Reklama

Niedziela Podlaska

Kolonie Caritas w Murzasichlu

Niedziela podlaska 35/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. marcin Chudzik

Czas wakacji to czas odpoczynku, radości, poznawania nowych osób, wyjazdów i odkrywania nowych zakątków naszej Ojczyzny. Dla wielu dzieci taką możliwość daje Caritas. W dniach 26 lipca – 8 sierpnia ponad 40-osobowa grupa z diecezji drohiczyńskiej przebywała na koloniach, dofinansowanych przez KRUS, w Murzasichlu.

Dzieci wypoczywające w górach pochodziły m.in. z Kosowa Lackiego i Sokołowa Podlaskiego. Kierownikiem kolonii była Urszula Krzymowska, która na różne sposoby organizowała czas dzieciom. Atrakcji było tak dużo, że tylko czasami pogoda powodowała zmianę planów. Już w drodze na kolonie zatrzymaliśmy się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie dzieci uczestniczyły w Mszy św. i w modlitwie przy grobie św. s. Faustyny Kowalskiej. Podczas kolonii dzieci zobaczyły Morskie Oko, Czarny Staw, spacerowały Doliną Kościeliską, oglądały panoramę Tatr z Polany Rusinowej i Kalatówek. Zwiedzaliśmy także Zakopane wraz z zabytkowym pierwszym kościołem pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, kościół na Jaszczorówce. Niektórzy koloniści mieli okazję pierwszy raz wjechać wyciągiem na Polanę Szymoszkową czy płynąć statkiem z Niedzicy do Czorsztyna, a także zobaczyć zamek w Niedzicy. Nie zabrakło także wizyty w aquaparku w Zakopanem. Byliśmy także w parku rozrywki w Inwałdzie, gdzie oprócz zabaw w wesołym miasteczku podziwialiśmy park miniatur, były zajęcia z lepienia z gliny, pracy kowala, strzelania z łuku. Gdy wracaliśmy już do naszych domów, zatrzymaliśmy się w Wieliczce, aby zwiedzić udostępniony dla turystów szyb Daniłowicza.

Podczas całego pobytu nie zabrakło również aspektu duchowego. Każdy dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą. Udaliśmy się także do sanktuariów w Ludźmierzu i na Krzeptówkach, pielgrzymowaliśmy do Wadowic, gdzie podczas Mszy św. prosiliśmy o potrzebne łaski przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Każdego dnia była Eucharystia. W niedziele udawaliśmy się do Poronina na Mszę św. z oprawą góralską i do sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr na Wiktorówkach.

Reklama

Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali wychowawcy: Urszula Kondraciuk, Magda Łach i Przemek Kondraciuk. Wraz z Panią Kierownik wkładali wiele serca w organizowanie dzieciom czasu. Przygotowywali wiele konkursów i zabaw. Koloniści brali udział w zajęciach sportowych.

Podczas kolonii był realizowany program Boska Załoga, na podstawie postaci z Pisma Świętego dzieci poznawały podstawowe wartości i sposoby, w jaki sposób zaszczepić je w swoim życiu.

Zapewne te wszystkie miłe chwile spędzone w Tatrach zostaną na długo w pamięci. Miejmy nadzieję, że każdy, kto miał okazję wypoczywać dzięki Caritas naszej diecezji, będzie chciał ponownie wybrać się na podobną formę wypoczynku.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koloniści wypoczywali w Wisełce

[ TEMATY ]

wakacje

UM Świebodzice

Pięćdziesięcioro dzieci ze Świebodzic spędziło dwa tygodnie na kolonii letniej w Wisełce koło Międzyzdrojów. Organizatorem wypoczynku tradycyjnie była Gmina Świebodzice. Dzieci oprócz wspaniałego słońca miały mnóstwo atrakcji: wycieczki, gry i zabawy sportowe, spotkania z terapeutami oraz wiele innych, ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu.

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Konwój Miłosierdzia

2022-12-04 07:38

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Ostrowiec Świętokrzyski

#pomocdlaUkrainy

Centrum miłosierdzia

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Z Ostrowca Świętokrzyskiego wyruszy 4 800 paczek z niezbędną pomocą dla rodzin na Ukrainie

Akcję zorganizowali i koordynują Rycerze Kolumba z Ostrowca Świętokrzyskiego. Przygotowują oni 4800 paczek z niezbędną pomocą dla potrzebujących, które chcą dostarczyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Do tej pory zapakowana została połowa paczek. Pozostałe zostaną przygotowane przez wolontariuszy w nadchodzącym tygodniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję