Reklama

Na Ukrainie giną ludzie

Świat nadal nie ma siły, determinacji ani pomysłu na zakończenie konfliktu na Ukrainie. Berlińskie spotkanie czwórki ministrów spraw zagranicznych: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy nie przyniosło żadnego postępu. Szczególnie Rosja nie ustąpiła ani na krok. Strony odeszły od stołu rokowań z niczym, mimo że od początku konfliktu było to już ich trzecie spotkanie. W Polsce opozycja mocno skrytykowała fakt nieobecności na spotkaniu szefa polskiego MSZ, a także milczenie premiera w sprawie konfliktu na Ukrainie.

Mimo presji Zachodu Rosja nadal, niemal otwarcie, wspiera separatystów na Ukrainie. 21 sierpnia strona ukraińska poinformowała, że zdobyła 2 transportery opancerzone, należące do wojsk Federacji Rosyjskiej. Były w nich także dokumenty rosyjskich żołnierzy. Mimo tego niektórzy mówią, że to Rosja wygrywa propagandowo na Zachodzie tę potyczkę, bo nie widać, żeby tamtejsza opinia publiczna bardziej zajmowała się sprawami ukraińskimi. W ostatniej dekadzie sierpnia przez granicę dotarła rosyjska pomoc wojskowa dla separatystów, m.in.: transportery opancerzone, czołgi oraz przeszkoleni bojownicy. Rosja oficjalnie zaprzecza tym informacjom, ale potwierdzają je sami separatyści.

Natomiast część rosyjskiego konwoju, który przez 10 dni stał przed ukraińskimi granicami, 22 sierpnia, bez zgody Ukraińców, wjechał do ich kraju. – Wjazd rosyjskiego konwoju humanitarnego na terytorium Ukrainy bez zgody władz tego kraju oznacza bezpośrednie wtargnięcie Rosji – oświadczył szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko.

Reklama

Z kolei na froncie, szczególnie w okolicach wielkich miast: Doniecka, Łużańska i Gorłówki, trwa wojna pozycyjna, taka na wyczerpanie. Wojska ukraińskie po wcześniejszych postępach zatrzymały się z powodu wzmocnienia siły militarnej separatystów dzięki wspomnianym dostawom ludzi i sprzętu z Rosji. Agencje podały, że armia zamówiła już zimowe ubrania dla żołnierzy, co wskazuje na to, iż dowództwo liczy się z tym, że walki potrwają jeszcze miesiące. A to oznacza, że nadal ginąć będą ludzie.

Do tej pory śmierć poniosło ponad 2 tys. osób, a 5 tys. odniosło rany. Wśród ofiar konfliktu coraz częściej są cywile. 19 sierpnia najprawdopodobniej separatyści ostrzelali rakietami konwój z cywilnymi uchodźcami. Blisko 20 osób poniosło śmierć, w tym kobiety i dzieci. W miastach objętych walkami nie ma prądu, wody, żywności ani lekarstw. Sytuacja wraz z nadejściem chłodów będzie się pogarszała. Straty w infrastrukturze przemysłowego Donbasu oceniane są przez ukraińskie władze na 700 mln dolarów. Skutki wojny odczuwa też coraz bardziej ukraińska gospodarka, która w ostatnim czasie skurczyła się aż o 12 proc.

2014-08-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Autobus dla bezdomnych znów w trasie

2022-12-04 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Urząd Miasta Łodzi

Od 1 grudnia na łódzkich ulicach w godzinach nocnych ponownie pojawił się specjalny autobus przeznaczony dla bezdomnych i osób potrzebujących pomocy w zimne noce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję