Reklama

Niedziela Kielecka

Do Czarnej Madonny

Dlaczego w Polsce tysiące ludzi idzie setki kilometrów w upale, chłodzie, w deszczu i skwarze, często spragnieni i zmęczeni, z obolałymi nogami? Dlaczego idą młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, dzieci i niepełnosprawni? Skąd ten fenomen?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zrozumieć motywację pielgrzymów, trzeba stać się jednym z nich – wyruszyć na pielgrzymkowy szlak. Na ten krok w tym roku zdecydowało się ponad 2100 pątników z diecezji kieleckiej. Wyruszyli 6 sierpnia z prastarej Wiślicy, gdzie od wieków króluje Matka Boża Uśmiechnięta. Kustosz sanktuarium ks. prał. Wiesław Stępień życzył wszystkim, aby szczęśliwie doszli do wyznaczonego celu, modląc się i znajdując czas na refleksję nad życiem i wiarą.

Eucharystii rozpoczynającej pielgrzymkę przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, towarzyszył mu bp Marian Florczyk oraz kilkudziesięciu kapłanów. W homilii bp Ryczan mówił o celowości pielgrzymowania oraz, nawiązując do Ewangelii, o tym, co naprawdę „jest nieczyste”. Wyjaśniał, że nieczystym nie jest to, co spożywa człowiek, lecz to, co z jego ust wychodzi. „Z ust wychodzą kłamstwa, oskarżenia, pomówienia. Usta przekazują zdradę uknutą w sercu, nienawiść nieujarzmioną, pogardę noszoną całymi latami, wojowniczość i zemstę”. Za nieczystość w życiu społecznym i politycznym uznał: propagandę gender za pieniądze UE, nieustanne powtarzanie przez „politykierów”, że ks. Rydzyk sieje nienawiść, że Radio Maryja i Telewizja Trwam posługują się językiem nienawiści”. Ubolewał, że ks. Lemański „w ramach swoiście pojętej ewangelizacji zachęcał do porzucania Kościoła, do podziałów, do buntu przeciw biskupom, którzy powinni wymrzeć, jako niepotrzebna kasta”.

Zawsze ważnym wydarzeniem jest wejście do Kielc, gdzie także Mszy św. przewodniczył także bp Ryczan.

– Jezus nie zaprasza na wczasy, na przystanek Woodstock, gdzie proponują: „Róbta, co chceta”. Jezus nie proponuje klubu, gdzie spełniają wszelkie zachcianki, Jezus zaprasza na drogę do zbawienia – mówił do pątników. Przypomniał ideę pielgrzymki jako świadomego wyboru dążności za Chrystusem, szczególnie w kontekście znaku krzyża.

Reklama

Bp Kazimierz Ryczan wręczył sześciu osobom dyplomy z okazji 25-lecia uczestnictwa w pielgrzymce kieleckiej oraz siedmiu osobom, dla których jest to 30 pielgrzymka.

Pielgrzymka zakończyła się 13 sierpnia Mszą św. na wałach jasnogórskich. Z pielgrzymami całą trasę szedł bp Marian Florczyk. Najmłodszy pątnik – Dominik z grupy białej, miał zaledwie 2 miesiące, najstarsza była 82-letnia pani Helena.

Pielgrzymi byli podzieleni na 13 grup, a duchowo towarzyszyła im grupa 14 pw. św. Jana Pawła II, licząca ok. 10 tys. osób. W jej imieniu szedł i modlił się ks. Adam Koćwin.

Myślą przewodnią tegorocznej pielgrzymki kieleckiej było wyznanie „Wierzę w Syna Bożego”, w czym pomagało przypominanie, także poprzez ruchowe i wizualne animacje, postaci świętych i błogosławionych.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hel: wyruszyła najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę

Z Helu wyruszyła dziś rano najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę. W ciągu 19 dni pątnicy przejdą 640 km, dotrą do celu 12 sierpnia. Uczestnikom 38. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej towarzyszy w tym roku hasło "W mocy Bożego Ducha". Pochodzą z całej Polski, ale w drodze modlą się i śpiewają w języku kaszubskim. W ubiegłym roku z Helu do Częstochowy powędrowało ok. 200 osób.

Pielgrzymka wyruszy 25 lipca o świcie z kościoła Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję