarę trzeba pielęgnować i trzeba jej strzec, tak jak to czynił patron dzisiejszego dnia św. Jan Nepomucen. On jej ustrzegł, a tylko od was zależy, czy uczynicie tak samo”. Tymi słowami, homilię skierowaną przede wszystkim do grupy zwierzynieckich gimnazjalistów, którzy przez przystąpienie do sakramentu bierzmowania, potwierdzili swoją przynależność do Kościoła katolickiego, zakończył Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek 21 maja br. Uroczysta Msza św., której Ksiądz Biskup przewodniczył odprawiona została w odnowionym „kościółku na wodzie” pw. św. Jana Nepomucena.

Św. Jan Nepomucen urodził się ok. 1350 r. w Czechach. Był generalnym wikariuszem biskupa praskiego i nieugiętym obrońcą immunitetu Kościoła katolickiego. W czasie swojej działalności duszpasterskiej był m.in. osobistym spowiednikiem królowej Zofii Bawarskiej, żony Wacława IV Luksemburskiego. Z nieznanych przyczyn popadł w konflikt z monarchą, który kazał prezbitera uwięzić i torturować w celu wymuszenia na nim wyjawienia grzechów, które podczas spowiedzi wyznawała mu królowa. Jan Nepomucen nie ugiął się, zniósł wszelkie katusze i tajemnicy spowiedzi nie złamał. Rozwścieczony tym król kazał utopić go w Wełtawie. Św. Jan Nepomucen, po kanonizacji w 1729 r., uznawany jest za patrona Pragi, a także dobrej spowiedzi i tonących. W tradycji ludowej uważany jest za szczególnego opiekuna siedzib ludzkich oraz zasianych pól przed powodziami i burzami.

Reklama

W latach 1741-47 na wysepce sztucznego stawu w Zwierzyńcu Tomasz Antoni Zamoyski rozpoczął przebudowę istniejącej tam altany, stawiając niewielki kościółek barokowy pw. Jana Nepomucena, którego uważał za swojego orędownika i którego opiece oddał się w czasie ciężkiej choroby. Kościółek miał być także wotum dziękczynnym za narodziny długo oczekiwanego syna Klemensa. Położenie świątyni – dookoła otoczonej wodą – miało przypominać męczeńską śmierć praskiego kapłana.

Od wielu lat w Zwierzyńcu 21 maja odbywa się odpust ku czci św. Jana Nepomucena. Nie byłoby być może w wydarzeniu tym nic szczególnego, gdyby nie procesja odbywana jednocześnie po lądzie (dookoła kościółka) i... po wodzie. W bieżącym roku uroczystości odpustowe w kościółku na wyspie miały szczególny charakter. Uświetnił je swoją obecnością bp Marian Rojek, który bierzmował grupę młodzieży, przewodniczył uroczystej liturgii, z Najświętszym Sakramentem opłynął staw kościelny, stojąc na łódce, następnie pobłogosławił matki z małymi dziećmi i wszystkich zebranych. Pasterz diecezji spotkał się także z członkami Zwierzynieckiej Orkiestry Młodzieżowej, która od 10 lat przygrywa z okazji wszystkich ważnych wydarzeń w mieście. W tych dniach w parafii zwierzynieckiej odbywała się renowacja misji, prowadzona przez redemptorystów z Krakowa, ojców Andrzeja Kukłę i Mirosława Lipowicza. Obaj ojcowie byli gośćmi obchodów odpustowych na wyspie i zgodnie przyznali, iż w tak niezwykłej ceremonii jeszcze nie uczestniczyli. Podobną opinię można było usłyszeć od licznie zgromadzonych wiernych i turystów.

Piękna pogoda, migotliwie odbijające się w wodzie promienie słoneczne, kolorowe kajaki i łódki w procesji po wodzie, a przede wszystkim odnowiony kościół i serdeczne przyjęcie przez gospodarza parafii zwierzynieckiej ks. Błażeja Górskiego sprawiły, że uczestnicy tego niezwykłego odpustu na długo zachowają go w swojej pamięci.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stare-nowe bierzmowanie

Niedziela częstochowska 24/2020, str. I

[ TEMATY ]

Zawiercie

bierzmowanie

pandemia

Agata Kowalska/Niedziela

W gronie bierzmowanych znalazły się: Klara, Weronika i Konstancja

W gronie bierzmowanych znalazły się: Klara, Weronika i Konstancja

Pandemia nie pokrzyżowała planów młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Choć stało ono pod znakiem zapytania, udało się!

Lepszego dnia na bierzmowanie nie można znaleźć. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża w Zawierciu-Blanowicach bp senior Antoni Długosz udzielił tego sakramentu 17 osobom. Mimo że sytuacja w kraju ciągle jest niepewna, to dzięki rodzicom, proboszczowi, a przede wszystkim z Bożą pomocą udało się dokończyć dzieło w wyznaczonym już od dawna terminie.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję