Reklama

Koncert charytatywny dla "Janka Muzykanta"

Miej dobre serce

Niedziela toruńska 3/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 grudnia ub. r. w toruńskim kościele garnizonowym św. Katarzyny odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez Toruńskie Cen-trum Caritas. Dochód przeznaczony został na wsparcie Funduszu "Dla Janka Muzykanta". Widzowie zastali prezbiterium świątyni zamienione w monumentalną stajnię betlejemską urządzoną w stylu wiejskiej zagrody. Pod słomianą strzechą ustawiono rozmai-te sprzęty gospodarskie, narzędzia i przyodziewek; nie zabrakło wypchanych zwierząt, a nawet... wozu. Przestrzeń ponad dachem zajęły słusznych rozmiarów choinki, a reszty dopełniły tysiące kolorowych światełek. W takiej oto scenerii zebrana w kościele publiczność stała się świadkiem pięknego widowiska, którego nicią przewodnią była caritas - bezinteresowna miłość bliźniego.
Do udziału w części artystycznej organizatorzy zaprosili trzech wykonawców: tercet wokalny "Trodion", w skład którego wchodzą rodzeństwo Michał, Łukasz i Maria Hajduczenia, chór "Astrolabium" pod dyrekcją Kingi Litowskiej oraz gwiazdę wieczoru - Eleni. Publiczność gorąco oklaskiwała artystów - zaśpiewane przez nich kolędy z pewnością niejednej osobie skróciły oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia.
W przerwach między poszczególnymi występami ks. Daniel Adamowicz przybliżył zebranym idee, które przyświecają Caritas Diecezji Toruńskiej. "Najważniejsi są ludzie gotowi do bezinteresownej pomocy" - podkreślił. "Stąd potrzeba poszerzania kręgu współpracowników, np. przez rozbudowę sieci parafialnych zespołów charytatywnych czy szkolnych kół Caritas. Bo trzeba mocno zaznaczyć, że Caritas to wielka szansa dla ludzi młodych, narażonych na groźby i pokusy, które niesie świat. Ogarnięci ideą miłości bliźniego nastolatki zamieniają się w ludzi, których nie musimy się obawiać o zmroku na ulicach naszych miast, a rodzice mogą być spokojni, że ich dzieci są zaangażowane w bezpieczne inicjatywy".
Ks. Adamowicz dokonał krótkiej charakterystyki działań podejmowanych przez diecezjalne struktury Caritas, w których skład wchodzą centra w Toruniu, Grudziądzu, Działdowie i Brodnicy, Stacja Opieki na toruńskim Rubinkowie oraz bursy w Grudziądzu i Brodnicy. Nie obyło się bez kilku, jakże mocno przemawiających do wyobraźni danych statystycznych. W 2002 r. ilość działań różnego rodzaju podjętych przez Caritas Diecezji Toruńskiej przekroczyła milion! Codziennie wydawano ponad 2000 posiłków; 3300 dzieci wzięło udział w koloniach letnich, a dla 4000 Caritas zapewniła wyprawki do tornistrów na początku roku szkolnego; grud-niowa akcja pod nazwą "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" pozwoliła zebrać ok. 50 ton żywności, dzięki czemu 8000 rodzin otrzymało wsparcie w postaci paczek. Caritas także prowadzi szereg świetlic środowiskowych, noclegowni, punktów udzielania pomocy medycznej, psychologicznej i prawnej (w ramach programów przeciwdziałających przemocy w rodzinie). Osobnym polem działalności są bursy dla zdolnej młodzieży z terenów wiejskich, dla której stanowią szansę zdobycia wykształcenia adekwatnego do możliwości. "Zarówno Kościół, jak i Polska potrzebują nowych ludzi - wykształconych, kompetentnych, a przy tym kryształowo uczciwych, o prawych sumieniach" - podkreślił ks. Adamowicz, informując jednocześnie o planach oddania do użytku bursy dla studentów w podtoruńskim Przysieku. "Marzę, aby udało się ją otworzyć już w przyszłym roku, choć po ludzku wydaje się to prawie niemożliwe" - powiedział. "Jeśli jednak moje marzenie podzieli ze mną wielu ludzi dobrej woli, to ono się ziści wbrew wszelkim trudnościom!".
Koncert stał się też okazją do wręczenia dorocznych nagród za działalność charytatywną. Statuetki "COR BONUM" otrzymali:
- W kategorii "Instytucja" - Urząd Miasta Brodnica w istotny sposób wspierający działania Caritas Diecezji Toruńskiej obliczone na utworzenie ośrodka, w którym swoje miejsce znalazły bursa szkolna dla dziewcząt, biuro interwencji kryzysowej dla ofiar przemocy w rodzinie oraz świetlica.
- W kategorii - "Firma" - Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, które wspomagają hojnie działalność charytatywną, m.in. program Caritas Diecezji Toruńskiej "Fundusz dla Janka Muzykanta".
- W kategorii "Darczyńca indywidualny" - Tadeusz Michalczyk, który od lat wspiera materialnie wiele instytucji, osób, rodzin wielodzietnych i pomaga Caritas w dziełach na rzecz potrzebujących.
- W kategorii "Wolontariusz" - Piotr Hoga, dyrektor Gospodarstwa Rolnego w Komorowie. Jego biuro jest miejscem łączenia potrzebujących z ofiarodawcami, szukania rozwiązań w trudnych sprawach, w których jest pierwszym pomocnikiem: nikt nie odchodzi bez nadziei. Przeprowadził były PGR przez okres transformacji, nikogo nie zwalniając, wręcz przeciwnie, doprowadzając gospodarstwo do rozkwitu. Wiele też ciężarów i przyzwyczajeń pracowników do opieki socjalnej dźwiga do dzisiaj. Z jego 1000-hektarowego gospodarstwa utrzymuje się ok. 70 rodzin. Troszczy się o zmniejszenie bezrobocia w swoim regionie poprzez sprowadzanie nowych firm oraz wspieranie obfitymi paczkami żywnościowymi emerytów i rencistów, dawnych pracowników PGR-ów. Dla młodzieży corocznie finansuje kolonie i stypendia zachęcające do nauki oraz wrześniowe uposażenie.
Ponadto zostały przyznane wyróżnienia, otrzymali je:
- Agnieszka Strzelecka z Wąbrzeźna - kierowniczka przedszkola w ochronce im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Wąbrzeźnie. Prowadzi także kuchnię i jadłodajnię dla bezdomnych i potrzebujących. Każdego dnia wydaje za darmo 80 ciepłych posiłków obiadowych. W ochronce istnieje również Poradnia leczenia bólu, w której w każdy czwartek lekarze i pielęgniarki przyjmują i udzielają porad osobom chorym i ich opiekunom.
- Elżbieta Zalewska ze Skarlina - od szeregu lat bardzo zaangażowana w codzienną posługę charytatywną na rzecz chorych i osób starszych, spełnianą w ich domach. Sprząta mieszkania, przygotowuje posiłki, karmi osoby niepełnosprawne. W dzieła te wkłada całe serce i okazuje podopiecznym dużo ciepła i serdeczności. Jest przewodniczącą zespołu parafialnego Caritas, wraz z którym organizuje i przeprowadza zbiórki ofiar i darów dla potrzebujących z parafii i diecezji.
- Maria i Tadeusz Paluch z Książek - małżonkowie, którzy nie szczędzą ofiar na rzecz innych ludzi. Fundują paczki świąteczne dla dzieci, osobiście pomogli mieszkańcom Makowca k. Opola, ofiarom powodzi. Pozyskali z Kongresu Polonii Amerykańskiej ultrasonograf i lekarstwa dla Gminnego Ośrodka Zdrowia w Książkach.
- Maria Jolanta Katkowska - biolog, fizjolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współpracowała z ojcami jezuitami przy organizowaniu różnych form wypoczynku dla dzieci, m.in. z ukierunkowaniem na profilaktykę zagrożeń społecznych i resocjalizację dzieci i młodzieży zagrożonych alkoholizmem czy narkomanią. Przewodniczy Stowarzyszeniu "Dzieciom Starówki Torunia", które podejmuje działania mające na celu organizowanie czasu wolnego dzieciom pochodzącym z rodzin zagrożonych patologią. Przez cały rok organizuje darmowe korepetycje dla dzieci, prowadzone przez studentów lub starszych kolegów. W celu pozyskania funduszy na działanie stowarzyszenia zorganizowała szereg aukcji dzieł sztuki. Współorganizowała również dwie edycje konkursu "Toruń moim małym bezpiecznym miejscem na ziemi".
Ukoronowaniem wieczoru był występ Eleni, która zaprosiła słuchaczy do wspólnego śpiewania kolęd. Publiczność ochoczo podjęła to wezwanie, nie dając za wygraną nawet wtedy, gdy trzeba było zaśpiewać... po grecku. Na zakończenie gospodarz, proboszcz parafii garnizonowej, ks. ppłk Marek Karczewski, podziękował Eleni nie tylko za przeżycia artystyczne, ale także za świadectwo wiary. "Chyba jeszcze żaden z występujących tu artystów, wychodząc na scenę, nie uklęknął i to z taką czcią przed Najświętszym Sakramentem" - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia Wieczerza ucztą Miłości

2024-03-28 20:38

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W wielkoczwartkowy wieczór w kościołach diecezji sprawowana była Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego, w trakcie którego wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

W bazylice katedralnej w Sandomierzu uroczystej liturgii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali księża z parafii katedralnej oraz Kurii Diecezjalnej. W modlitwie uczestniczyli seminarzyści, siostry zakonne oraz mieszkańcy Sandomierza. Liturgię swoim śpiewem uświetniły chór katedralny i schola parafialna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję