Reklama

Z Polski

Jałmużnik papieski przyszedł w pielgrzymce łódzkiej

Przyniósł na Jasną Górę intencje Ojca Świętego Franciszka

Jak co roku, abp Konrad Krajewski – jałmużnik papieski pielgrzymował pieszo z Łodzi do Częstochowy. W dniu wejścia pielgrzymki na Jasną Górę – 24 sierpnia reporterce „Niedzieli” udało się dotrzeć do niego i przeprowadzić wywiad dla naszego tygodnika. Abp Krajewski powiedział m.in.: – Zawołaniem pieszej pielgrzymki łódzkiej były słowa: „Jezu, ufam Tobie”, więc prosiłem w czasie tej wędrówki o pogłębienie tego wielkiego zaufania do Pana Jezusa, nawet wtedy, gdy jest to po ludzku zupełnie nielogiczne i nie z tego świata. Niosłem też intencje moje prywatne oraz tych wszystkich osób, które mnie prosiły, a przede wszystkim tych, którym służę i do których posłał mnie papież Franciszek, a więc tych, którzy się źle mają, szczególnie na terenie Rzymu, na terenie Włoch. Pamiętałem przede wszystkim o Erytrejczykach, Afrykańczykach, którzy przybywają masowo, nieraz po tysiąc osób dziennie, do Wiecznego Miasta. Była także jedna intencja szczególna, bo gdy żegnałem się z Papieżem, to Ojciec Święty powiedział: „Przejdź kawałek za mnie”. I myślę, że to był właśnie ten dzisiejszy dzień, kiedy zostaliśmy bardzo mocno doświadczeni przez wiatr i deszcz. Właśnie ten ostatni dzień był bardzo trudny.

Papież, który wiedział doskonale, że chodzę na pielgrzymkę, gdy mianował mnie swoim jałmużnikiem, powiedział wyraźnie: „Jeśli miałbyś zrezygnować z pobożności ludowej, z której wyrosłeś, z tego, co wyniosłeś z domu, to lepiej nie przyjmuj tej funkcji”. Dalej wyjaśniając, dodał: „Ona cię ukształtowała i nie można teraz odciąć tego, co jest twoim oddechem, twoim życiem”. I już w lipcu, kiedy wróciłem po tygodniu z pierwszej części urlopu, to Papież zapytał: „No byłeś na pielgrzymce czy nie?”. Ja mówię: „Jeszcze nie teraz, dopiero w sierpniu. Dwa razy nie będę szedł”. Więc on doskonale o tym pamiętał. Zależy mu, żeby to wszystko dobro, które mnie ukształtowało, nadal miało miejsce w moim życiu.

Reklama

Wypowiedź zarejestrowała Jolanta Kobojek

Konferencja naukowa w Krakowie

Święci i błogosławieni na Drodze św. Jakuba

W Krakowie 6 września br. rozpocznie się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana: „Święci i błogosławieni na Drodze św. Jakuba – w 800. rocznicę pielgrzymki św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela”. Jej organizatorami są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Bractwo św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych. Obrady odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie – ul. Podzamcze 8 oraz w parafii pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych. Konferencja zakończy się 7 września Mszą św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych.

Więcej informacji na stronie: www.caminogalicja.pl/konferencja2.html.

Cudzysłów

Na człowieka sytego pracują setki głodnych, niedożywionych, wyzyskanych, żyjących w poczuciu krzywdy społecznej, niesprawiedliwości i doznanego zawodu; są to ludzie, o których nie wolno zapominać, gdy siadamy do stołu.

* * *

Duch pokuty to duch serdecznego żalu i wewnętrznego zawstydzenia wobec Boga, przed którym zawsze staje się w całej prawdzie, choć nie zawsze tę prawdę się uznaje.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

W Polsce nie będzie baz NATO. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyraził takie przekonanie na łamach „Rzeczpospolitej”. O ewentualnej obecności wojsk NATO w Polsce miał zdecydować szczyt Sojuszu w Newport.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada br., a ich druga tura – tam, gdzie będzie to konieczne – 30 listopada. Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

31 sierpnia, z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec, a także ewangelicy oraz żydzi będą modlić się w Gliwicach. Po Eucharystii, która będzie sprawowana w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, nastąpi ekumeniczna i międzywyznaniowa modlitwa przy Radiostacji Gliwickiej, w miejscu, w którym Niemcy dokonali prowokacji w przeddzień wybuchu II wojny światowej.

23 sierpnia sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wyruszył XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Motocykliści zatrzymali się przed katedrą św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła na stołecznej Pradze, gdzie złożyli wieniec pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki i zostali pobłogosławieni na dalszą drogę przez bp. Marka Solarczyka.

Na Śnieżnicy, w górskim ośrodku rekolekcyjnym, zakończyły się coroczne Ogólnopolskie Dni Formacyjne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W spotkaniu z udziałem bp. Henryka Tomasika uczestniczyli przedstawiciele 13 diecezji. Tematy, które były przedmiotem spotkań, dotyczyły m.in. zaangażowania KSM w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Liczba młodych ludzi, którzy targają się na swoje życie, zatrważająco rośnie – alarmuje „Gazeta Polska Codziennie”. W 2013 r. było aż 1,1 tys. takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej – niespełna 900.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-08-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję