Reklama

Z Jasnej Góry

Nowenna Jasnogórska

O. Stanisław Przepierski OP nowennowym kaznodzieją

W ramach bezpośrednich przygotowań do uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej od 17 sierpnia na Jasnej Górze trwała nowenna. Tradycyjnie na Mszę św. nowennową przybywali pieszo wierni parafii częstochowskich. Docierały także mniejsze grupy odprawiających rekolekcje w drodze, głównie z metropolii łódzkiej i częstochowskiej. W ramach nowenny każdego dnia odprawiana była wieczorna Msza św. ze specjalnymi kazaniami, które głosił o. Stanisław Przepierski OP. Kaznodzieja mówił o macierzyńskiej więzi Maryi z Chrystusem i Narodem polskim, zachęcał, by dobrze przygotować się do ponowienia Ślubów Narodu, bo za dochowanie przyrzeczeń danych Królowej cały nasz Naród wciąż jest odpowiedzialny. – Zawierzenia to są zobowiązania, z których nikt nas nie dyspensował i nie dyspensuje, bo one są czynami miłości, to wyraz postawy wynikającej z najgłębszej wiary, którą kierował się prymas Wyszyński, ufny w to, że my, jako Polacy, wdzięczni za dar chrztu św. będziemy je kontynuowali – mówił o. Przepierski. Kaznodzieja zaproponował, by ci, którzy w czasie nowenny nie mogą przybywać na Jasną Górę, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, czyli o godz. 21, zapalali świece i duchowo łączyli się z Maryją, odmawiając chociaż jeden dziesiątek różańca w intencji naszej Ojczyzny i prześladowanego Kościoła. – Pamięć o prześladowanych chrześcijanach jest wypełnieniem Milenijnego Aktu Oddania naszej Ojczyzny Matce Bożej, którego autorem jest kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia – przypomniał o. Przepierski. Zauważył, że w tekście Aktu są słowa: „Za wolność Kościoła w Polsce i w świecie”. Jego zdaniem, szczególnie teraz, gdy chrześcijanie, np. w Iraku, są tak bardzo prześladowani, Polacy muszą się modlić.

W czasie nowenny w Sanktuarium Jasnogórskim modlił się bp Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej na Ukrainie. Jego udział we Mszy św. nowennowej był wspólnym wołaniem o pokój za naszą wschodnią granicą. – Tę Mszę św. pragnę ofiarować za Ukrainę, za nasz naród, aby Matka uprosiła upragniony pokój dla narodu ukraińskiego. Proszę też was, przyłączcie się do tej modlitwy, aby krew na Ukrainie przestała się lać, aby zapanował tam pokój i zgoda – apelował bp Skomarowski.

Reklama

26 VIII – Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

Biskupi z Narodem na Jasnej Górze

Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych z udziałem sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp. Artura Mizińskiego odbyła się 25 sierpnia w przeddzień uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej. Spotkanie biskupów było poświęcone m.in. podsumowaniu Międzynarodowej Konferencji nt. nadużyć seksualnych wobec osób nieletnich, sprawom bioetycznym, w tym statusowi embrionu ludzkiego, a także obchodom 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Obchody uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęły się w przeddzień wieczorem. Jak co roku, po Nieszporach w archikatedrze częstochowskiej, Alejami Najświętszej Maryi Panny przeszła diecezjalna procesja maryjna z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

26 sierpnia główna Msza św. odpustowa celebrowana była na Szczycie Jasnogórskim z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. Sumę pontyfikalną poprzedziła modlitwa pielgrzymów: „Królowo Polski, uproś pokój naszym dniom” – o pokój dla świata w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem. Na wezwanie Episkopatu Polski tego dnia w całym kraju obchodzony był Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.

Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński.

W nawiązaniu do tekstu Ślubów pielgrzymi mogli złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Na program odpustu złożyły się także: Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, modlitwa różańcowa i procesja eucharystyczna. Uroczystość zakończyła się wieczorną Mszą św. i Apelem Jasnogórskim.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-08-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Tryb.: 45. Męski Publiczny Różaniec ulicami miasta

2022-12-04 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W pierwszą sobotę adwentu  już po raz 45. odbył się Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim. We wspólnej modlitwie wzięło udział niemal 60 mężczyzn. Wydarzenie wpisało się w obchodzony w tych dniach Jubileusz 100-lecia parafii pw. św. Jacka i św. Doroty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję