W konkursie wzięli udział mali artyści nie tylko z Polski, ale też m.in. z Ghany, Australii, Litwy, Stanów Zjednoczonych czy z terenów Ukrainy objętych wojną. - Cieszy, że ta inicjatywa zdobyła tak wielkie zainteresowanie - powiedziała pomysłodawczyni i organizatorka Anna Rybowicz ze Stowarzyszenia „Sancta Maria”. Wyjaśniła, że festiwal jest hołdem dla Matki Bożej, też z miłości do Niej zrodziła się jego idea. Odbywa się zawsze w okolicy Dnia Matki, 26 maja, i jest również „prezentem” dla wszystkich mam.
- Chcemy w tym roku zwrócić uwagę, też w trudnych czasach, w tym trudnym świecie, właśnie na nadzieję, na ewangelizację. Dla wszystkich to również czas dla refleksji nad naszym życiem, dokąd zmierzamy jako pielgrzymi nadziei - powiedziała Rybowicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas gali dzieci przedstawią też krótkie formy teatralne z przesłaniem, które mówi o roli Maryi w budzeniu i podtrzymywaniu nadziei Polaków. - Będzie scena z o. Kordeckim, który błogosławi Częstochowie, bo Maryja była nadzieją dla naszych przodków w dobie potopu szwedzkiego i rzeczywiście wygraliśmy. Będzie scena z bitwy pod Grunwaldem, kiedy polskie rycerstwo szło do walki z pieśnią „Bogurodzica” na ustach. Będzie też m.in. scena przypominająca jedyne uznane objawienie Maryjne w Gietrzwałdzie - zapowiada organizatorka. Podkreśliła też wysoki poziom muzyczny uczestników gali.
Reklama
Nagrodzone prace plastyczne już od dzisiaj (22 maja) można zobaczyć na wystawie w Sali Rycerskiej.
19. Gala Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria” odbędzie się w przededniu Dnia Matki, 25 maja, w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.
Patronat honorowy objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Henryk Kiepura.